Byty zdražily o stovky tisíc korun

11.08.2016 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Ceny bytů v Praze nerostou zdaleka tak rychle jako v příhraničních oblastech. Oproti loňskému červenci byty Praze zdražily o 6 %. Přesto v nominální hodnotě rozdíl v ceně zde dosahuje 300 000 Kč. O stejnou sumu vzrostly ceny také v Libereckém kraji, kde však meziroční růst dosáhl 24 procent.

Před 4 měsíci ceny bytů překonaly dosavadní 7leté maximum z roku 2009 a od té doby se drží nad touto úrovní. Průměrná nabídková cena bytů v červenci meziměsíčně sice mírně klesla z 2,15 na 2,14 mil. Kč, ale oproti loňskému červenci jsou nyní ceny bytů v průměru o 120 000 Kč dražší (y/y + 6 %), jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. U kategorie větších bytů (3+1 nebo 4+1) je však rozdíl ještě větší. Byty čtyři plus jedna meziročně zdražily o 200 000 Kč na 5,5 milionu korun.

Vývoj průměrné nabídkové ceny bytů

Vývoj průměrné nabídkové ceny bytů

Pololetní nárůst cen je ještě větší

Nízké sazby a velký převis poptávky nad nabídkou šroubuje ceny vzhůru ještě rychleji, než jsme odhadovali. Tempo růstu je však v každém kraji jiné. Abychom se vyhnuli zkreslením způsobeným výkyvy v jednotlivých měsících, poměřujeme regionálně ceny bytů na pololetní bázi (1. pololetí 2016 vs. 1. pololetí 2015). V meziročním srovnání prvních pololetí letošního a loňského roku největší nárůst cen vidíme na Vysočině a v Karlovarském kraji. Více než 10% růst vykazuje také Středočeský, Ústecký, Jihomoravský, Plzeňský a Pardubický kraj. Na celorepublikové úrovni ceny zatím rostou o 7,7 procenta a podobný meziroční nárůst nabídkových cen vykazuje také Praha (7,5 %).

Index návratnosti bydlení na 5,5násobku

Navzdory rychle rostoucím cenám bytů je dosažitelnost vlastního bydlení letos stále ještě lepší než ve zmíněném roce 2009. V březnu 2009 sice došlo k obratu a ceny začaly celkem rychle klesat, přesto na pořízení bytu o průměrné ceně 2,04 mil. Kč musely české domácnosti vynaložit 5 a ? svých čistých ročních příjmů. Nyní, díky navýšení příjmů českých domácností, je to navzdory vyšší průměrné ceně (2,14 mil. Kč) 5,5násobek. Vývoj ukazatele indexu návratnosti bydlení, s jehož pomocí tento poměr dlouhodobě monitorujeme, ilustruje následující graf.

Regionálně index návratnosti bydlení na většině území kopíruje vývoj cen nemovitostí. Největší nárůst indexu evidujeme na Vysočině a Karlovarském kraji, kde se ceny dlouhou dobu držely dole, i když ostatní regiony vykazovaly zřetelné cenové oživení. Největší meziroční skok (červenec 2016/2015) vykazuje Liberecký kraj, kde průměrná cena meziročně vzrostla z 1,24 mil. Kč na 1,54 mil. Kč (y/y +24 %).

Hypotéky ukusují lidem 1/3 rozpočtu

Ještě markantnější změnu v porovnání s rokem 2009 vykazuje index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velký díl čistého příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru. Při prakticky stejných cenách lidé v roce 2009 vynaložili na splátku hypotéky více než polovinu svého ročního příjmu. Letos, kdy mzdy rostou a hypotéky jsou rekordně levné, hypotéky ukrajují v průměru z měsíčního rozpočtu českých domácností pouhou 1/3 (IDB 7/2016 = 33,3 %).

Historicky nejlepší dostupnost bydlení byla červnu 2015 (31,9 %) a nejhorší dostupnost byla v únoru 2009 (50,3 %). Nyní očekáváme spíše zhoršující se úroveň dostupnosti bydlení. „V krátkodobém výhledu bude dostupnost bydlení velmi dobrá, v dlouhodobém výhledu pak bude docházet k postupnému zhoršování. Jednak porostou ceny nemovitostí a v příštích letech je reálný růst úrokových sazeb“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.


Zdroj: GOLEM FINANCE, realitycechy.cz, Český statistický úřad (ČSÚ)

Štítky:

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ