Hospodaření státního rozpočtu skončilo k 31. březnu letošního roku přebytkem 8,35 miliardy korun, zatímco loni v březnu kladné saldo činilo 2,1 miliardy korun. Příjmy byly 136,05 miliardy korun a výdaje 127,70 miliardy korun, informoval včera mluvčí Ministerstva financí Libor Vacek.
Rozpočtového přebytku bylo v březnu dosaženo kvůli nižšímu plnění celkových výdajů, v průběhu roku však dojde k jejich rychlejšímu čerpání. "Za předpokladu, že se trend určitého oživení ekonomiky signalizovaný v závěru loňského roku neotočí, vládou navrhovaný deficit státního rozpočtu pro letošní rok by měl být celoročně udržitelný," dodal Vacek.
K pomalejšímu čerpání výdajů přispělo nízké čerpání neinvestičních výdajů (např. na platy zaměstnanců) v souvislosti s regulačními opatřeními rozpočtového provizória, kterým se hospodaření státního rozpočtu řídilo celé 1. čtvrtletí. Regulace se netýká mandatorních výdajů a výdajů vyplácených z mimorozpočtov
ých zdrojů.Ke kladnému saldu hospodaření státního rozpočtu ke konci března přispěl i převod 6,4 miliardy korun ze státních finančních aktiv do příjmů rozpočtu na odstranění povodňových škod z let 1997 a 1998, na restituce a na financování pomoci Kosovu. Tyto prostředky budou postupně čerpány v průběhu celého roku.
Dosažené výdaje představují do března 20,4 procenta ročního plánu, dosažené příjmy činí 23 procent ročního úkolu. Saldo příjmů z pojistného na sociální zabezpečení a výdajů státního rozpočtu do této oblasti bylo za 1. čtvrtletí letošního roku záporné částkou 13,1 miliardy Kč, když rozpočet počítá s celoročním schodkem 32,6 miliardy Kč. Z toho schodek na tzv. důchodovém účtu dosáhl k 31. březnu 6,7 miliardy Kč, což je podle MF o 1,2 miliardy Kč v
íce než ve stejném období minulého roku.Rozpočet na letošní rok, který počítá s deficitem 35,2 miliardy korun, příjmy 592,1 miliardy Kč a výdaji 627,3 miliardy korun, schválila Poslanecká sněmovna teprve začátkem března. Hospodaření státního rozpočtu za loňský rok skončilo schodkem 29,6 miliardy korun, což je o 1,4 miliardy korun méně než schválených 31 miliard Kč.
Zdroj: HN z 4. 4. 2000