5 tipů: Jak ušetřit v domácnosti?

02.11.2021 | , Shutterstock.com
Komerční sdělení


Nedaří se vám naspořit žádné peníze a žijete od výplaty k výplatě? Je důležité vyznat se ve svých financích, porozumět jim a najít způsoby, kde můžete snížit výdaje. Připravili jsme pro vás tipy, jak snadno ušetřit v domácnosti.

Jak začít šetřit?


Na šetření jsou nejtěžší dvě věci: začít a vydržet. Když nemáte o svých financích a výdajích přehled, těžko můžete něco změnit. Proto je třeba připravit si plán, který vám k vašemu cíli pomůže.

 

  • Sledujte své výdaje: Jako první krok zjistěte, kolik a za co utrácíte. Sledujte veškeré své výdaje po dobu alespoň jednoho týdne nebo měsíce. Možná se budete divit, kolik utratíte například za občasnou kávu s sebou nebo víkendové posezení.
  • Stanovte své priority: Když znáte své výdaje, hledejte, které můžete snížit. Vyřaďte ty, které k životu nepotřebujete a přináší vám nejmenší radost.
  • Naplánujte si rozpočet: Naplánujte, kolik a za co můžete každý měsíc utratit. Stanovte si například limit na zábavu, návštěvu restaurací nebo kávu s sebou. Jakmile jej překročíte, již za danou věc v měsíci neutrácejte.
  • Založte speciální účet na úspory: Převádějte své úspory na speciální účet, aby vás nelákalo je utrácet. Můžete si nastavit pravidelný převod, díky kterému budete spořit automaticky.
  • Hledejte způsoby, kde můžete ušetřit: Hledejte způsoby, jak ušetřit na stávajících výdajích. Nakupujte z druhé ruky, využívejte slevy a aktivity, které jsou zdarma a neplaťte za služby, které nevyužíváte.
  • Stanovte si krátkodobé a dlouhodobé cíle: Abyste měli motivaci, stanovte si cíle. Naplánujte, na co šetříte z krátkodobého i dlouhodobého hlediska, a své cíle si napište. Když budete chtít utrácet, připomeňte si, proč nemáte.
  • Každý měsíc posuďte své pokroky a úspěchy: Sledujte, jak vaše úspory rostou a zda se blížíte k vytyčeným cílům. Uvidíte, jestli se snažíte dostatečně nebo je čas hledat další způsoby. 

5 způsobů, jak ušetřit v domácnosti 


Existuje mnoho prostředků, jak snadno ušetřit peníze v domácnosti. Je potřeba jen pár změn vašich návyků, hledání levnějších řešení nebo oživení vašeho vybavení. Některé cesty jsou na účtu znát hned, jiné se projeví během pár let. Připravili jsme pro vás pět jednoduchých tipů, jak ušetřit.


1.    Vyhněte se nečekaným výdajům


Opravdu nepříjemný zásah do rozpočtu jsou výdaje, se kterými nepočítáte. Vytopený byt, nefunkční počítač, který potřebujete na práci nebo rozbité auto snadno vymažou myšlenky na cokoliv jiného.
Jak se s nimi vypořádat? Soustřeďte se na prevenci. Na počítač si nainstalujte nejlepší antivirus, jednou za čas nechte zkontrolovat instalace v koupelně, nepodceňujte blikající kontrolky na autě a sjednejte si výhodné pojištění.
Výdajům se tak sice úplně nevyhnete, budete ale platit jen to s čím počítáte, a navíc výrazně nižší částky. Antivirový software za pár stovek ročně vám snadno zachrání počítač za desítky tisíc.


2.    Najděte si vedlejší výdělek


Potřebujete našetřit peníze navíc a nemáte šanci snížit aktuální náklady? V tom případě je nejlepším řešením peníze vydělat. Najděte si brigádu na víkendy nebo se pusťte do vlastního podnikání z domova.
Jednoduchý způsob, jak získat pár stovek měsíčně navíc, a zároveň pomoci zachraňovat životy, je darování plazmy. Můžete také projít skříně v celé domácnosti a prodat to, co již nepoužíváte. 
Máte doma pokoj, který nevyužíváte? Na pěkné peníze si přijdete jeho pronájmem. Můžete si najít stálého nájemníka nebo u sebe hostit turisty jen na pár dní. Příležitosti jsou všude, je jen potřeba je odhalit.


3.    Vyměňte dodavatele služeb


Zkontrolujte, jestli náhodou neplatíte zbytečně hodně peněz za služby, které odebíráte. Porovnejte nabídku různých telefonních operátorů, pojišťovacích i úvěrových společností a dodavatelů elektřiny nebo plynu. Například levná elektřina vám může ušetřit i několik tisíc ročně. 
Zároveň zvažte, zda potřebujete všechny předplacené služby, které momentálně odebíráte. Platíte tři různé streamovací služby? Možná by bylo vhodné vybrat z nich jen nejoblíbenější. Jednou týdně využívaná permanentka do fitness centra se pravděpodobně také nevyplatí.


4.    Instalujte úsporná řešení


Ušetřit vaši peněženku i přírodu můžete pomocí různých vychytávek do domácnosti. Některá řešení je nejlepší plánovat již při stavbě domu, menší úpravy ale můžete podniknout kdykoliv.
Spotřebu vody například snížíte jímkou na dešťovou vodu i šetřičem na vodovodní baterii. S výrobníkem sody se vyhnete neustálým nákupům i nošení oblíbených nápojů. Tepelné čerpadlo zase sníží náklady na vytápění.


5.    Snižte každodenní výdaje


Relativně snadný způsob, jak ušetřit, je snížení každodenních výdajů. Na bankovním účtu vám nejspíš nebudou naskakovat tisíce korun denně. Ale koruna ke koruně bude za celý měsíc znát.
Do práce můžete jezdit hromadnou dopravou a ušetřit za pohonné hmoty i opravy auta. Plánujte levnější jídla a nakupujte sezónní potraviny. Nekupujte věci, které skutečně nepotřebujete a ty ostatní shánějte na bazaru a v second handu.

 
Shrnutí 

Jak vidíte, ušetřit můžete opravdu i pomocí těch největších drobností. Pokud vás netlačí čas, začněte menšími změnami a propracujte se k větším. Každá koruna se počítá. Důležité je držet se svých cílů. Když jeden měsíc zjistíte, že úspory nerostou tak, jak potřebujete, nevěšte hlavu. Znovu projděte všechny své výdaje a hledejte, kde děláte chyby. 
Zdroj obrázku: lovelyday12 / Shutterstock.com

Články ze sekce: Komerční sdělení