Nubank vstupuje na burzu, očekává zhodnocení 40 mld. dolarů

02.12.2021 | , Freedom Finance
Komerční sdělení


Brazilská Nubank, jedna z nejrychleji rostoucích finančních společností Jižní Ameriky, zažije 8. prosince svůj burzovní debut. Během největší IPO v dějinách Latinské Ameriky plánuje upsání akcií za 3 mld. dolarů a její tržní zhodnocení se předpokládá kolem 40 mld. dolarů. Čeští investoři mají příležitost zúčastnit se počáteční veřejné nabídky Nubank přes platformu Freedom24.

Fintech Nubank, spadající pod Nu Holdings, je jednou z největších neo-bank na světě, která své služby poskytuje ryze online bez fyzických poboček. Nu Hodings požádala o IPO 1. listopadu a primární úpis akcií připadne na středu 8. prosince. Díky IPO na newyorské burze by ocenění společnosti mohlo dosáhnout částky 40 mld. dolarů. S aktuální hodnotou 30 mld. dolarů je Nubank nejdražší digitální bankou světa.


„V Brazílii je Nubank jedním z lídrů inovací v bankovním sektoru. Své služby nabízí zdarma, zatímco konkurence stále zpoplatňuje i základní transakce. Od svého založení v roce 2013 Nubank velmi rozšířila portfolio svých finančních produktů, začala vydávat kreditní karty bez poplatků, poskytuje pojištění, úvěry a nabízí zhodnocení úspor skrze spořicí účty,“ komentuje Maxim Manturov, ředitel skupiny Freedom Finance Europe pro investiční analýzy.

 
Popularitu Nubank vnímají i velcí investoři


Perspektiva růstu je vysoká a obrovského potenciálu si všímají i zahraniční investoři. Začátkem letošního roku se tržní hodnota Nubank odhadovala na 25 mld. dolarů. V létě vzrostla na 30 mld. poté, co do ní půl miliardy dolarů investovala holdingová společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta.

 
Banka má nyní více než 48 milionů uživatelů a pobočky v dalších zemích Latinské Ameriky (Mexiko, Kolumbie). Každý měsíc se její klientela rozšíří v průměru o dva miliony nových zákazníků, kteří odcházejí od tradičních bank. V Latinské Americe žije 650 milionů lidí a mnoho z nich dosud nemá svůj bankovní účet. Tamější trh má značný potenciál, odhaduje se dokonce na 269 miliard dolarů. „Zakladatelé Nubank se od začátku zaměřili se na ty, kteří zatím bankovní služby nevyužívali. Původní myšlenkou bylo vybudovat finanční instituci bez omezení. Tradiční velké banky, které tvoří zhruba polovinu trhu, totiž před lety začaly nastavovat vysoké úrokové sazby, což neprospělo ani bankám, ani rozvoji finančního sektoru,“ vysvětluje Maxim Manturov.

 
Čeští investoři se mohou IPO zúčastnit online


Zájemci z řad českých investorů se mohou zúčastnit prostřednictvím platformy Freedom24 do úterý 7. 12. 18:00. Cenové rozpětí se nyní pohybuje mezi 8 a 9 dolary za akcii a očekává se, že vysoká poptávka ještě stlačí cenu dolů. Platforma Freedom 24 od společnosti Freedom Finance Europe umožňuje českým investorům obchodování s akciemi a burzovně obchodovanými fondy společností v USA, Evropě i Asii. 


Počáteční veřejné nabídky (IPO) konečně i pro menší investory


IPO nebo také počáteční veřejná nabídka je přednostní nákup cenných papírů při vstupu společností na burzu. Pro investory je přitažlivý kvůli takzvanému IPO efektu. Často se stává, že jsou nabídky primárních akcií podhodnocené a při vstupu na burzu dochází k prudkému růstu cen akcií o desítky nebo i stovky procent. Průměrný výnos z IPO obchodovaných přes Freedom24 činil po konci lock-up období ke 4. červnu 2021 62 %. Mezi výrazné prvotní nabídky poslední doby patří společnosti jako Airbnb (nárůst 189 %) nebo Unity Software (203 %). Zatímco dříve měli k IPO přístup pouze největší investoři s několika miliony dolarů, Freedom24 snížilo hranici pro účast na 2 000 dolarů.


O společnosti Freedom Finance
Freedom Finance Europe Ltd, aktivní člen Asociace finančních trhů v Evropě (AFME), je evropskou dceřinou společností Freedom Holding Corp. Prostřednictvím obchodní platformy Freedom24.com nabízí Freedom Finance přímý přístup k transakcím největších burz cenných papírů na americkém, evropském, ruském a asijském trhu. Kromě investic do akcií nabízí Freedom24 také přístup k IPO s vysokým růstovým potenciálem a úspěšně slouží investorům v 35 zemích.
Více informací najdete na: https://cs.freedom24.com/

Autor článku

Komerční sdělení

Články ze sekce: Komerční sdělení