Pravidelné investování formou výrazně změnilo situaci na trhu. Otevřelo totiž cestu do světa investic i lidem, kteří do něj nemohou nebo nechtějí jednorázově vkládat velké částky. Navíc dlouhodobé pravidelné investování nabídlo novou výhodu v podobě rozložení jednotlivých nákupů v čase, čímž může potlačit riziko špatného načasování investice v případě kolísání trhů. Drobní investoři nyní mohou vybírat z nabídek, které odpovídají jejich ekonomické situaci a umožňují investovat menší částky v řádu pouhých stovek nebo tisíců korun měsíčně.
Fondy pro drobné investory
Základem pravidelného investování je postupné vkládání menší částek do vybraných investičních nástrojů, a to v předem stanoveném intervalu, obvykle měsíčním. Nemusí ale jít pouze o firemní akcie či dluhopisy, na pravidelné investování se specializují i některé fondy.
Investování do fondů je často výhodnější než přímé investice do jednotlivých akcií nebo dluhopisů, a to především pro méně zkušené investory. Hlavním důvodem je diverzifikace – fondy sdružují peníze mnoha investorů a investují je do širokého portfolia aktiv, čímž snižují riziko ztráty spojené s výkyvy jednotlivých titulů. Další výhodou je profesionální správa, kdy o výběr a správu investic se starají odborníci s hlubokými znalostmi trhu. Fondy také šetří čas, protože investor nemusí sám sledovat trh a analyzovat jednotlivé cenné papíry. Cenné papíry fondů navíc často mají výbornou likviditu – lze je snadno prodat.
Nemovitostní fondy
Mezi oblíbené patří fondy investující do nemovitostí. Svým investorům nabízejí atraktivní způsob, jak se podílet na výnosech z realitního trhu bez nutnosti přímého vlastnictví nemovitostí. Mezi investory jsou oblíbené pro stabilní a pravidelný výnos, často ve formě dividend z nájmů. Při vhodně zvoleném portfoliu tyto fondy současně poskytují dobrou ochranu proti inflaci, protože hodnota nemovitostí a nájmů má tendenci růst s inflací.
Nemovitostní fondy jsou navíc likvidnější než přímé vlastnictví nemovitosti, protože podíly obvykle lze snadno prodat. Tyto fondy také umožňují snadnější přístup k různorodému portfoliu nemovitostí, ke kterým by se drobný investor jinak nemusel vůbec dostat – např. kancelářských budov, obchodních center či logistických parků. Typickým příkladem nemovitostního fondu je CREDITAS Nemovitostní I, podfond SICAV, který primárně cílí na funkční komerční nemovitosti, především administrativní budovy, obchodní a multifunkční centra, skladové a logistické parky a průmyslové objekty. Fond podporuje pravidelné investice, a to již od 500 Kč měsíčně.
Smíšené fondy
Na trhu samozřejmě jsou i fondy, které investují do cenných papírů. Tzv. smíšené investiční fondy kombinují investice do akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů. Díky kombinaci akciové složky, která nabízí potenciál vyššího růstu, a dluhopisové složky, která přináší stabilitu a pravidelný výnos, jsou tyto fondy vhodné pro investory hledající dlouhodobé zhodnocení s nižší volatilitou. Výhodou je také flexibilita správy portfolia, kdy správci mohou reagovat na aktuální tržní podmínky a upravovat poměr jednotlivých složek. Smíšené fondy často investují i do dalších nástrojů, jako jsou podílové listy jiných fondů nebo hotovostní ekvivalenty, čímž dále zvyšují diverzifikaci. Tyto fondy ideální volbou pro investory, kteří chtějí mít jednoduchý a profesionálně spravovaný přístup k různým typům aktiv v rámci jednoho produktu. Dobrým příkladem smíšeného fondu je MaxVariant CZ, otevřený podílový fond, který kombinuje investice do českých akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů. I tento fond podporuje pravidelné investování již od 500 Kč měsíčně.
Rizika investic
I když jsou u fondů některá rizika potlačená, i pravidelné investice s sebou nesou rizika stejně jako jakákoliv jiná investice. I zde platí, že hodnota investice může kolísat, návratnost investované částky není zaručena a minulé výnosy nejsou zárukou budoucích.