OECD vyhlašuje válku kartelům

08.06.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Kartely způsobují spotřebitelům miliardové škody a jsou "rozšířenější, dlouhodobější a pro světovou ekonomiku škodlivější, než se dosud předpokládalo," uvádí právě zveřejněná zpráva výboru pro konkurenci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (O

Kartely způsobují spotřebitelům miliardové škody a jsou "rozšířenější, dlouhodobější a pro světovou ekonomiku škodlivější, než se dosud předpokládalo," uvádí právě zveřejněná zpráva výboru pro konkurenci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Konstatuje, že kartelové dohody stojí světovou ekonomiku miliardy dolarů ročně, a vyzývá k větší mezinárodní spolupráci v boji s monopoly.

Zprá

vu projedná koncem června ministerská schůzka této organizace 29 průmyslově nejvyspělejších zemí světa (členem je též Česká republika). Autoři uvádějí příklad kartelu šesti amerických a evropských výrobců grafitových elektrod, který v letech 1992 až 1997 zvýšil ceny o 50 procent, což vyneslo účastníkům dohody na sedm miliard dolarů.

Píší dále o řadě dalších kartelů, mj. o dohodě pěti hlavních světových výrobců lyzinu (používá se k obohacování potravin), kteří během tří let zdvojnásobili cenu, kartelu výrobců vitamínů, v němž figurovala řada renomovaných firem jako Hoffmann-La Roche a BASF, a dalších.

Za nejúčinnější zbraň proti kartelům považuje OECD úzkou spolupráci mezi jednotlivými státy, kterou zatím brzdí obavy států o průmyslová tajemství. Již nyní si celní a daňové úřady vyměňují mnohem důvěrnější informace, konstatuje zpráva

.

Zdroj: HN z 08. 06. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU