V mnoha evropských zemích se z důvodu stárnutí populace začíná projevovat nedostatek pracovních sil. Tento problém se nejvíce dotýká Anglie, Švédska, Francie, Dánska a např. Rakouska. Evropská unie si je toho vědoma a snaží se různými prostředky zvýšit ochotu Evropanů cestovat za prací do zahraničí. V současné době se EU zaměřuje především na odstraňování legislativních, technických a administrativních překážek, kam patří např. zajištění převoditelnosti důchodů, jednotný zdravotní průkaz či úprava rozhodování v případě rozvodu partnerů z různých zemí.
Nezájem o práci v zahraničí
I přes stále se zvyšující podporu Evropské unie a jednotlivých členských zemí nemají Evropané o práci v některé ze zahraničních zemí velký zájem. Výjimkou je pouze malé procento občanů, kteří dojíždějí za prací bez změny bydliště. Hlavním důvodem neochoty stěhovat se za prací do zahraničí je nutnost komunikovat pouze v cizím jazyce. Například Irové, Britové, Maďaři, Italové nebo Portugalci hovoří většinou pouze svým mateřským jazykem a o studium cizích jazyků zájem nemají. Mezi další důvody patří například neochota vzdát se nemalé sociální podpory od státu či obavy ze změny kulturního a sociálního prostředí.
Podle studie Evropské komise však mají Evropané k mezinárodní mobilitě pracovníků spíše pozitivní přístup. Pro 46 procent Evropanů je mobilita dobrá pro jednotlivce (11 procent má opačný názor), pro 49 procent občanů je mobilita prospěšná pro trh práce (19 procent nesouhlasí) a 57 procent je přesvědčeno o tom, že je mobilita prospěšná pro evropskou integraci (10 občanů procent je proti).
Na základě průzkumu výzkumného ústavu práce a sociálních věcí uvažuje o stěhování za prací do zahraničí 15,4 procent dotázaných Čechů. Nejvíce preferovanou zemí byla označena Velká Británie a Irsko (37,6 %), Německo (32,1 %) a Rakousko (14,7 %). Podle současných odhadů pracuje v zemích střední Evropy přibližně 25 až 30 tisíc Čechů, 170 až 200 tisíc Slováků, 500 tisíc až 2 miliony Poláků a 50 až 60 tisíc Maďarů.
Evropský portál pracovní mobility
Jednou z aktivit Evropské unie podporujících získání zaměstnání v cizí zemi, je celoevropská síť poradenských kanceláří Eures (European Employment Services), kam se mohou obrátit evropští zaměstnanci i zaměstnavatelé. Kanceláře Evropské služby zaměstnanosti zajišťují především databázi volných pracovních míst, připravovaná výběrová řízení, životopisy uchazečů o zaměstnání, informace o životních a pracovních podmínkách či o legislativě a mnoho dalších informací.
V současné době pokrývá síť Eures 28 zemí, kterými jsou Belgii, Českou republiku, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Irsko, Island, Itálii, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Maltu, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko. Více o bezplatných službách Eures si můžete přečíst například na této adrese nebo zde.
Zdroj: Euractiv.cz