Povolení k poskytování tzv. povinného ručení bude MF udělovat až po nabytí účinnosti zákona, který poslanecká sněmovna schválila ve čtvrtek. Zákon nabyde účinnosti dnem jeho definitivního schválení.
O získání licence na provozování povinně-smluvního pojištění odpovědnosti za provoz motorového vozidla k 1. lednu 2000 požádá podle informací ČTK drtivá většina pojišťoven poskytujících neživotní pojištění. O vstup do České kanceláře pojistitelů, která bude pro toto pojištění zřízena, projevilo již zájem 17 pojistitelů.
Některé významnější pojišťovny mají obavy z toho, aby licenci nedostaly kapitálově slabě vybavené pojišťovny, které by nebyly schopny dostát závazkům ke klientům. V tom případě by totiž její závazky hradila Česká kancelář pojistitelů z jí spravovaného garančního fondu, kam budou přispívat všechny pojišťovny, provozující toto pojištění.
Naopak některé menší pojišťovny se strachují, aby při udílení licence nebyly diskriminovány. "K poskytování povinně-smluvního pojištění by měla být připuštěna drtivá většina pojišťoven, aby po zrušení monopolu nedocházelo ke kartelovým spojením," řekl ČTK generální ředitel pojišťovny Universal Milan Točina.
Zákon o povinně smluvním pojištění odpovědnosti za provoz motorového vozidla, který ruší monopol České pojišťovny na takzvané povinné ručení, by při dalším hladkém legislativním procesu měl vejít v platnost k 1. lednu 2000.
Zdroj: ČTK



Rakousko končí s nalepovacími dálničními známkami a zdražuje
Test Fiat Panda La Prima: Styl za dobrou cenu a automat k tomu
Test ojetiny: Možná se vyplatí nejít automaticky pro Škodu. Opel Insignia II je opomíjenou ojetinou za skvělé peníze
Tohle měla být Škoda pro chudé. Sagitta představovala zajímavý nápad, ale do série se nedostala
Na Slovensku nově může člověk dostat pokutu za rychlost, pokud poběží na autobus. Po chodníku se teď musí chodit a jezdit nanejvýš 6 km/h
