Stavební spoření: Spořící produkt
Stavební spoření jako výhodný spořící produkt. Takto ho stále vnímá mnoho lidí a je to tak správně. Spořicí tarify mívají úrok 2 %. Tato hodnota se již dlouhou dobu nemění s výjimkou akčních nabídek.
Spořící fáze stavebního spoření tedy zůstává po delší dobu beze změn a spořitelny se koncentrují na zlepšování nabídky následných úvěrů.
O výhodnosti spoření se dá mluvit díky státní podpoře. Samotné úrokové sazby kolem 2 % byste totiž nalezli i v období nízkých úrokových sazeb v ekonomice také jinde. Společně se státní podporou však spoření dosahuje zhodnocení až kolem 5 % ročně, což je pro vklad na 6 let stále velmi dobré.
Volba spořícího tarifu
Spořitelny se vydaly v nabídce dvojím směrem. Na jednom konci se nachází Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny) se svým jediným univerzálním tarifem. Někde uprostřed se nachází Raiffeisen stavební spořitelna a Liška se 2, resp. 3 variantami. Na druhém konci pak stojí Wüstenrot - stavební spořitelna se 4 tarify a Modrá Pyramida s 5.
Čím více tarifů máte na výběr, tím přesněji potřebujete při uzavírání spoření vědět, jak ho budete v budoucnu využívat. Povahu rozhodnutí asi nejlépe ilustruje nabídka Raiffeisen stavební spořitelny, kdy si vyberete buď tarif spořící (úročený 2 %) nebo úvěrový, úročený 1 % se zvýhodněním následného úvěru. U Modré Pyramidy se rozhodujete o úrokových sazbách úvěru a splátkách úvěru v procentech cílové částky (např. 0,60 % CČ) s tím, že úročení vkladů zůstává vždy 2 %. U Lišky a Wüstenrot SS volíte například i podmínky překlenovacího úvěru.