Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Daně v Rumunsku

V Rumunsku v předchozích sedmi letech došlo ke snížení daňové zátěže s cílem oživit podnikatelské prostředí a přilákat zahraniční investory. Od roku 2005 byla zavedena rovná 16% sazba daně z příjmu. Trend snižování daňové zátěže však zabrzdila ekonomická krize a tlak na zvýšení daňových příjmů. Během krize se zvyšovaly nepřímé daně, sazby přímých daní zůstaly na stejné úrovni.

Daň z příjmu fyzických osob

V Rumunsku je stejně jako v Česku zavedena rovná sazba daně z příjmu fyzických osob. Rovná 16% sazba daně přináší nejvyšší daňovou úsporu občanům s vyššímí příjmy. Ještě v roce 2000 totiž činila horní sazba daně z příjmu fyzických osob 40 %.

Daň z příjmu právnických osob

Sazba daně z příjmu právnických osob během posledních let klesla, pro rok 2012 je 16% sazba daně. Ještě v roce 2000 přitom činila sazba daně 25 %. Světovým trendem je pokles daňové zátěže pro firmy.

Sociální pojištění

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy na sociálním pojištění 10,5 %, včetně odvodu do II. důchodového pilíře. Zaměstnavatelé dále odvádí za svého zaměstnance na sociálním pojištění v rozmezí 20,8 % až 30,8 % dle činnosti zaměstnance. Běžná sazba je 20,8 %. Pro odvod sociálního pojištění není strop. Sociální pojištění se tak platí z celého příjmu, bez ohledu na jeho výši.

Zdravotní pojištění

Zaměstnanci odvádí ze své mzdy 5,5 % na zdravotním pojištění, zaměstnavatelé dalších 5,2 % ze mzdy zaměstnance. Pro platbu zdravotního pojištění není zaveden žádný strop. Zdravotní pojištění se tak platí z celého příjmu, bez ohledu na jeho výši.

DPH

Vlivem ekonomické krize došlo v Rumunsku v posledních letech k výraznému zvýšení DPH. Ještě v roce 2009 byla základní sazba DPH 19 %, pro rok 2010 se zvýšila na 23 % a od roku 2011 je základní sazba DPH 24 %. Během posledních tří let zvýšilo Rumunsko základní sazbu DPH o 5 %, více se základní sazba DPH zvýšila pouze v Maďarsku (o 7 %). V současné době je tak základní sazba DPH jedna z nejvyšších z členských zemí EU. Vyšší je pouze v Maďarsku (27 %), Dánsku a Švédsku (25 %). V Rumunsku je zavedena rovněž snížená 9% sazba DPH. Snížená sazba DPH je aplikována např. na hotelové služby, knihy, noviny, časopisy či léky. DPH je placeno čtvrtletně, plátci daně s ročním obratem nad 100 000 € odvádí DPH měsíčně. Povinnost k registraci k DPH je při ročním obratu nad 35 000 €.

Spotřební daně

Spotřební daně jsou v Rumunsku podprůměrné. Vysoká je spotřební daň u cigaret (třetí nejvyšší v EU). Spotřební daň u cigaret dosahuje u průměrné ceny krabičky cigaret 66,74 % z konečné ceny. U vína spotřební daň však není uvalena vůbec. Nízká je spotřební daň u tvrdého alkoholu (třetí nejnižší v EU). Spotřební daň u půllitru 40% lihoviny činí 38 Kč, např. v Česku 57 Kč. Spotřební daň u elektřiny je nízká, pouze 1,00 € za MWh. U benzínu je nejnižší spotřební daň v EU (359 € za 1 000 litrů).

Prameny: European Commission, Taxation and Customs Union, Global Property Guide „Taxation in Romania“

daňový systém   EU   

Související aktuality

Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění…

22.09.2017  |  Petr Gola

Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění…

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září,…

21.09.2017  |  Redakce

Pokud chcete od nového roku změnit zdravotní pojišťovnu, tak máte na provedení změny ještě pár posledních dnů. Přihlášku musí totiž vaše nová…
Zobrazit další související aktuality
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články