Kalkulačka vdovského důchodu 2024

Pozůstalý (vdova nebo vdovec) má nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po manželovi nebo manželce, jestliže zemřelý či zemřelá pobíral/a starobní důchod, nebo invalidní důchod, nebo ke dni smrti splnil/a podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní případně starobní důchod, nebo zemřel/a následkem pracovního úrazu.

Vdovský nebo vdovecký důchod ČSSZ vyplácí při splnění podmínek nároku jeden rok od smrti manžela či manželky. Po jeho uplynutí tento důchod nadále náleží pouze té pozůstalé osobě, která splňuje zákonem stanovené podmínky.

Jestliže vdova (vdovec) již sám pobírá důchod (starobní nebo invalidní), tak je potřeba dodržet při výpočtu vdovského důchodu pravidla o souběhu více důchodů. Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního nebo invalidního důchodu a na výplatu vdovského důchodu, vyplácí se nejvyšší důchod v plné výši a z ostatních důchodů se vyplácí polovina procentní výměry.

Výše vdovského (vdoveckého) důchodu se skládá ze

  • základní výměry, která je pro rok 2024 dána částkou 4 400 Kč a
  • procentní výměry, která je dána 50 % z procentní výměry pobíraného či vypočteného důchodu zemřelé osoby (při souběhu důchodu se postupuje viz. výše).

Čtěte o vdovském důchodu

Zajímá vás výpočet vdovského důchodu v roce 2023? Podívejte se na kalkulačku vdovského důchodu přiznaného v roce 2023.

 

Kalkulátor vdovského důchodu vám po zadání důchodu vypočte výši nejen vdovského důchodu, ale celkovou výši důchodu společně se starobním důchodem pro rok 2024
Zajímá vás výpočet vdovského důchodu?


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 2 krát


Související články: