Hledání práce

Určitě není na škodu začít hledat práci co nejdříve od okamžiku, kdy jste se dozvěděli o výpovědi. Je třeba si uvědomit, že zvláště u profesí, kde se vyžaduje středoškolské nebo vyšší vzdělání, trvá výběr nových zaměstnanců i několik měsíců (vypsání výběrového řízení, absolvování vstupních pohovorů, vyhodnocení kandidátů). Proto je třeba začít hledat práci okamžitě, a to i přesto, že do evidence úřadu práce vás vezmou až v den následující po skončení pracovního poměru.

Pokud jste nenašli hned napoprvé volné místo odpovídající vašim představám, bylo by asi dobré se na portále zaregistrovat. Proč? Portál nabízí určité možnosti pouze pro přihlášené uživatele. (K tomu, abyste se mohli přihlásit, se musíte nejdříve registrovat – v rámci registrace si volíte uživatelské jméno a heslo, pod kterým se budete přihlašovat.) Důvod, proč přihlášení uživatelé portálu mají větší možnosti než uživatelé nepřihlášení, je velmi jednoduchý. Není to proto, že by o vás chtěli získat nějaké údaje, z čehož lidé mohou mít obavy. Obavy však v tomto případě nejsou namístě. Většinu dat, která při registraci uvedete, nikdo nekontroluje, zda vkládáte data pravdivá. Opravdu nehrozí, že by vám z portálu byly například zasílány e-maily s nabídkou výhodného pojištění nebo her typu „letadlo“.

Skutečným důvodem, proč mají přihlášení uživatelé k dispozici více možností a proč jsou ty možnosti lepší, je snaha nějakým způsobem vás pro portál identifikovat. To je důležité například v případě, že si zde vytváříte svůj vlastní životopis. Určitě nebudete chtít, aby jej mohl někdo jiný upravovat nebo třeba mazat. Registrace je tedy nutná k zabezpečení vašich dat a k tomu, aby portál poznal, že s ním komunikujete právě vy.

Registrace vám zabere maximálně pár minut a tato investice se určitě vyplatí. Díky ní se vám otevře elektronický trh práce, a například v případě, že si necháte volná místa zasílat prostřednictvím e-mailu, získáte nezanedbatelný časový náskok před většinou ostatních lidí hledajících práci.

Pokud se vám nepodaří najít vhodné místo napoprvé, můžete to zkusit další den. Potřetí nebo počtvrté už se vám to možná bude zdát příliš pracné. Můžete si tedy nechat volná místa posílat e-mailem. Přijde vám seznam volných míst – pouze těch nových – podle vašeho výběru. K tomu se musíte většinou na portálu zaregistrovat a přihlásit. Vlastní požadavek na zasílání volných míst je jednoduchý. Stačí nastavit parametry.

Jak napsat životopis

Většina zaměstnavatelů dnes požaduje po lidech ucházejících se o zaměstnání strukturovaný profesní životopis. Už ten název je pro mnoho lidí natolik nepochopitelný, že vzdávají pokus o to jej vlastními silami vytvořit. To je ale chyba! Na internetu naleznete návody, jak takový životopis vytvořit (i na jobs.finance.cz). Většinou vlastně jen vyplňujete do políček, na co jste tázáni, a na konci si můžete pyšně prohlížet váš správně vytvořený strukturovaný profesní životopis. Ke svému českému životopisu můžete přiložit i životopis anglický (např. v programu MS Wordu); zaměstnavatelé vás sice podle něj nenajdou, ale když vás najdou, uvidí ho.

Pohovor a motivační dopis

K životopisu je třeba připojit také motivační dopis. Pokud budete pozváni na pohovor můžete najít užitečné rady a doporučení na našem pracovním portále http://jobs.finance.cz

Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 4 krát


Související články: