Brazilský real, BRL

Brazilský real je zákonným platidlem v Thajsku. Jedna setina brazilského realu se nazývá centavo. Jeho mezinárodní kódové označení je BRL, jeho značkou je R$ a označení ISO je 4217. Je vydáván Brazilskou centrální bankou a v nynější podobě je v oběhu od roku 1994. V současné době patří mezi 20 nejvíce obchodovatelných měn, kdy 1 % všech světových obchodů je vedeno právě v brazilských realech.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ


1 BRL =

Kurz ČNB 14:30,
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak a kdy vznikl brazilský real?

Od osamostatnění Brazílie roku 1822 se jako oficiální měna vystřídalo již 9 platidel a tím posledním je od roku 1994 nový brazilský real.
Původně byla Brazílie portugalskou kolonií a právě od portugalského realu je ten brazilský odvozen. První brazilský real platil od roku 1822 až do konce října 1942. Po něm následovalo cruzeiro, které vydrželo jako oficiální měna téměř 25 let. A po něm následovalo několik nových měn cruzeiro a cruzado až se dokončil oblouk a nyní se v Brazílii opět platí realem.

Kde se platí brazilským realem?

Brazilským realem zaplatíte převážně jen v Brazílii, protože nikde jinde není legálním ani jinak přijímaným platidlem. Je to nejspíš způsobeno tím, že v Jižní Americe má dosud silnou pozici americký dolar, který v časech neklidu mnohdy zastupuje domácí měny států Latinské Ameriky.

Jak vypadá brazilský real?

Vzhled mincí a bankovek je určitou kombinací důležitých osobností pro Brazílii, personifikované Brazilské republiky ve formě ženy a rovněž úchvatné brazilské přírody, která je reprezentována na bankovkách různými živočichy (v první sérii se jednalo například o kolibříka safírového, lvíčka zlatého či jaguára amerického).

Mince

Mince brazilského realu zatím byly raženy ve dvou sériích (první mezi lety 1994 až 1997). Aktuální druhá série mincí brazilského realu je ražena v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 cantavů a 1 real. Na lícové straně je vyobrazena nominální hodnota a také souhvězdí Jižního kříže. Na rubu centavů jsou vyobrazeny důležité osobnosti brazilské historie (například portugalský mořeplavec a “objevitel” Brazílie Pedro Álvares Cabral, “otec” brazilské diplomacie José Paranhos a další významné osobnosti). Na rubu realu je vyobrazena Efígie da República, tedy národní personifikace Brazílie.

Bankovky

Bankovky již od začátku zavedení nového brazilského realu symbolizují krásy brazilské přírody. Bankovky jsou tištěny v nominálních hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 realů. Na přední straně všech bankovek brazilského realu naleznete Efígii da República (personalizovanou Brazílii) společně se symboly rostlin, džungle, moře a vln. Na zadní straně je na:

  • Dvourealové bankovce vyobrazena kareta pravá
  • Pětirealovce najdete volavku bílou
  • Desetidolarovce se nachází malba ary zelenokřídlého
  • Dvacetirealové bankovce se nachází lvíček zlatý
  • Padesátirealové bankovce je jaguár americký
  • Storeálové bankovce je to kanic gauza

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.