Česká koruna, CZK

Česká koruna je oficiální měnou České republiky. Po rozpadu Československa se měla stát, a také se stala, českým platidlem, které mělo nahradit korunu československou. Oficiální zkratka je Kč, v češtině se pak staví za danou částku (např. 1 Kč). Její mezinárodní znak je CZK. 
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

1 CZK =

Kurz ČNB 14:30,




Kurzy pro Vámi zvolený datum nemáme v databázi. Zobrazují se kurzy pro 17.08.2023
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

O názvu nové měny se zmínil již zákon č. 6/1993 Sb., přesněji pak § 13, ze 17. prosince 1992, který mimo jiné pojednával i o vzniku České národní banky. Ta následně vznikla k 1. 1. 1993, čili na Nový rok, kdy došlo k rozdělení Československa a zároveň v tento den začala platit česká koruna. 

Důležité je ale zmínit, že česká koruna tehdy fungovala především díky vzájemné dohodě měnové unie, a to ještě stále s korunou československou, která byla stále v oběhu. Československá koruna zanikla až 8. února 1993. Oběma zemím pak zůstaly už pouze jejich měny, čili česká a slovenská koruna. Některé mince a bankovky Kčs ještě zůstaly platné a v oběhu do 31. srpna 1993.

Jak vypadají české mince a bankovky?

Dílčí jednotkou koruny jsou haléře, přičemž 1 Kč = 100 haléřů. Ty už se dnes nepoužívají. Dříve se přitom ale běžně platilo kulatou mincí s 10 haléři, hranatou s 20 haléři, z čehož obě skončily v roce 2003, a kulatou o hodnotě 50 haléřů (jejíž platnost skolnčia 31. srpna roku 2008).

České mince:

  • 1 Kč – stříbrná, vroubkovaná a kulatá, je na ní vyobrazena koruna.
  • 2 Kč – jedenáctihranná, hladká a stříbrná s velkomoravským gombíkem (Mikulčickým gombíkem)
  • 5 Kč – kulatá, hladká a stříbrná, zobrazuje Karlův most.
  • 10 Kč – kulatá, vroubkovaná a měděná zobrazující Brno nebo hodinový strojek.
  • 20 Kč – třináctihranná, hladká a zlatá, je na ní sv. Václav nebo astroláb, nahradila papírovou bankovku o hodnotě 20 Kč (na níž byl vyobrazen Přemysl Otakar I.).
  • 50 Kč – kulatá, hladká s měděnými okraji a zlatým kruhem uprostřed, ukazuje Prahu. Nahradila papírovou bankovku o hodnotě 50 Kč (na níž byla vyobrazena svatá Anežka Česká)

Česká národní banka má ve svém depozitu i tzv. pamětní mince, které ale nejsou v oběhu. Jsou to stříbrné mince o hodnotě 200 Kč a 500 Kč a dále pak ještě zlaté mince o hodnotě 1000 Kč, 2000 Kč, 5000 Kč a dokonce i 10 000 Kč.

České bankovky:

Česká koruna má v oběhu 6 platných typů bankovek, na všech je pak zpodobněna některá z významných osobností český dějin,staveb či jiných symbolů jako je např. orlice nebo pečeť Karlovy univerzity.

  • 100 Kč – světle zelená bankovka na níž je vyobrazen český panovník Karel IV. (nejnižší nominální hodnota u českých bankovek).
  • 200 Kč – oranžová bankovka s Janem Amosem Komenským, tzv. Učitelem národů (první bankovka našich korun v oběhu).
  • 500 Kč – růžová se spisovatelkou Boženou Němcovou.
  • 1000 Kč – fialová (lila) se spisovatelem a historikem Františkem Palackým.
  • 2000 Kč – tmavě zelená s operní pěvkyní Emmou Destinovou..
  • 5000 Kč – modrá s Tomášem Garriguem Masarykem, prvním prezidentem Československé republiky (nejvyšší nominální hodnota na českých bankovkách)

Do 31. srpna 2008 byla v oběhu modrá bankovka s králem Přemyslem Otakarem I. o hodnotě 20 Kč. Do 31. března 2011 pak ještě stále platila i růžová padesátikoruna se sv. Anežkou Českou.

Kurz

Snad úplně prvním kurzem české koruny bylo navázání na korunu československou a slovenskou v poměru 1:1:1. Z tohoto pravidla ale posléze sešlo, neboť slovenská koruna výrazně oslabila. Na začátku listopadu 2013 se ČNB pokoušela díky intervencím držet jednotný kurz koruny vůči euru, kdy se 1 euro kolem 27 Kč v povoleném fluktuačním pásmu. Na devizovém trhu pak došlo ke skončení těchto intervencí v dubnu 2017.
Dobré je také zmínit malou zajímavost, a tou je to, že v roce 2008 byla česká koruna nejvíce sílící měnou a později ještě v tom samém roce také druhou nejvíce oslabující.