Čínský jüan, CNY

Čínský renminbi (žen-min-pi, čínsky: 人民幣; pinyin: rénmínbì) či čínský jüan (čínsky: 元 nebo 圆; pinyin: yuán), což v překladu znamená lidová měna je oficiální měnou v Čínské lidové republice. Oficiální zkratka je CNY, ale rovněž se často používá zkratka RMB a na burzách má čínský jüan znak ¥, tedy stejný jako se používá pro japonský jen.

1 CNY =

Kurz ČNB 14:30,
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Čínský jüan a renminbi mají mezi s sebou vztah obdobný jako mezi pojmy šterlink a libra. Čínský jüan se dále dá rozdělit na 10 ťiao (角), což se rovná 100 fenů (分). Přezdívá se mu také dědeček Mao podle čínského vůdce Mao Ce-tunga.

Jak a kdy vznikl čínský jüan?

Historie čínských platidel sahá do neolitického období, tedy přibližně před 4 500 lety. Papírové peníze se v Číně začaly tisknou již v 9. století našeho letopočtu. Samotný čínský jüan se objevuje až koncem 19. století. Od prosince 1948 jej vydává Čínská lidová banka. Často také čelil hyperinflaci, což vyvrcholilo v roce 1955 měnovou reformou, kdy byl zaveden nový jüan, který se v tehdejší době měnil za 10 000 starých jüanů.

Stejně jako čínská ekonomika, tak i čínský jüan podléhá centrálnímu řízení čínské komunistické strany.

Kde se platí čínským jüanem?

Čínským jüanem se platí na celém území Číny, kromě prakticky ekonomicky oddělených Hong Kongu a Macau, které mají vlastní měny. Setkat se s čínským jüanem můžete rovněž v sousedním Mongolsku, Pakistanu a severním Thajsku. V současné době se jedná o 8. nejvíce obchodovanou měnu světa a v čínském jüanu je vedeno přibližně 5 % světových obchodů.

Jak vypadá čínský jüan?

Mince 

Čínské mince mají na přední straně státní znak Čínské lidové republiky, kde je vyobrazena brána do Zakázaného města a pět hvězd přejatých z vlajky Čínské lidové republiky. Mince mají nominální hodnotu ¥0,1, ¥0,2, ¥0,5 (tedy 1, 2, a 5 fenů), 1 a 5 ťiaoů a ¥1 (tedy 1 jüan).

Bankovky

Na bankovkách je vyobrazena nominální hodnota a na přední straně velký čínský vůdce Mao Ce-tung, který na vás vzhlíží ze všech bankovek, které se vydávají v nominálních hodnotách 1¥, 5¥, 10¥, 20¥, 50¥, 100¥ (tedy 1, 5, 10, 20, 50 a 100 jüanů).