Dánská koruna, DKK

Dánská koruna je měnou Dánského království a jeho autonomních území, Grónska a Faerských ostrovů. Na Faerských ostrovech se platí nejen dánskou korunou, ale také faerskou korunou, která je fixně navázána na tu dánskou v poměru 1:1, ale má vlastní design. Mezinárodní značka pro dánskou korunu je DKK, dánský název koruny je krone a domácí zkratkou je kr.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ


1 DKK = 3.45 Kč

Kurz ČNB 14:30, 08.05.
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej
Komerční banka 3.35 Kč 3.55 Kč 3.35 Kč 3.55 Kč
Československá obchodní banka 3.37 Kč 3.55 Kč 3.37 Kč 3.55 Kč
Moneta Money Bank 3.35 Kč 3.60 Kč --- ---
Exchange 3.44 Kč 3.47 Kč 3.43 Kč 3.48 Kč
Oberbank 3.38 Kč 3.57 Kč --- ---
Exchange VIP --- --- 3.43 Kč 3.48 Kč
UniCredit Bank 3.34 Kč 3.58 Kč 3.29 Kč 3.64 Kč
mBank 3.35 Kč 3.56 Kč --- ---

Jak a kdy vznikla dánská koruna

Dánským platidlem býval tzv. rigsdaler. Koruna jako taková vznikla v této oblasti v roce 1873, kdy byla ustavena Skandinávská měnová unie. Tato unie zakládala společnou měnu pro Dánsko a Švédsko, součástí oblasti měnové unie bylo i Norsko (v personální unii se Švédskem) a také dánská území: Island, Faerské ostrovy a Grónsko. Skandinávská koruna byla navázána na zlato v režimu zlatého standardu (1 gram zlata = 2,48 koruny). Každá ze zemí vydávala své koruny, které byly ovšem akceptovány jako platidlo na celém území. Skandinávská měnová unie zanikla s první světovou válkou v roce 1914, kdy Švédsko vypovědělo závazek dodržovat kurz koruny ke zlatu. Poté v této oblasti vznikly jednotlivé národní měny, které známe i dnes, tedy dánská, švédská, norská a islandská koruna.

Kde se platí dánskou korunou?

Dánskou korunou se platí na území Dánského království. Je používána i na autonomních územích, na Faerských ostrovech a v Grónsku. Ty mají v rámci Dánského království politickou autonomii a zároveň nejsou součástí Evropské unie. Platby mezi Grónskem, Faerskými ostrovy a Dánskem jsou mezinárodní platby, obě území mají i svůj vlastní IBAN kód.

V rámci autonomie a místní samosprávy jsou vydávány na území Faerských ostrovů i tzv. faerské koruny, které jsou pevně navázány na dánskou v poměru 1:1. Mince jsou používány dánské, ale bankovky jsou vydávány s vlastními motivy Faerských ostrovů. V Grónsku byl iniciován stejný projekt, ale nakonec grónské bankovky nevznikly. V letech 1803 – 1968 ovšem byly tyto samostatné bankovky vydávány, v letech 1926 – 1964 byly raženy i grónské mince.

Jak dánská koruna vypadá: mince a bankovky

Dánská koruna se dále dělí na tzv. øre, jedna dánská koruna je 100 øre. Mince jsou vydávány v těchto hodnotách 50 øre, 1 kr, 2 kr, 5 kr, 10 kr, 20 kr. Dánské mince mají také jedno zvláštní specifikum, některé z nich mají díru uprostřed mince, jde o jednokorunu, dvoukorunu a pětikorunu. To slouží pro lepší identifikaci mincí bez zrakových vjemů, spolu s různě vroubkovaným okrajem a různými velikostmi mincí.

Platné bankovky jsou v hodnotách: 5 kr, 10 kr, 50 kr, 100 kr, 200 kr, 500 kr, 1000 kr. V dnešní době se už ale pětikoruna a desetikoruna vydávají pouze jako mince. Poslední redesign bankovek byl realizován v roce 2009, kdy začaly být vydávány bankovky s motivem dánských mostů. Nejnovější dánské bankovky tak na sobě mají obrázky mostů spojujících dánské ostrovy a souvisejících motivů. Velikostně nejsou bankovky stejné, jejich velikost roste s hodnotou, od 125x72 mm u padesátikoruny až po 165x72 mm u tisícikoruny.

Kurz dánské koruny

Dánsko je jedna ze zemí Evropské unie, která má vyjednanou výjimku a nepřijala a ani nepřijme euro. V Dánsku se tak stále platí místní měnou. Dánská koruna je ale zapojena do systému ERM II, s pevným kurzem k euru, centrální parita je 1 EUR = 7,46038 DKK s úzkým fluktuačním pásmem. To zajišťuje stabilitu kurzu dánské koruny na vnitřním trhu EU. Přijmutí společné měny eura odmítlo obyvatelstvo Dánska v referendu. Díky tomuto zafixování směnného kurzu je kurz dánské koruny ovlivňován především vývojem kurzu eura.