Filipínské peso, PHP

Filipínské peso je oficiální měnou Filipín. Znakem filipínského pesa je  ₱, mezinárodním kódem je PHP. Jedno filipínské peso se dělí na 100 centavos. Filipínské peso má jako jediná právo vydávat filipínská centrální banka Bangko Sentral ng Pilipinas.

100 PHP =

Kurz ČNB 14:30,
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak a kdy vzniklo filipínské peso?

Před příchodem kolonizátorů z Evropy se na filipínách platilo tzv. Piloncitos (či Bulawany), což byly malé kousky zlata podobné korálkům. Ještě před nimi se možná na Filipinách platilo zlatými kroužky.

Již název peso značí, že Filipíny byly po dlouhou dobu španělskou kolonií (rovněž americkou, britskou a japonskou). Právě za amerického kolonialismu se v roce 1903 zrodilo filipínské peso, které se odvodilo od Alfonsova pesa (nazývaného rovněž španělsko-filipínské peso). Úplnou nezávislost Filipíny získaly až po druhé světové válce a v roce 1949 byla vytvořena filipínská centrální banka, která téhož roku vydala nové filipínské peso. To ovšem čelilo mnohým veletočům a často ztrácelo velmi výrazně svoji hodnotu (v roce 1967 například spadlo o 67 % své hodnoty během tří hodin). V současné době ztratilo z hodnoty původního pesa z období 1903 až 1949 asi 99 % svojí hodnoty.

Kde se platí filipínským pesem?

Filipínským pesem se platí na všech ostrovech ostrovního státu Filipíny. Tedy na všech 7 641 ostrovech v západním Tichém oceánu.

Jak vypadá filipínské peso?

Mince

Filipínská centrální banka razí mince v nominálních hodnotách 1, 5, 10 a 25 centavos a 1, 5 a 10 pesos. Na přední straně mincí centavos je nominální hodnota mince, rok ražby a nápis “Filipínská republika”. Na zadní straně mincí centavos najdeme státní znak Filipín.
Na mincích, které mají nominální hodnotu 1, 5 a 10 pesos mají na averzní straně významné osobnosti - básníka a prozaika Josého Rizala, politika a vojevůdce Emilia Aguinalda a revoluční vůdce Apolinaria Mabiniho s Andrésem Bonifaciem.

Bankovky

Bankovky se vydávají v nominálních hodnotách 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 pesos a jsou na nich rovněž významné osobnosti Filipín.