Hongkongský dolar, HKD

Hongkongský dolar je oficiální měnou zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky, Hong Kongu. Čínský znak pro hongkongský dolar je 港幣, jeho značkou je HK$ a mezinárodní kód je HKD, ISO je 4217. Hongkongský dolar se dále dělí na 100 centů a je vydáván Hongkongskou monetární autoritou, která je de facto centrální bankou Hong Kongu.

Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ


1 HKD =

Kurz ČNB 14:30,
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Hongkongský dolar je 13. nejobchodovatelnější měnou světa a v této měně se uskuteční téměř 2 % celosvětového obchodu.

Jak a kdy vznikl hongkongský dolar?

Když byl Hong Kong stanoven jako přístav volného obchodu v roce 1841, tak zde nebyla žádná lokální měna. Lidé používali indické rupie, španělské a mexické realy či čínskou měnu. V následných letech se zde platilo měnami té země, která Hong Kong prakticky ovládala. Dolarový systém zavedli v Hong Kongu Španělé, kteří zde chtěli mít stříbrný španělský dolar. Od roku 1866 se začal razit hongkongský stříbrný dolar, který se i přes okupaci Japonska a zavádění japonského jenu prakticky udržel dodnes.

Kde se platí hongkongským dolarem?

Hongkongským dolarem se platí v Hongkongu a rovněž v Macau (souběžně s tamější měnou patacou, která je na hongkongský dolar pevně navázána). 

Jak vypadá hongkongský dolar?

Mince

Mince jsou raženy v hodnotách 10, 20 a 50 centů. Dále 1, 2, 5 a 10 dolarů. Jsou na nich vyobrazeny nominální hodnoty na přední straně, na zadní straně je hongkongská květina bauhinie.

Bankovky

Jelikož bankovky jsou tištěny třemi privátními bankami, tak mají různý vzhled. Nicméně jsou vydávány v nominálních hodnotách 20, 50, 100, 500 a 1000 dolarů. Dále jsou vydávány speciální bankovky při různých důležitých milnících či výročích.

Kurz hongkongského dolaru

Hongkongský dolar se smí pohybovat pouze v pevně daném režimu, kdy 1 americký dolar se rovná 7,75 až 7,85 hongkongských dolarů. Tento režim striktně hlídá Hongkongská monetární autorita, která je pod vlivem hongkongské vlády. Emise bankovek zajišťují tři komerční banky HSBC, Bank of China and Standard Chartered.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.