Malajsijský ringgit, MYR

Malajsijským ringgitem se dnes platí již pouze na území Malajsie. Oficiální kód měny podle ISO 4217 je MYR. Symbolem platidla je RM.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ


1 MYR =

Kurz ČNB 14:30,
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak a kdy vznikl malajsijský ringgit?

Historie názvu měny sahá až do Španělska, kde se během 16. století platilo osmireálem. Tehdejší mince neměla hladké okraje, ale zoubkované a k tomu se jí navíc přezdívalo „španělský dolar“. Dolar je pak v malajštině ringgit.

Během let 1952 – 1967 byl na území Malajsie, ale i Bruneje a Singapuru tamějším měnovým výborem vydáván jako měna dolar Malajska a Britského severního Bornea. Malajsijský ringgit pak vznikl v roce 1963, ale naplno začal platit až od 15. června 1967. Stejně tak Brunej a Singapur získaly své vlastní měny, dolary. Všechny platidla byla mezi sebou směnitelná v poměru 1:1. Dále byla mezi těmito státy podepsána dohoda, která hovořila o tom, že měny budou platné ve všech třech státech a navíc i směnitelné bez poplatků.

Brunej a Singapur společnou dohodu i svázání měny sdílí dodnes. Malajsie od ní odstoupila v roce 1973. V roce 1993 se pak změnil symbol měny z původního znaku dolaru $ nebo M$ na RM.

Jak vypadají mince a bankovky?

Setinou ringgitu je 1 sen. V oběhu se nachází mince o nominální hodnotě 1, 5, 10, 20 a 50 senů. Bankovek pak rozlišujeme 6, a to o hodnotě 1 (modrá), 5 (zelená), 10 (červená), 20 (oranžová), 50 (tyrkysová) a 100 ringgitů (purpurová). Aktuálně je v oběhu už čtvrtá série. Bankovky s 1 a 5 ringgity jsou vyrobeny z polymeru, zbytek je vyroben z papíru. Na lícové straně je vždy zobrazen Tuanku Abdul Rahman s ibiškem, který je v Malajsii národní květina, a s tradiční tkaninou.

Historie kurzu

Ringgit mezi lety 1997 až 1998 ztratil 50 % své hodnoty vůči americkému dolaru. Od prosince 2001 až do ledna 2005 se pak dlouhodobě znehodnocoval i vůči ostatním měnám. Kurz vůči dolaru byl pak v březnu roku 2009 okolo 3,73 USD, v polovině roku 2011 pak zhruba 3,00 USD. Inflace byla v roce 2015 odhadem 2,1 %.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.