Ruský rubl, RUB

Ruský rubl (v azbuce psáno рубль rubl, zkratka RUB a znak ₽) je měnou Ruské federace, dvou částečně uznaných republik Abcházie a Jižní Osetie a rovněž dvou problematických regionů - Doněck a Luhansk. 1 rubl lze rozdělit na 100 kopek.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

100 RUB =

Kurz ČNB 14:30,




Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Všechny bankovky jsou tištěny ve státem vlastněné továrně Goznak v Moskvě, která byla založena již 6. června 1919 a dodnes plní svoji tiskařskou funkci. Mince se razí na dvou místech v Moskvě a Petrohradě, kde výroba probíhá nepřetržitě od roku 1724. Rubly může vydávat pouze Centrální banka Ruské federace, jež sídlí v Moskvě a která byla založena 13. července 1990 jako nástupkyně Státní banky Sovětského svazu.

Historie

Rubl je druhou nejstarší národní měnou (po libře šterlinků) a jako platidlo se používal již ve 13. století. Rubl byl již měnou Ruského carství a také Sovětského svazu. Byl rovněž první světovou měnou, která byla rozdělena na menší části, a to v roce 1704, kdy se jeden rubl začal rovnat hodnotě 100 kopek.

Za časů Sovětského svazu byl ruský rubl přejmenován na sovětský rubl, tento název vydržel až do prosince roku 1991, kdy byl postupně nahrazen ruským v poměru 1:1. Sovětský zůstal v oběhu až do září 1993, ale dalo se jím formálně platit až do 31. prosince 1998. V té době nesl kódové označení RUR a v roce 1998 byl denominován stávajícím kódem RUB a byl směňován 1 RUB za 1 000 RUR.

Jak ruský rubl vypadá?

Mince

V současné době se používají mince v hodnotách:

1, 5, 10, 50 kopek a 1, 2, 5 a 10 rublů

1 a 5 kopková mince

Na jednokopkové a pětikopkové minci je na rubové straně motiv rostliny a na lícové straně je Svatý Jiří a jeho souboj s drakem. Obě mince jsou vyrobeny ze slitiny mědinikl.

10 a 50 kopkové mince

Na desetikopkové a padesátikopkové minci je na rubu opět motiv rostliny a rovněž i na lícové straně Svatý Jiří, který zabíjí draka. Tyto mince jsou vyrobeny z mosazi.

1, 2, 5 a 10 rublů

Na rublových mincích je na rubu vyobrazena hodnota mince společně se symbolem rostliny a na lícové straně je symbol Centrální banky Ruské federace a dvouhlavá orlice.

Bankovky

V současné době se používají bankovky v hodnotách:

5, 10, 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000, 5 000 rublů

5 rublová bankovka

Pětirublová bankovka má zelenou barvu a najdeme na ni památky z Novgorodu – Pomník Tisíciletí Ruska a chrám svaté Žofie na líci. Na rubové straně je hradba Novgorodského dětince.

10 rublová bankovka

Na zelenohnědé desetirublové bankovce jsou vyobrazeny dominanty Krasnojarsku – most přes řeku Jenisej a Kranojarská přehrada.

50 rublová bankovka

Na další zelenohnědé bankovce najdete petrohradské památky – Petropavlovskou pevnost a budovu bývalé burzy.

100 rublová bankovka

Na storublové bankovce jsou významné památky hlavního města Ruska, Moskvy. Na lícové straně je vyobrazeno sousoší na průčelí divadla Bolšoj těatr, které je rovněž vyobrazen na rubu.

200 rublová bankovka

Dvousetrublová bankovka vyobrazuje památky města Sevastopol – Chersonésos na líci a Pomník potopených lodí na rubu.

500 rublová bankovka

Pětisetrublová bankovka je fialovočervená a na líci je pomník Petra Velikého s přístavem a na rubu je Solovecký klášter.

1 000 rublová bankovka

Na modrozelené tisícovce je pomník Jaroslava I. Moudrého a chrám sv. Jana Křtitele v Jaroslavli.

2 000 rublová bankovka

Dvoutisícová bankovka je poklonou Dálnému východu, kde je vyobrazen Ruský most na líci a kosmodrom Vostočnyj na rubu.

5000 rublová bankovka

Červenoražnová tisícovka nese na líci pomník Nikolaje Muravjova-Amurského v Chabarovsku a Chabarovský most přes řeku Amur.

Kurz rublu

Kurz rublu si od roku 2013 prošel velkými turbulencemi a nebýt zásahu ruské centrální banky, tak by fluktuoval ještě výrazněji.

Ruský kurz se prudce propadl v roce 2014, kdy z důvodu sankcí a výraznému poklesu světových cen ropy ztratil více než 50 %. Za posledních pět let byl nejsilnější kurz rublu vůči dolaru 31,65 RUB. V roce 2016, když vrcholila krize rublu, se jeden dolar prodával za 84,21 rublů. Kupní síla Rusů se během posledních 5 let značně snížila.