Singapurský dolar, SGD

Singapurský dolar je zákonným platidlem státu Singapur. Jeho kódem podle ISO 4217 je SGD. Značí se obvyklou zkratkou pro dolar, čili $, ale někdy je také využíváno označení S$, aby právě nedocházelo k záměně s USD. Jedná se pak o dvanáctou nejobchodovanější měnu na světě.

1 SGD =

Kurz ČNB 14:30,
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Kde se platí singapurským dolarem?

Platit jím lze nejen v Singapuru, ale i v Bruneji, a to především díky dohodě o měnové výměně uzavřené v roce 1967. Měna je v Bruneji přijímána bez jakýchkoliv poplatků a brunejský dolar stejně tak v Singapuru.

Jak vznikla měna?

Na území dnešního Singapuru, ale i Bruneje a Malajsie v letech 1952 až 1967 platil dolar Malajska a Britského severního Bornea. Mezi zmíněnými státy v té době fungovala peněžní unie, která se ale v šedesátých letech rozpadla. Singapurský dolar poté vznikl 7. dubna 1967. V tomtéž datu pak byly vydány první mince i bankovky nové měny, které byly v poměru 1:1 zaměnitelné za nová platidla Bruneje a Malajsie, jak to určovala vzájemná dohoda mezi státy. Malajsie pak od této dohody odstoupila v roce 1973. Brunej a Singapur ale nikoliv, díky čemuž je možné na území obou států platit měnou toho druhého, a to bez poplatků.

Dobré je navíc zmínit, že o singapurském dolaru se v běžné hovorové řeči nemluví jako o dolaru, nýbrž jako o ringgitu. Oficiálním jazykem Singapuru je totiž malajština, ve které se dolar řekne „ringgit“.

Jak vypadají mince a bankovky?

Dílčí jednotkou a setinou je zde 1 cent. Rozlišujeme pak mince o nominální hodnotě 1, 5, 10, 20, 50 centů a 1 dolar. Aktuálně je v oběhu již čtvrtá série bankovek, která je platná od roku 1999. 2, 5 a 10 dolarů má hned dvě bankovky, z čehož je jedna vyrobena z papíru a druhá z polymeru. Jedno mají ale všechny společné, a tím je to, že na lícové straně je vždy zobrazen prezident Yusof bin Ishak.

  • S$ 2 – bankovka je fialová, na rubu je zobrazen motiv učení.
  • S$ 5 – bankovka je zelená, na rubu je zobrazeno Garden City.
  • S$ 10 – bankovka je červená, na rubu je zobrazen motiv sportu.
  • S$ 50 – bankovka je modrá, na rubu je motiv umění.
  • S$ 100 – bankovka je oranžová, na rubu je motiv mládí.
  • S$ 1000 – bankovka je purpurová, na rubu je budova vlády.
  • S$ 10 000 – bankovka je hnědá, na rubu je zobrazen motiv ekonomiky.

Historie kurzu

V roce 2012 se kurz singapurského dolaru pohyboval na 1,5 SGN za 1 USD. V roce 2015 byla inflace odhadem 0,5 %.