Chcete volit do EP mimo domov? Dnes je poslední den na vyřízení voličského průkazu

5. 6. 2024 12:50 | , Finance.cz
Volby

Dnes 5. června 2024 máte poslední možnost na vyřízení voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu. Kde jej můžete vyřídit? A na co jej potřebujete?

Tento týden, v pátek 6. a v sobotu 7. června 2024 budeme v Česku volit 21 poslanců z celkových 720 poslanců Evropského parlamentu, což je o 15 více než v předchozích volbách.

Kdy budou otevřeny volební místnosti při volbách do Evropského parlamentu?

Volební místnosti u voleb do Evropského parlamentu budou v Česku otevřeny:

  • v pátek 6. června 2024 od 14:00 do 22:00
  • v sobotu 7. června 2024 od 8:00 do 14:00

Volit můžete primárně ve volební místnosti, kam spadáte dle místa vašeho trvalého bydliště. Jestliže chcete volit v jiné volební místnosti, tak budete potřebovat voličský průkaz.

Pro hlasování mimo vaši volební místnost potřebujete voličský průkaz

Jestliže víte, že budete mimo vaše místo trvalého bydliště během voleb do Evropského parlamentu, tak si můžete vyřídit voličský průkaz do středy 5. června do 16:00.

Voličský průkaz je platný pouze na území České republiky a umožňuje vám volit v jiném českém volebním obvodu.

Žádat o voličský průkaz můžete na obecním úřadě v místě vašeho trvalého pobytu.

Může ho za vás převzít také pověřená osoba, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu. Žádost jako takovou však můžete podat pouze vy, tam zmocnění neplatí. Podrobnosti o voličských průkazech a hlasování s nimi najdete také zde

Občané ČR žijící v zahraničí mohou hlasovat v zahraničí pro kandidáty z dané země

Ve volbách do Evropského parlamentu nemohou voliči hlasovat na zastupitelských úřadech České republiky. Občané ČR žijící v zahraničí mají možnost hlasovat pro kandidáty jiného členského státu anebo pro české kandidáty do Evropského parlamentu. V případě voleb kandidátů z jiného členského státu je nutno se řídit právními předpisy daného členského státu. Lze to i naopak, občané jiných zemí EU, kteří mají v České republice registrovaný trvalý nebo přechodný pobyt mohou volit české zástupce do Evropského parlamentu anebo zástupce ze svého státu.

Občané států zemí, které nejsou v EU, nemohou do Evropského parlamentu volit.

Budete moci volit do Evropského parlamentu prostřednictvím korespondenční volby?

Zákon o korespondenční volbě aktuálně prošel druhým čtením v poslanecké sněmovně. Volit korespondenčně tedy půjde nejdříve až od roku 2025, kdy nás čekají volby do Poslanecké sněmovny.

 

Zdroj: Depositphotos

Štítky:

Články ze sekce: Volby