Jak vyřídit voličský průkaz pro druhé kolo prezidentských voleb 2018? Pospěšte si!

15.01.2018 | , Finance.cz
Prezidentské volby


V prvním kole prezidentských voleb nezískal žádný z kandidátů vice než 50 % hlasů, takže koncem ledna se bude konat druhé kolo. Volit můžete nejen v místě trvalého bydliště, ale i kdekoliv v České republice nebo v zahraničí. Jak na to? Zřiďte si voličský průkaz! Ale pospěšte si, protože termíny nepočkají.

Ne každý to ví, ale volit lze i jinde než v místě trvalého bydliště. Českých voleb se navíc můžete účastnit i mimo republiku. A to dokonce bez ohledu na to, zdali se v cizině vyskytujete krátkodobě, anebo v ní rovnou žijete.

Mimo okres trvalého bydliště pak můžete hlasovat při volbách do Poslanecké sněmovny a volbách prezidenta ČR. U hlasování do Senátu anebo zastupitelství obcí se již taková možnost nenabízí.

Co potřebujete k volbám v zahraničí a mimo místo trvalého bydliště?

 • být starší 18 let*,
 • mít státní občanství ČR,
 • občanský průkaz/cestovní pas,
 • voličský průkaz,
 • nebo být připsán na zvláštní seznam voličů.

*Jestliže osoba, která chce jít volit, dosáhne 18 let až mezi 1. a 2. volebním kolem, bude se moci zúčastnit pouze hlasování ve 2. kole. Pokud jste tedy právě oslavili osmnáctiny, tak můžete vesele vyrazit do druhého kola na svou první volbu prezidenta.

Jak a kde zažádat o voličský průkaz?

O průkaz lze zažádat už od chvíle, kdy jsou vyhlášeny termíny voleb. Vyřídit si jej pak musíte na krajském/obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Máte navíc hned několik možností, prostřednictvím kterých si lze zažádat:

 • O voličský průkaz jste mohli zažádat ještě před prvním kolem voleb. Pamatujte na to, že voličský průkaz je pouze na jednorázové použití a nemůžete znovu použít voličský průkaz z prvního kola. Pokud jste požádali o volební průkaz pro prezidentské volby 2018, tak automaticky vám byly vydány dva průkazy na obě kola volby.
 • Pokud potřebujete voličský průkaz pouze pro druhé kolo, zažádejte písemně: o voličský průkaz můžete zažádat normálně dopisem poštou, a to nejpozději do pátku 19. ledna 2018, podpis musí být úředně ověřen.
 • Dojděte si osobně: osobně přijít na úřad a zažádat můžete až do středy 24. ledna v 16 hodin.
 • Pošlete to elektronicky: přes datovou schránku pak máte čas jen do pátku 19. ledna 2018.
 • Voličský průkaz vám pomůžou sestavit na hlidačstátu.cz.
 • Oficiální info na MV ČR o voličských průkazech.

Voličský průkaz si poté můžete nechat odeslat na vámi určenou adresu, anebo si pro něj na úřad zajít. Lze pro něj vyslat i třetí osobu. Té ale pro změnu musíte udělit plnou moc, která bude také úředně ověřená. Průkaz odevzdáte při volbě ve volební místnosti.

Kde si nechat úředně ověřit dopis?

Dopis, resp. podpis vám mohou úředně ověřit notáři, Hospodářská komora ČR a držitelé poštovní licence (Czech POINT), u kterých taková služba vyjde na 30 Kč. Dále také lze dopis ověřit i na krajských a obecních úřadech, kde vás může vyjít i zdarma, pokud si na základě zákona 634/2004 Sb. zažádáte o osvobození od poplatku.

Kdy se nechat připsat na zvláštní seznam voličů?

Nechat se připsat na zvláštní seznam voličů se vyplatí hlavně tehdy, když se v zahraničí nacházíte dlouhodobě, popř. tam máte nahlášené i trvalé bydliště. Žádost o připsání nebudete na rozdíl od voličského průkazu podávat v ČR, nýbrž na nejbližším zastupitelském úřadě v zahraničí. Při zažádání bude třeba předložit i OP/pas + ještě navíc doklad, který dokazuje, že bydlíte v okrese zmíněného zastupitelského úřadu v zahraničí. Žádost zde musíte podat nejpozději do 3. prosince 2017, čili do 40 dnů před začátkem voleb. Pro druhé kolo tuto žádost nestihnete podat.

Důležité je navíc nezapomínat, že ve chvíli, kdy jste na zvláštní seznam voličů připsáni, automaticky dojde k vyškrtnutí vašeho jména z klasického seznamu voličů, který si vede příslušný krajský/obecní úřad v ČR. Jestliže se tedy někdy budete chtít do ČR vrátit, požádejte na zahraničním zastupitelství o vyřazení a nechte si o tomto úkonu vystavit potvrzení. Potvrzení pak bude třeba v Česku den před volbami odevzdat na příslušném úřadě anebo rovnou v den voleb komisi.

Kde se v zahraničí volí?

V zahraničí vždy volíte na zastupitelském úřadě (konzulátu i velvyslanectví) v obvodu trvalého bydliště.


Bude se vám hodit:

Vše o prezidentských volbách 2018

Jak dopadne EET po volbách?

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 12 krát

Články ze sekce: Prezidentské volbyPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.