Krátce o autorovi Lucie Mečířová

Lucie Mečířová Odmaturovala na pedagogické škole, ale učitelkou být nikdy nechtěla. Už od malička ji totiž mnohem víc lákal svět slov a vět. Psaní článků na plný úvazek se věnuje od roku 2012. Od té doby vystřídala řadu online magazínu, zpracovávala nejrůznější témata a věnovala se copywritingu. V roce 2017 pak odepsala na jeden pracovní inzerát, díky kterému ještě tentýž rok nastoupila do Mladé Fronty, přesněji na portál Finance.cz. Aktuálně se pak ještě snaží prorazit i ve světě beletrie.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Lucie Mečířová

Kompenzační bonus prošel změnou. Kdo na něj tedy dosáhne?

7. 4. 2020

Vláda minulý týden schválila přímou podporu pro OSVČ neboli kompenzační bonus pro podnikatele, tzv. pětadvacítku. Bohužel podmínky nároku nesklidily žádné ovace, ale spíše kritiku. Jakým způsobem se tedy dávka mění a co bude jinak?

Jaké žádosti a náležitosti s úřady vyřešíte online z domu?

6. 4. 2020

Potřebujete si zajít na úřad, ale bojíte se? Anebo se tam zkrátka nemůžete dostavit, když mají zrovna otevřeno? Úřady stejně vyzývají občany, aby s nimi komunikovali na dálku. Plno žádostí lze navíc podat elektronicky, a to i bez epodpisu.

6 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně přímé podpory a kompenzačního bonusu pro OSVČ

2. 4. 2020

Jste podnikatel, kterému bylo na základě mimořádných opatření znemožněno podnikání? Musel jste uzavřít provozovnu a nemáte teď žádné příjmy? Budete mít nárok na novou podporu pro OSVČ. Co o ní ale potřebujete vědět?

Nová podpora od státu pro OSVČ

1. 4. 2020

Vláda a ministři připravili pro osoby samostatně výdělečné činné novou dávku. Kdo na ni bude mít během aktuální situace nárok a kolik činí její výše? Přečtěte si užitečné informace.

Kurzarbeit a Antivirus: Kolik a jak bude stát přispívat na mzdy zaměstnanců?

1. 4. 2020

Jste podnikatel a z důvodu omezení provozu nemáte finance na to, abyste řádně vyplácel mzdy svým zaměstnancům? Pomůže vám stát, byl schválen kurzarbeit. Kolik vám stát přispěje na mzdy?

Nedokážete splnit své smluvní závazky? Zažádejte si o osvědčení

31. 3. 2020

Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu vyšší moci.

Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření

30. 3. 2020

Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.

Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?

25. 3. 2020

Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci nárok?

Pendleři a dojíždění za prací za hranice: co pro ně nově platí?

24. 3. 2020

Jezdíte za prací do zahraničí? Co musíte doložit, aby vás za hranice vůbec pustili? A kde budete muset zůstat anebo kdy jít rovnou do karantény?

Jak si u půjčky zařídit odklad splátek

20. 3. 2020

Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili z důvodu koronaviru na nemocenské, v karanténě nebo pobíráte ošetřovné? Zkuste se domluvit s bankou na odložení splátek.

Pro koho neplatí uzavření hranic a zákaz vycestování?

19. 3. 2020

Téma koronavirus je v posledních několika dnech a dokonce i týdnech skloňováno nejčastěji. Vláda za tu dobu vyhlásila celou řadu opatření. Jak je to ale s uzavřením hranic a zákazem vycestování?

Jaké obchody v době nouzového stavu a zákazu volného pohybu zůstanou otevřené?

18. 3. 2020

V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se uzavřely i některé obchody, které byly až do vyhlášení usnesení Vlády otevřené. Které služby jsou stále dostupné a komu?

Jaké zdravotnické prostředky vám nově uhradí zdravotní pojišťovna?

18. 3. 2020

Pojišťovny začaly hradit mnoho zdravotnických prostředků. Nově nejvíce ušetří diabetici, lidé s poruchami dýchání ve spánku, ale i osoby trpící inkontinencí.

Nouzový stav a omezení volného pohybu osob: Co potřebujete vědět?

17. 3. 2020

Vláda v neděli zavedla celostátní karanténu, která spočívá v omezení volného pohybu osob. Co bychom měli dodržovat a brát na vědomí?

Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v daních?

16. 3. 2020

Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte nemovitost? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli, že ano, můžete v daních uplatnit paušální výdaj na dopravu, a snížit si tak daňovou povinnost.

Termín podání daňového přiznání za rok 2019 se kvůli koronaviru odkládá

13. 3. 2020

Osoby, které ještě nestihly podat daňové přiznání, nemusejí spěchat. Ministerstvo financí totiž v rámci aktuální situace rozhodlo odložit termín podání. Koho se to týká a do kdy tedy přiznání můžete podat?

Jak je placená nařízená karanténa?

11. 3. 2020

S ohledem na aktuální situaci s koronavirem ve světě, ale i u nás, se čím dál více skloňuje slovo nařízená karanténa. Když je ale zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky? A co OSVČ?

Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní

11. 3. 2020

1. července je letos konečný termín pro podání daňového přiznání. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového základu.

Příspěvky na penzijní připojištění, pojištění a spoření a daňový odpočet

9. 3. 2020

Spoříte si každý měsíc na důchod? V takovém případě si svými příspěvky můžete snížit daňovou povinnost. O kolik a jakým způsobem?

Co dělat, když si chci prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání

6. 3. 2020

Nestihli jste si sehnat ještě všechny doklady? Bojíte se, že daňové přiznání nezvládnete odevzdat řádně a včas? Pozor! Od určitého dne začínají naskakovat penále.

Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami

4. 3. 2020

Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?

Co dělat, když vám končí smlouva na dobu určitou?

27. 2. 2020

Jste zaměstnáni na dobu určitou a pomalu se blížíte ke konci smlouvy? Co můžete v takové situaci dělat? A co si může dovolit váš zaměstnavatel?

5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání

27. 2. 2020

V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?

Koho se týká zvláštní režim u EET?

26. 2. 2020

Týká se vás letošní vlna EET? Anebo už si elektronickou evidenci tržeb nějakou dobu vedete? A už jste slyšeli o zvláštním režimu? Někomu může pomoct.

Co si můžete odečíst z daní jen jednou ročně?

25. 2. 2020

Roční zúčtování už bylo a daňové přiznání se teprve blíží. Přesto je dobré si zopakovat, jaké daňové slevy a odpočty se uplatňují pouze jednou ročně.

Jak je to s dluhy a pokutami na daních a pojistném?

25. 2. 2020

Budete letos podávat daňové přiznání? V takovém případě rozhodně nepodceňujte termín podání. Za pozdní odevzdání vás čekají penále a pokuta. Za nezaplacení nedoplatku a dluhů se pak můžete dokonce ocitnout v daňové exekuci.

Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?

24. 2. 2020

U vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to vlastně s nedoplatkem? Zjistěte, jak se neochudit.

Rozhovor s Pavlem Břízou: Podle náročnosti umíme obhospodařovaný fond připravit v řádech měsíců

22. 2. 2020

Zajímáte se o investiční fondy? Na toto téma nám poskytl rozhovor Pavel Bříza, obchodní ředitel AVANT investiční společnost, a.s.

Kdo musí podat daňové přiznaní?

19. 2. 2020

V lednu jsme se přiznávali k silniční dani a nemovitým věcem. V březnu nás pak bude čekat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně?

18. 2. 2020

Přiznání k dani z příjmu fyzických osob se musí odevzdat do 1. července 2020. Příjmy některých lidí jsou přitom od daní osvobozeny. Nepatříte náhodou mezi ně i vy?

Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok 2019?

17. 2. 2020

Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká se to však všech.

Kdy musí student odevzdat daňové přiznání?

13. 2. 2020

Jste student, ke škole si přivyděláváte a nevíte, jestli je vaší povinností podat daňové přiznání? Pojďte se s námi podívat na výčet, kdy zkrátka musíte.

Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má příjmy z pronájmu

12. 2. 2020

Máte za rok 2019 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel zas vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?

Jaké byty se kupují nejvíce a za kolik?

11. 2. 2020

Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?

Co se v roce 2020 mění u eReceptu a lékařských předpisů?

10. 2. 2020

Berete pravidelně léky na předpis? Pokud ano, mohlo by vás zajímat, co se u vystavování receptů v roce 2020 změnilo. Jak dlouho je navíc eRecept platný? A kolik léků lze vystavit na jeden?

3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání

6. 2. 2020

Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.

4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání

5. 2. 2020

Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?

Na co vám může v roce 2020 přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra?

4. 2. 2020

Před koncem roku si řada lidí dala předsevzetí a mnoho z nich se pak určitě týkalo zdravého životního stylu. Začít musíte u sebe, na něco vám však může přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Na co přesně?

Do kdy musíte mít načipovaného psa?

30. 1. 2020

Máte čipovaného a řádně naočkovaného psa proti vzteklině? Podmínky, které začaly platit v novém roce 2020, se zase změnily. Co je jinak?

Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?

29. 1. 2020

Píšete články na internetové portály? Přispíváte do novin nebo časopisů a za práci přijímáte autorské honoráře? Musíte je uvádět do daňového přiznání? Jak se vlastně daní?

Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?

28. 1. 2020

Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které nepodléhají odvodům?

Jak se daní příjmy z kapitálového majetku

23. 1. 2020

Máte příjmy, které spadají pod kapitálový majetek? Musíte si je zdanit sami anebo se k vám již dostanou zdaněné? A jakým způsobem se zahrnují do daňového přiznání?

Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?

22. 1. 2020

Jste zaměstnanec, který dostává stravenky anebo naopak zaměstnavatel, který by chtěl svým pracovníkům zařídit příspěvek na stravování? Která stravenka pro vás bude daňově nejvýhodnější?

Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV

21. 1. 2020

Znáte Trebitsch whisky? Jedná se o českou značku, která se nemusí jen popíjet. Je možné do ní i investovat. Jakým způsobem a jak vysoký je roční výnos?

Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?

20. 1. 2020

Máte v zaměstnání nebo podnikání nadstandardně vysoké příjmy? V takovém případě je dost vysoká šance, že budete muset v roce 2020 zaplatit solidární daň. Co je o ní dobré vědět?

Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?

17. 1. 2020

Vánoční svátky a prázdniny vám nestačily a již teď začínáte vyhlížet další volno? Za chvíli jsou tu pololetní prázdniny. Co před nimi děti čeká a jak dlouho budou trvat?

Kouříte, pijete nebo hazardujete? V roce 2020 odvedete státu na daních víc

16. 1. 2020

Kuřáci, konzumenti tvrdého alkoholu, ale i osoby, které provozují hazardní hry, se v roce 2020 musejí připravit na daňové změny. Čeho se budou týkat?

Cestovní náhrady 2020 za používání motorových vozidel a stravné

14. 1. 2020

Pokud jede zaměstnanec na služební cestu, může mu vzniknout příspěvek na stravné. Jestliže navíc k dopravě použije vlastní motorové vozidlo, přísluší mu i další cestovní náhrady. O kolik se pro rok 2020 zvyšují?

Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?

3. 1. 2020

I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro sociální pojištění a rozhodná částka při platbě solidární daně.

Jak si zažádat o obecní byt v centru Brna

31. 12. 2019

Přijdou vám nájmy, které nabízejí soukromé osoby, ale i firmy příliš vysoké? Obecní byty jsou levnější. Přečtěte si však, co musíte udělat, abyste obecní byt v centru Brna mohli získat.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.