Krátce o autorovi Lucie Mečířová

Lucie Mečířová Odmaturovala na pedagogické škole, ale učitelkou být nikdy nechtěla. Už od malička ji totiž mnohem víc lákal svět slov a vět. Psaní článků na plný úvazek se věnuje od roku 2012. Od té doby vystřídala řadu online magazínu, zpracovávala nejrůznější témata a věnovala se copywritingu. V roce 2017 pak odepsala na jeden pracovní inzerát, díky kterému ještě tentýž rok nastoupila do Mladé Fronty, přesněji na portál Finance.cz. Aktuálně se pak ještě snaží prorazit i ve světě beletrie.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Lucie Mečířová

Co dělat, když ještě pořád nemáte novou nabídku od dodavatele energií?

5. 12. 2023

Rok 2023 se pomalu chýlí ke konci a společně s ním i strop na ceny energií. Pokud se vám dodavatel s cenami nad vládním stropem ještě pořád neozval s novou nabídkou, nabízíme možnosti, jak postupovat.

Co je dobré vědět, pokud jste dostali udržovací nabídku od dodavatele energií

4. 12. 2023

Rozhodli jste se změnit dodavatele energií, máte už uzavřenou smlouvu, ale původní dodavatel se vám ozval s ještě výhodnější nabídkou? Co můžete v takové situaci dělat?

Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?

30. 11. 2023

V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?

Kdo bude mít nárok na přiznání výchovného v roce 2024?

30. 11. 2023

Od roku 2023 se zvyšují důchody o tzv. výchovné. Kdo bude mít nárok na výchovné v roce 2024?

Jak je to s nedostatečně identifikovanými vlastníky a daní z nemovitostí

28. 11. 2023

Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?

Máte kvůli dnešní stávce nárok na volno při péči o dítě?

27. 11. 2023

Dnes probíhá ohlášená stávka učitelů. Plno dětí tedy do školy nepůjde. Máte ze zákona nárok na placené volno, pokud s dítětem zůstanete doma?

Záchranáři a hasiči mohou odejít do důchodu dříve

27. 11. 2023

Pracujete jako záchranář nebo hasič? Pokud ano, je vysoká šance, že odejdete do důchodu dříve než ostatní. Co musíte splnit?

Co všechno tvoří cenu elektřiny od vašeho dodavatele

24. 11. 2023

Zajímá vás, za co všechno vlastně platíte, když řešíte cenu elektřiny? Pouze za energii jako takovou to opravdu není. 

Je lepší výpověď, nebo dohoda kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti?

23. 11. 2023

Máte v zaměstnání problémy a uvažujete o tom, že dáte výpověď? Nebo vám hrozí výpověď ze strany zaměstnavatele? Někdy je lepší nechat se vyhodit, jindy podepsat dohodu. Vyplatit se ale může i to, když dáte výpověď vy sami.

Jak to bude po konci zastropování cen energií?

22. 11. 2023

Na konci roku s největší pravděpodobností skončí cenový strop elektřiny a plynu. Co se stane pak a jak se zachovat, pokud dodavatel usíná na vavřínech?

Tři málo známé fakty o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku

21. 11. 2023

Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.

Tři málo známé fakty o mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství

20. 11. 2023

Budete nastupovat na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Anebo už na ní právě jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.

Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?

16. 11. 2023

V letošním roce jsou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? A kdy cenový strop končí?

Jak a kde se přihlásit, nebo odhlásit z plateb za televizi a rozhlas?

14. 11. 2023

Máte doma televizi a rádio? Anebo aspoň jedno z toho? A platíte koncesionářské poplatky? Pokud ne, přečtete si, kde se k platbám můžete přihlásit a co vás čeká, pokud za přijímače nebudete platit.

Daň z nemovitostí se zvýší. Co o ní potřebujete vědět?

7. 11. 2023

Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň zvýší.

Jak financovat nákup družstevního bytu?

6. 11. 2023

Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.

Co byste měli vědět o spotové ceně energií a jak vypovědět spotový tarif

1. 11. 2023

Uvažujete o spotovém tarifu? Pokud je to skutečně tak, podíváme se na to, jak vlastně funguje a za jakých okolností je možné vypovědět smlouvu.

Kdy už za studenta neplatí stát zdravotní pojištění?

1. 11. 2023

Že za studenta platí zdravotní stát po celou dobu, co studuje, není tak úplně pravda. Kdy už si pojistné musí platit sám?

Co můžete dělat, když vám dodavatel zvedne cenu a zálohy na energie

31. 10. 2023

Zdá se vám, že platíte zbytečně vysoké zálohy na energie a nejste si jisti, jestli jsou oprávněné? Zvýšil vám dodavatel jednostranně cenu? Co můžete v těchto situacích dělat?

Co můžete dělat při problémech s vyúčtováním za energie

30. 10. 2023

Máte potíže s dodavatelem energií, které úzce souvisejí s vyúčtováním? Pokud ano, pojďte se podívat, jak takovou situaci řešit a na co máte nárok.

Pracující penzisté a zvyšování důchodu

26. 10. 2023

Zvýšení důchodu proběhne ihned po Novém roce. Musí toto zvýšení pracující důchodci někde hlásit? A jak se mohou sami zapříčinit o zvýšení penze?

Jakým způsobem je možné čerpat podporu z programu Oprav dům po babičce?

24. 10. 2023

O podporu ekologických opatření z programu Oprav dům po babičce je velký zájem. Jak je to s čerpáním dotací a co byste rozhodně měli vědět?

Jaké dotační bonusy můžete získat k programu Oprav dům po babičce?

23. 10. 2023

Zajímáte se o nové dotace na zateplení? Existuje sice maximální limit, který lze získat, ale pak tu jsou ještě dotační bonusy, na které může vzniknout nárok. Jaké to jsou a kolik činí?

Jaké výdaje můžete zahrnout do vyúčtování dotace Oprav dům po babičce

19. 10. 2023

Co všechno lze zahrnout do přímých realizačních výdajů u dotací z programu Oprav dům po babičce? A jak je budete muset doložit?

Jak je placená karanténa?

19. 10. 2023

Budete muset kvůli podezření na vážnou chorobu do karantény? Když je zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky? 

Co se kvůli ozdravnému balíčku změní u daňových slev

18. 10. 2023

Konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Bude se zdražovat a mnohým také zůstane kvůli daním méně peněz. Co se změní?

Co budete dokládat k žádosti o dotace z Oprav dům po babičce?

17. 10. 2023

Uvažujete nad využitím dotačního programu Oprav dům po babičce? Pokud splňujete všechny podmínky, ještě byste se měli podívat, co všechno bude nutné k žádosti o dotace doložit.

Byla chyba (ne)odejít do předčasného důchodu do konce září 2023?

16. 10. 2023

Odešli jste na konci září do předčasného důchodu? A byla to správná volba? To si ukážeme v našem článku na praktickém příkladu.

Kde všude nahlásit změnu příjmení po svatbě?

11. 10. 2023

Vdali nebo oženili jste se a společně s tím přijali i nové příjmení? V takovém případě vás nemine řada vyřizování a ohlašování. Kde všude musíte změnu nahlásit?

Co dělat, když chce nedostatečně identifikovaný vlastník legalizovat černou stavbu?

10. 10. 2023

Musíte se před katastrem nemovitostí identifikovat jako vlastník? Pokud ano, celou situaci může výrazně zkomplikovat řešení černé stavby. Jak se v takové situaci postupuje?

Jak prokázat vlastnictví, aby vaše nemovitost nepropadla státu?

9. 10. 2023

Některé nemovitosti po Novém roce 2024 propadnou do vlastnictví státu. Jak můžete postupovat v případě, že je mezi nimi ta vaše?

Blíží se lhůta, po které některé nemovitosti propadnou státu. Není mezi nimi i ta vaše?

4. 10. 2023

Vlastníte nemovitost? A jste si jistí, že jste v katastru dobře identifikováni jako vlastník? Pokud by to tak nebylo, vaše nemovitost by brzy propadla státu.

Dotační program Oprav dům po babičce získal majetkovou podmínku

3. 10. 2023

Zalíbil se vám nový dotační program Oprav dům po babičce? Pokud jej hodláte zkusit využít, měli byste vědět, že dostal novou podmínku. Jakou?

Jak je to s důchodem, když zemře jeho příjemce?

2. 10. 2023

Zemřel vám blízký, který před smrtí pobíral důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, co se s jeho důchodem stane a zda budete muset tuto skutečnost kvůli důchodu nahlásit.

Jaké sociální dávky se počítají do důchodu

29. 9. 2023

Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé sociální dávky. Pojďme se na ně společně podívat.

Jaké doklady doložit k žádosti o náhradní výživné

26. 9. 2023

Budete žádat o náhradní výživné? Kde seženete žádost a jaké dokumenty k ní potřebujete doložit? A co když máte více dětí, na které dávku požadujete?

Bude pro vás výhodnější odejít do starobního důchodu letos, nebo v roce 2024?

25. 9. 2023

Vznikl vám nárok na odchod do starobního důchodu? Přemýšlíte nad tím, zda do penze odejít ještě letos, nebo až příští rok? Pojďme se podívat na srovnání.

Jak se nižší výdělky za práci při mateřské a rodičovské promítnou do důchodu

20. 9. 2023

Pracujete při mateřské nebo rodičovské dovolené? V takovém případě hrozí, že vám takový přivýdělek v budoucnu zhorší výpočet starobního důchodu. Jak je to možné?

Kdy vám práce na mateřské a rodičovské může snížit důchod?

19. 9. 2023

Pokud si přivyděláváte na mateřské nebo rodičovské dovolené, tento přivýdělek vám může snížit důchod. Málokdo to však ví a hodně lidí netuší, že s tím lze něco dělat. Proč tomu tak je a jak se tomu vyhnout?

Co dělat, když nemůžu najít oddací list?

18. 9. 2023

Nemůžete najít oddací list a nutně ho potřebujete? Začínáte nabývat na jistotě, že jste dokument prostě ztratili? Co v takové situaci dělat a kam se obrátit?

Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?

18. 9. 2023

Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?

Důchody chodí na společný účet manželů. Co dělat, když jeden z nich zemře?

13. 9. 2023

Chodí vám na účet důchod druhého z manželů, který bohužel právě zemřel? Pokud ano, pojďme se podívat, co se na vašem účtu stane s jeho penzí. A co dělat v případě, že váš důchod chodil na účet zesnulého životního partnera?

Co doložit k žádosti o porodné?

11. 9. 2023

Chcete zažádat o porodné? Pojďme se společně podívat, jaké přílohy k tomu potřebujete a co v nich budete vyplňovat.

Výchovné k důchodu v 6 otázkách

11. 9. 2023

Od letošního roku stát vyplácí tzv. výchovné, které zvýší starobní důchod. Mají na něj ale nárok všichni důchodci? Platí i pro osvojené děti? A jak to mají ti rodiče, kterým bohužel dítě zemřelo?

Za porod letos můžete získat až 23 000 korun

6. 9. 2023

Porodila jste v letošním roce? Anebo vás to teprve čeká? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděla kladně, podívejte se s námi, zda budete mít nárok na porodné.

Co se stane, když jste v předčasném důchodu a začnete pracovat?

5. 9. 2023

Jste v předčasném důchodu a chcete si přivydělávat? Nebo o dřívější penzi prozatím jen uvažujete? Jaké jsou vaše možnosti?

Vyplácení náhradního výživného stát prodlouží. Komu bude náležet?

4. 9. 2023

Poslanecká sněmovna schválila prodloužení náhradního výživného. Je to dobrá zpráva pro všechny samoživitele a samoživitelky, kteří aktivně řeší problémy s tím, že jim bývalý partner nehradí alimenty na dítě.

Vymahatelný nárok na home office v novele zákoníku práce ve skutečnosti není

30. 8. 2023

Patříte mezi vybrané skupiny zaměstnanců, kteří by měli mít na základě novely zákoníku práce nárok na práci z domu? Pokud návrh neprojde změnou, právo mít sice budete, ale bude nevymahatelné.

Kteří pacienti mají nárok na cestovné?

30. 8. 2023

Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?

Kdy vám může lékař napsat přepravu sanitkou k lékaři?

29. 8. 2023

Dopravit se sanitkou do nemocnice není možné jen v akutních případech, které pacienta ohrožují na životě. Sám ošetřující lékař může plánovanou přepravu předepsat. Kdy a kdo to bude platit?