Krátce o autorovi Lucie Mečířová

Lucie Mečířová Odmaturovala na pedagogické škole, ale učitelkou být nikdy nechtěla. Už od malička ji totiž mnohem víc lákal svět slov a vět. Psaní článků na plný úvazek se věnuje od roku 2012. Od té doby vystřídala řadu online magazínu, zpracovávala nejrůznější témata a věnovala se copywritingu. V roce 2017 pak odepsala na jeden pracovní inzerát, díky kterému ještě tentýž rok nastoupila do Mladé Fronty, přesněji na portál Finance.cz. Aktuálně se pak ještě snaží prorazit i ve světě beletrie.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Lucie Mečířová

Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?

24. 9. 2020

Dostali jste v zaměstnání výpověď a během pár dnů po odchodu vás skolila nemoc? Budete mít nárok na nemocenskou? A co náhrada mzdy nebo platu? Jak vlastně funguje ochranná lhůta?

Otec na mateřské dovolené: co potřebujete vědět?

23. 9. 2020

Na mateřskou nemusí nastoupit pouze matka dítěte. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec. Má to však trošku jiná pravidla. Jaká?

Jakou byrokracii zařídit, když se přestěhujete?

22. 9. 2020

Lepší vyhořet, než se stěhovat. Alespoň tak se to říká. Přestěhováním nábytku a dalších věcí však starosti nekončí. Na jaké zařizování byste neměli zapomenout?

Kdy nevzniká nárok na odškodnění za pracovní úraz?

21. 9. 2020

Pokud se vám během výkonu práce stane úraz, máte právo na odškodnění. Každý případ je však posuzován individuálně, a proto může jasně vyjít najevo, že kvůli příčinám úrazu nárok na odškodnění nemáte. V jakých situacích tedy nic nedostanete?

Kolik je v roce 2020 příspěvek na péči?

18. 9. 2020

Máte zdravotní problémy a jejich řešení vás stojí nemalé výdaje? V tom případě byste měli vědět, že některé výlohy můžete hradit příspěvkem na péči. Kdo má na něj ale nárok? A kolik činí v roce 2020?

Kdy může pojišťovna požadovat přirážku ke zdravotnímu pojištění?

17. 9. 2020

Co je přirážka ke zdravotnímu pojištění a kdy ji zdravotní pojišťovna může požadovat? Jak je vysoká a kdy a jakým způsobem se proti ní můžete odvolat?

Jak vysoký je v roce 2020 příspěvek na živobytí?

16. 9. 2020

Máte velmi nízké příjmy a nacházíte se v hmotné nouzi? Možná budete mít nárok na příspěvek na živobytí, který vám může alespoň trošku pomoct.

Pracovní možnosti u invalidních důchodců

15. 9. 2020

Byl vám přiznán invalidní důchod a došlo vám, že z něj v dnešní době bohužel nevyžijete, a tak přemýšlíte, zdali si můžete nějakým způsobem přivydělávat? Můžete, ale má to svá pravidla.

Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?

14. 9. 2020

Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět. Kdy?

Kdo a kdy vám může zrušit trvalý pobyt?

14. 9. 2020

Pokud si zřídíte trvalý pobyt v nájmu, může vám ho majitel bytu odhlásit? A pokud ano, kdy a za jakých okolností? Co k tomu bude pronajímatel potřebovat doložit za dokumenty?

Můžete si v pronájmu nahlásit trvalé bydliště i bez souhlasu majitele?

7. 9. 2020

Jste v nájmu nebo podnájmu a rádi byste si svou adresu nahlásili jako trvalé bydliště? Budete potřebovat souhlas majitele bytu anebo si můžete jít bydliště nahlásit bez jeho vědomí?

Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?

4. 9. 2020

U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých okolností takový případ může nastat?

Na co mají v zaměstnání nárok těhotné ženy a matky?

3. 9. 2020

Končí vám rodičovská dovolená a máte v plánu se vrátit do původního zaměstnání? Anebo naopak nastupujete na mateřskou a bojíte se, že vám šéf nepodrží místo? Podívejte se, na co máte podle zákoníku práce nárok.

Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?

31. 8. 2020

Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.

Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská

28. 8. 2020

Právě jste zjistila, že čekáte miminko a uvažujete o tom, že přejdete na zkrácený úvazek? Anebo máte problémové těhotenství a budete muset nastoupit na neschopenku? Ovlivní to nějak nárok na mateřskou anebo její výši? A co pro vás bude finančně výhodnější?

Co musíte vědět o zkráceném úvazku, než na něj nastoupíte

27. 8. 2020

Vracíte se po rodičovské dovolené zpátky do práce a přemýšlíte o zkráceném úvazku? Potřebujete skloubit rodinu a zaměstnání? Co na to říká zákoník práce?

Mateřskou nedostane každý. Komu nevzniká nárok?

24. 8. 2020

Plánujete anebo už rovnou čekáte dítě? V tom případě byste měli vědět, že na mateřskou dovolenou nemá nárok každý. Kdy od OSSZ nic nedostanete?

Co potřebujete vědět o ukončení pronájmu bytu?

19. 8. 2020

Jste nájemce a v blízké době vás čeká ukončování pronájmu, protože se budete stěhovat? A už o tom ví pronajímatel? Přečtěte si, jak správně ukončit nájem a odevzdat byt.

Může nájemce v bytě provádět stavební úpravy a změny?

18. 8. 2020

Představte si situaci, že si pronajmete byt a po přestěhování se rozhodnete, že byste si ho rádi trošku předělali k obrazu svému. Máte jako nájemník na úpravy v bytě vůbec právo?

Jak probíhá kontrola na nemocenské

18. 8. 2020

Když jste na nemocenské, můžete téměř kdykoliv očekávat kontrolu. Co je vaší povinností a jak taková kontrola vlastně probíhá? Jaký postih vám může hrozit, když nebudete doma?

Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?

17. 8. 2020

Plno Čechů vyráží v létě na dovolenou, a to vlastním autem. Rodinou a dovolenkovou idylu však může narušit dopravní nehoda v cizině. Jak se v takové situaci zachovat? A na co nezapomenout?

Kolik si můžete z dovolené dovézt cigaret a lahví alkoholu?

14. 8. 2020

Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.

Jak je to s výplatou peněz u elektronické neschopenky

12. 8. 2020

I když elektronická neschopenka funguje již více než půl roku, mnozí v tom stále nemají jasno. Nesrovnalosti kolují zejména ve vyplácení nemocenského. Co tedy potřebujete vědět, pokud půjdete na neschopenku?

Kdy vás můžou vyhodit z nájmu bez výpovědní lhůty?

7. 8. 2020

Myslíte si, že z nájmu vás jen tak ze dne na den nemůže pronajímatel vyhodit? To jste tedy na omylu. Za jaké prohřešky můžete dostat okamžitou výpověď z pronajatého bytu?

Kdy můžete od pronajímatele dostat výpověď z nájmu?

4. 8. 2020

Jste v nájmu, nějakým způsobem jste porušili své povinnosti vyplývající ze smlouvy a teď se bojíte, zda vám pronajímatel může dát výpověď? A může vám vypovědět pronájem bez uvedení důvodu? Přečtěte si důležité informace.

Jak se na těhotenství v zaměstnání dívá zákoník práce?

4. 8. 2020

Těhotná žena v zaměstnání nesmí dostat výpověď. Je to ale skutečně pravda? Kdy tento fakt neplatí? A kterým pracím by se těhotná zaměstnankyně rozhodně měla podle zákoníku práce vyhnout?

Kdy můžete odejít z nájmu bez výpovědní doby

31. 7. 2020

Nájem nekončí jen uplynutím smlouvy na dobu určitou anebo výpovědí, po které musíte dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu. Nájemce může vypovědět smlouvu i bez výpovědní doby. V jakých příkladech je to možné?

Kdy při horku v práci stačí pitná voda a kdy už musí být ochranné nápoje?

30. 7. 2020

Letošní léto sice není tak teplé jako ta předešlá, ale to neznamená, že horka už vůbec nepřijdou. Pokud budete trávit tropické dny v práci, mohlo by vás zajímat, zdali vám zaměstnavatel musí zajistit pitný režim. V určitých situacích budete mít navíc nárok i na ochranné nápoje.

5 případů, kdy máte nárok na slevu na nájemném

29. 7. 2020

Nájemné vám může být během doby trvání nájmu zvýšeno. Může být však ale i sníženo, a to např. o slevu. Kdy má tedy nájemce nárok na slevu z nájemného?

Kdy vám může pronajímatel vstoupit do bytu?

28. 7. 2020

Jste v pronájmu a zdá se vám, že k vám majitel bytu chodí nějak často a ne vždy má k tomu relevantní důvod? Může si to vůbec dovolit? Anebo si pronájem teprve hledáte a přemýšlíte, do jaké míry vás může pronajímatel kontrolovat?

Z jakého vedlejšího příjmu se neodvádí zdravotní pojištění?

25. 7. 2020

Máte-li vedlejší příjem, ne vždy i z něj musíte odvést zdravotní pojištění. Kdy jej tedy budete odvádět pouze z jednoho výdělku?

Jak je to s odpočty na pojistném na zdravotním pojištění?

24. 7. 2020

Zajímá vás, co to jsou odpočty na pojistném u veřejného zdravotního pojištění? Nemůže se to nějakým způsobem týkat vás? Přečtěte si, o co se jedná.

Kdy je hrazeno zdravotní pojištění vícekrát?

23. 7. 2020

Jeden člověk a jeden odvod na zdravotní pojištění za měsíc? To nemusí být ani zdaleka pravda. Pojďme se podívat na situace, kdy zdravotní pojištění odvádíte dvakrát.

Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?

21. 7. 2020

Jak dlouhá musí být pauza mezi dvěma směnami? A může vám ji zaměstnavatel zkrátit? A pokud ano, kolik hodin odpočinku vám musí ze zákona nechat?

Jak a kde se bránit proti rušení nočního klidu?

17. 7. 2020

S létem a prázdninami začíná i doba vysedávání na balkónech a terasách dlouho do noci, případně grilování na zahrádkách. S hlasitým vybavováním se tak snadno může dojít k rušení nočního klidu. Jak se bránit hlasitým sousedům?

Do nájemní smlouvy lze dát nově smluvní pokutu. Kdy ji budete muset platit a jak bude vysoká?

15. 7. 2020

Hledáte si nové nájemní bydlení? Anebo jste rovnou pronajímatel? V nájemní smlouvě může být nově ze zákona možnost sjednání pokuty. K čemu má sloužit? A jaká může být její maximální výše?

Předkupní právo se zrušilo. Co to pro vás znamená?

14. 7. 2020

Novela Občanského zákoníku zjednodušila prodej podílu na nemovitostech. Platná je již čtrnáct dní. Co se pro prodávající změnilo?

Musíte v nájmu nového spolubydlícího nahlásit majiteli bytu?

14. 7. 2020

Chcete si do nájmu nastěhovat drahou polovičku anebo jen spolubydlícího, který vám pomůže s nájmem a domácností? Ne vždy potřebujete souhlas majitele nemovitosti. Kdy ale ano?

4 věci, kterými vás matou u inzerátů s pronájmy bytů

13. 7. 2020

Sháníte pronájem nemovitosti pro vlastní bydlení? Už jste se dívali na nějaké inzeráty? A víte, co pronajímatelé nejčastěji zkouší na potencionální nájemce? Přečtěte si, co není výhoda, ale samozřejmost, a s čím vám lžou.

Za koho platí stát zdravotní pojištění?

11. 7. 2020

Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?

Jak je to s vrácením doplatků na léky od zdravotních pojišťoven

9. 7. 2020

Často kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.

Jaké doklady jsou třeba k vyřízení dětského pasu nebo občanky?

9. 7. 2020

Chcete se s dětmi v létě vydat k moři? Přemýšlíte, jestli jim bude stačit občanka anebo budou rovnou potřebovat pas? Přečtěte si, co je k vyřízení cestovních dokladů pro děti potřeba.

Jaké výhody má operativní leasing na automobil?

8. 7. 2020

Uvažujete o pořízení auta, ale už teď víte, že jeho nákup budete řešit leasingem? A už jste přemýšleli i o tom operativním? Přečtěte si, jaké může mít výhody.

5 případů, kdy můžete dostat výpověď, i když jste na neschopence

7. 7. 2020

Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?

Do kdy musí mít vaše dítě autosedačku?

7. 7. 2020

Autosedačky jsou určeny pro přepravu dětí autem. Zákon však jasně vymezuje, do kdy je budete muset používat. Kdy tedy budete moci s dětmi jezdit bez autosedačky?

Jak si správně nastavit životní pojištění

3. 7. 2020

Budete si sjednávat životní pojištění? Anebo už životní pojištění máte? A jste si jistí, že jste si pojistku nastavili dobře? Přečtěte si, na co se před podpisem smlouvy dívat a na co klást důraz.

Jaké samoživitelky budou mít nárok na náhradní výživné od státu?

30. 6. 2020

Vláda v polovině června schválila tzv. náhradní výživné. To má pomoci samoživitelům a hlavně samoživitelkám, kterým druhá strana neplatí alimenty na vyživované děti.

Má nájemce nárok vidět vyúčtování za energie?

29. 6. 2020

Jste v pronájmu a domácí vám neukazuje vyúčtování za energie? Máte nárok vědět, zdali máte přeplatek nebo nedoplatek? Jak to ve skutečnosti je?

Kdy vás můžou vyhodit z pracáku?

25. 6. 2020

Kvůli pandemii se mnoho lidí ocitlo bez zaměstnání. V takovém případě je nejlepším řešením registrace na úřadu práce, pokud tedy nemáte v záloze jiné místo. Kdy vás ale z pracáku mohou vyřadit? A za jaké prohřešky?

Jaké přestávky se započítávají do pracovní doby?

25. 6. 2020

Pracovní přestávka je pro mnoho zaměstnanců nejoblíbenější chvílí z celé práce. Proplácí vám ji ale zaměstnavatel, nebo při ní trávíte čas zadarmo?