Krátce o autorovi Lucie Mečířová

Lucie Mečířová Odmaturovala na pedagogické škole, ale učitelkou být nikdy nechtěla. Už od malička ji totiž mnohem víc lákal svět slov a vět. Psaní článků na plný úvazek se věnuje od roku 2012. Od té doby vystřídala řadu online magazínu, zpracovávala nejrůznější témata a věnovala se copywritingu. V roce 2017 pak odepsala na jeden pracovní inzerát, díky kterému ještě tentýž rok nastoupila do Mladé Fronty, přesněji na portál Finance.cz. Aktuálně se pak ještě snaží prorazit i ve světě beletrie.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Lucie Mečířová

Z jakých příjmů se neodvádí pojištění

27. 9. 2022

Určité příjmy nepodléhají odvodům na sociální a ani zdravotní pojištění. Které to jsou?

Jaké sociální dávky se počítají do důchodu

26. 9. 2022

Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé sociální dávky. Pojďme se na ně společně podívat.

Jak je to se sociálním pojištěním u OSVČ, která pobírá mateřskou nebo rodičovskou?

22. 9. 2022

Pokud jste OSVČ, která v blízké době plánuje pobírat peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek, určitě vás bude zajímat, jak je to s platbou záloh na sociální pojištění.

OSVČ a zdravotní pojištění při dávkách v mateřství a rodičovství

21. 9. 2022

Jak to mají ženy podnikatelky, které plánují pobírat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek se zálohami na zdravotní pojištění? Musí je platit, nebo jsou od platby osvobozeny?

Výchovné k důchodu v 6 otázkách

20. 9. 2022

Od příštího roku začne fungovat tzv. výchovné, které zvýší důchod. Mají na něj ale nárok všichni důchodci? Platí i pro osvojené děti? A jak to mají ti rodiče, kterým bohužel dítě zemřelo?

Starobní důchody se zvýší díky výchovnému, kdo na ně dosáhne?

19. 9. 2022

Máte děti a jste v důchodu, nebo se do něho teprve chystáte? Pokud ano, v příštím roce se vám výše důchodu navýší o výchovné. Co to je a kolik činí?

Kolik letos dostanete za členství ve volební komisi?

16. 9. 2022

Členství ve volební komisi je poměrně slušně odměňováno. Máte nárok na placené volno od zaměstnavatele? A jak jsou na tom OSVČ?

Jak si vyřídit voličský průkaz pro volby do Senátu v roce 2022?

15. 9. 2022

Blíží se komunální volby, dále se bude volit třetina nových senátorů. Na které volby si můžete vyřídit voličský průkaz? Kdy můžete volit nejen v místě trvalého bydliště, ale i kdekoliv v České republice?

Jak je to s dotacemi na obnovitelné zdroje energie?

15. 9. 2022

Vzhledem k vysokým cenám energií roste poptávka po obnovitelných zdrojích energie, kterými jsou např. tepelná čerpadla anebo fotovoltaické elektrárny. Jak je to s dotacemi?

Co jste možná nevěděli o předdůchodu

14. 9. 2022

Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?

Jak funguje neomezené pracovní volno

14. 9. 2022

Poslední dobou se rozmáhá nový trend v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je jím neomezené volno. Jak vlastně funguje?

Stravné na služebních cestách se zvyšuje

13. 9. 2022

Jezdíte často na služební cesty? Pak by vás mohlo zajímat, že se opět změnila sazba tuzemského stravného. O kolik?

Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?

12. 9. 2022

Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.

Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?

12. 9. 2022

Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?

Jak pomůže rodičovský příspěvek s malou, nebo žádnou mateřskou?

8. 9. 2022

Byla vám vypočtena malá, anebo žádná mateřská? V takovém případě vám může pomoci navazující rodičovský příspěvek. Jak?

Za koho platí stát zdravotní pojištění?

8. 9. 2022

Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?

Čerpání nemocenského v souvislosti s porodem u OSVČ

6. 9. 2022

Jste těhotná podnikatelka a nemáte nárok na mateřskou? Ani v takovém případě nemusíte úplně zůstat bez finančních prostředků. Co můžete čerpat?

5 otázek ohledně Milostivého léta, které si možná pokládáte

5. 9. 2022

Ve čtvrtek započalo druhé kolo Milostivého léta. Mnozí, kteří by jej chtěli využít, však v této oblasti stále tápají. Jaké otázky a odpovědi by vás mohly zajímat?

Jak zažádat o Milostivé léto

1. 9. 2022

Chcete využít milostivého léta, abyste vyřešili své exekuce? Pokud ano, pojďte se podívat na malý návod, jak vlastně v takové situaci postupovat.

Zítra začíná druhé Milostivé léto

31. 8. 2022

Už zítřejším dnem začíná druhé milostivé léto a podle některých jazyků by mělo být také poslední. Kdo může institut využít a zbavit se tak exekucí?

5 čísel ohledně otcovské poporodní péče

30. 8. 2022

Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.

Mají OSVČ nárok na rodičovský příspěvek?

29. 8. 2022

Jste podnikatelka a uvažujete nad tím, jak je to s přiklepnutím rodičovského příspěvku po mateřské? Anebo na mateřskou nemáte nárok vůbec a slyšela jste, že je možné namísto ní čerpat rodičák? Jak to tedy je?

Co zjistíte z registrační značky automobilu?

26. 8. 2022

Nějaké vozidlo vám neustále blokuje vaše parkovací místo a vy byste si to rádi vyříkali s jeho majitelem mezi čtyřma očima? Co všechno lze vyčíst z registrační značky auta a kde si ji můžete nechat proklepnout?

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?

25. 8. 2022

Jste OSVČ a zjistila jste, že jste těhotná? Určitě vás zajímá, na co v takové situaci máte nárok a jak je to s mateřskou u podnikatelek.

Otcovská dovolená v roce 2022

25. 8. 2022

Na začátku roku 2018 začala fungovat nová sociální dávka, a to otcovská poporodní péče. Pojďme se podívat na to, kdo bude mít nárok na otcovskou v roce 2022 a jak se prodloužila.

Kdy se prodlužuje výpovědní doba?

24. 8. 2022

Výpovědní doba nemusí činit jen 2 měsíce. Lze ji i zákonně prodloužit, a v některých případech dokonce automaticky. Kdy tomu tak je?

5 případů, kdy můžete dostat výpověď, i když jste na neschopence

24. 8. 2022

Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?

6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná

23. 8. 2022

Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?

Kdy máte nárok na placené volno kvůli lékaři?

22. 8. 2022

Potřebujete v pracovní době na preventivní prohlídku anebo musíte doprovodit dítě k lékaři? Musí vám zaměstnavatel poskytnout volno a k tomu i náhradu mzdy nebo platu?

Jak probíhá kontrola na nemocenské

22. 8. 2022

Když jste na nemocenské, můžete téměř kdykoliv očekávat kontrolu. Co je vaší povinností a jak taková kontrola vlastně probíhá? Jaký postih vám může hrozit, když nebudete doma?

S životním a existenčním minimem vzrostla i mimořádná okamžitá pomoc

17. 8. 2022

Pokud potřebujete jednorázovou finanční injekci při nenadálé události, může vám pomoci mimořádná okamžitá pomoc. Jak je vysoká a na co ji lze čerpat?

Co dělat, když mám poškozenou minci nebo bankovku?

16. 8. 2022

Našli jste doma poškozené peníze anebo jste je nechtěně sami poškodili? Pokud ano, dobrou zprávou je, že o jejich hodnotu nemusíte přijít.

4 investice, které vám pomohou ušetřit na energiích

15. 8. 2022

Uvažujete nad tím, jak snížit energetickou náročnost? Někdy nezbude nic jiného než do nemovitosti nějaké peníze investovat. Co vám může pomoci?

Brno nabízí startovací byty se zvýhodněným nájmem

11. 8. 2022

Pokud žijete v Brně a rádi byste se postavili na vlastní nohy, město aktuálně nabízí startovací byty, a to nejen pro mladé rodiny. Jak se o byt přihlásit a jaké podmínky je třeba splnit?

3 spořicí účty s vysokým úrokem, ale zato s mnoha podmínkami

10. 8. 2022

Chcete si založit nový spořicí účet? Prošli jsme za vás nabídky na trhu. Pokud však chcete nejvýhodnější úrok, budete pro to muset udělat i něco navíc.

Jak postupovat v období refixace hypotéky

9. 8. 2022

Čeká vás v blízké době refixace hypotéky? Pokud ano, kdy je nejlepší začít vyjednávat novou úrokovou sazbu? A co je třeba očekávat?

Jak je to se slevou na jízdné pro invalidní důchodce?

8. 8. 2022

Od července funguje nová sleva na jízdné pro invalidní důchodce. Kdo na ni má nárok a v jakém typu dopravního prostředku ji využijete?

Kdy můžete odmítnout zaměstnání, které vám vybral Úřad práce?

8. 8. 2022

Pokud se registrujete do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, musíte očekávat, že kromě podpory v nezaměstnanosti, máte-li na ni nárok, se vám instituce bude pokoušet zprostředkovat zaměstnání. Kdy ho ale můžete odmítnout?

Za jakou dobu se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti?

5. 8. 2022

Mnoho lidí se po skončení zaměstnání registruje na Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Většina z nich také žádá o podporu v nezaměstnanosti, aby jim alespoň zčásti kompenzovala příjem, dokud si nenajdou novou práci. Za jaké období ale podporu nedostanete?

Valorizace invalidních důchodů v roce 2022: o kolik vzrostou v září?

4. 8. 2022

Během letošního roku již dvakrát proběhla valorizace důchodů a další nás bude čekat i v září. Nevyhne se ani těm invalidním. O kolik se zvýší v září invalidní důchody?

Kteří pacienti mají nárok na cestovné?

3. 8. 2022

Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?

Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené

2. 8. 2022

Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?

Jak dlouho vám v práci musí šéf držet místo, když jste na mateřské nebo rodičovské?

1. 8. 2022

Jste těhotná, brzy odcházíte na mateřskou dovolenou a po ní chcete mít v návaznosti tu rodičovskou. Je povinnost zaměstnavatele držet vám celou dobu pracovní místo? Anebo vám po návratu z práce může přiřadit nižší pracovní pozici i s nižším finančním ohodnocením?

Cestovní náhrady opět vzrostly

1. 8. 2022

Cestovní náhrady se kromě růstu na začátku roku navýšily ještě jednou. O kolik a co přesně se změnilo?

Jaké změny musíte ohlásit své zdravotní pojišťovně?

29. 7. 2022

Každý pojištěnec má vůči své zdravotní pojišťovně oznamovací povinnosti. Ty se vás budou týkat, především pokud u vás dojde k nějaké změně. Co tedy musíte své zdravotní pojišťovně nahlásit a do kdy?

Nároky těhotných zaměstnankyň v práci

28. 7. 2022

Těhotné zaměstnankyně by měly mít v práci větší ochranu než ostatní zaměstnanci. Na co mají nárok a co jim nesmí být přikázáno?

Co dělat, když se vám ztratí zavazadla nebo zruší let?

27. 7. 2022

Ztratila se vám při cestování zavazadla, anebo jste je dostali, ale jsou poškozená? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok? A jak postupovat, pokud se vám zpozdil, anebo dokonce zrušil let?

Co dělat, když vám nepřiznali invalidní důchod?

26. 7. 2022

Aby bylo uznáno, že je daná osoba invalidní, musí být její pracovní schopnost snížena alespoň o 35 %. Co ale dělat, pokud vám invalidní důchod není přiznán? Můžete se odvolat? A pokud ano, jak?

4 situace, které vám mohou narušit dovolenou, a jak se v nich zachovat

26. 7. 2022

Během dovolené, anebo dokonce ještě před ní může nastat celá řada nečekaných, a hlavně nešťastných situací. Co v takovém případě dělat? A lze tomu nějak předejít nebo se zaměřit na prevenci?

Co dělat, když vám končí fixace úroku u hypotéky?

25. 7. 2022

Konec fixace v blízké budoucnosti dokáže plno lidí vystrašit. Co v takové situaci dělat a jak získat co nejméně nepříjemný úrok?