Krátce o autorovi Lucie Mečířová

Lucie Mečířová Odmaturovala na pedagogické škole, ale učitelkou být nikdy nechtěla. Už od malička ji totiž mnohem víc lákal svět slov a vět. Psaní článků na plný úvazek se věnuje od roku 2012. Od té doby vystřídala řadu online magazínu, zpracovávala nejrůznější témata a věnovala se copywritingu. V roce 2017 pak odepsala na jeden pracovní inzerát, díky kterému ještě tentýž rok nastoupila do Mladé Fronty, přesněji na portál Finance.cz. Aktuálně se pak ještě snaží prorazit i ve světě beletrie.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Lucie Mečířová

Jak je to s vrácením doplatků na léky od zdravotních pojišťoven

9. 7. 2020

Často kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.

Jaké doklady jsou třeba k vyřízení dětského pasu nebo občanky?

9. 7. 2020

Chcete se s dětmi v létě vydat k moři? Přemýšlíte, jestli jim bude stačit občanka anebo budou rovnou potřebovat pas? Přečtěte si, co je k vyřízení cestovních dokladů pro děti potřeba.

Jaké výhody má operativní leasing na automobil?

8. 7. 2020

Uvažujete o pořízení auta, ale už teď víte, že jeho nákup budete řešit leasingem? A už jste přemýšleli i o tom operativním? Přečtěte si, jaké může mít výhody.

5 případů, kdy můžete dostat výpověď, i když jste na neschopence

7. 7. 2020

Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?

Do kdy musí mít vaše dítě autosedačku?

7. 7. 2020

Autosedačky jsou určeny pro přepravu dětí autem. Zákon však jasně vymezuje, do kdy je budete muset používat. Kdy tedy budete moci s dětmi jezdit bez autosedačky?

Jak si správně nastavit životní pojištění

3. 7. 2020

Budete si sjednávat životní pojištění? Anebo už životní pojištění máte? A jste si jistí, že jste si pojistku nastavili dobře? Přečtěte si, na co se před podpisem smlouvy dívat a na co klást důraz.

Jaké samoživitelky budou mít nárok na náhradní výživné od státu?

30. 6. 2020

Vláda v polovině června schválila tzv. náhradní výživné. To má pomoci samoživitelům a hlavně samoživitelkám, kterým druhá strana neplatí alimenty na vyživované děti.

Má nájemce nárok vidět vyúčtování za energie?

29. 6. 2020

Jste v pronájmu a domácí vám neukazuje vyúčtování za energie? Máte nárok vědět, zdali máte přeplatek nebo nedoplatek? Jak to ve skutečnosti je?

Kdy vás můžou vyhodit z pracáku?

25. 6. 2020

Kvůli pandemii se mnoho lidí ocitlo bez zaměstnání. V takovém případě je nejlepším řešením registrace na úřadu práce, pokud tedy nemáte v záloze jiné místo. Kdy vás ale z pracáku mohou vyřadit? A za jaké prohřešky?

Jaké přestávky se započítávají do pracovní doby?

25. 6. 2020

Pracovní přestávka je pro mnoho zaměstnanců nejoblíbenější chvílí z celé práce. Proplácí vám ji ale zaměstnavatel, nebo při ní trávíte čas zadarmo?

Rozhovor: Jaký měla pandemie vliv na investiční vína a stařené destiláty

24. 6. 2020

Pandemie otřásla světem investic, a to včetně těch alternativních. Jak se dotkla cen investičních vín a stařených destilátů? Přečtěte si rozhovor.

Jak lze vypovědět dohodu o provedení práce

22. 6. 2020

Chcete vypovědět práci na dohodu? Anebo vám dal výpověď zaměstnavatel a nevíte, zda musí dodržet nějakou výpovědní lhůtu? Přečtěte si, co o výpovědi DPP říká zákoník práce.

Za jakých okolností budete mít nárok na pohřebné?

18. 6. 2020

Vypravovali jste teď blízké osobě pohřeb anebo vás vypravování teprve čeká? A už jste si zjišťovali, jestli nebudete mít nárok na pohřebné?

Výpovědní lhůta v zaměstnání: jak ji zkrátit nebo prodloužit?

17. 6. 2020

Chcete dát v zaměstnání výpověď a spěcháte rovnou do nové práce? Jak dlouhá bude vaše výpovědní lhůta? A budete muset její délku dodržet?

Jak na hromadné propouštění zaměstnanců nahlíží zákoník práce

16. 6. 2020

U vás v práci hromadně propouští? Přečtěte si, co vlastně hromadné propouštění je, za jakých příčin je možné a co musí váš zaměstnavatel dodržet.

Kdy může zaměstnavatel odvolat zaměstnance z dovolené?

15. 6. 2020

Myslíte si, že na dovolenou máte nárok a nikdo vám ji nemůže vzít? To se tedy pletete. Zaměstnavatel vám může dovolenou nejen zamítnout, ale dokonce vás z ní i odvolat.

Co musí obsahovat plná moc?

11. 6. 2020

Chcete někoho zmocnit k právním úkonům? Potřebujete, aby za vás někdo něco zařídil? Pravděpodobně budete muset sehnat plnou moc. Přečtěte si, jak ji sepsat a co musí obsahovat.

Co byste měli vědět, když si berete pracovní pohotovost

11. 6. 2020

Přišel za vámi zaměstnavatel s tím, abyste si vzali pracovní pohotovost? A může si to vůbec dovolit? Co byste měli vědět o pracovní pohotovosti ještě před tím, než na ni nastoupíte?

Uzavření obchodů o nedělích se řešilo před i během nouzového stavu. Bude zavřeno, či ne?

9. 6. 2020

Mnoho osob před nouzovým stavem podporovalo uzavření obchodů v neděli. Na začátku dubna podobný návrh řešili i politici. Jak to tedy s uzavřením obchodů s potravinami o nedělích vypadá v blízké budoucnosti?

Co je dobré vědět o rozvázání pracovního poměru dohodou?

8. 6. 2020

Přišel za vámi zaměstnavatel s tzv. dohodou o rozvázání pracovního poměru? Anebo přemýšlíte nad výpovědí dohodou vy? Co byste o ní rozhodně měli vědět?

Co musí obsahovat výpověď?

5. 6. 2020

Obdrželi jste v práci výpověď anebo chcete se zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr z vlastní vůle? Přečtěte si, co je dobré vědět o výpovědi a co by měla obsahovat.

Jaký je rozdíl mezi stravenkou a stravným?

5. 6. 2020

Stravné a stravenka rozhodně není to samé. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy je nárok na jedno anebo na druhé? Může vám být navíc „přiklepnuto“ oboje?

Kdo dostane poloviční nemocenskou, krácenou nebo rovnou žádnou?

2. 6. 2020

V dočasné pracovní neschopnosti se ocitají zaměstnanci s úrazem anebo nemocí. Může se ale stát, že nemocenské dávky nedostanou vůbec anebo jen v poloviční výši. Kdy a kvůli čemu?

Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2019?

1. 6. 2020

Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?

Kdy je majitel nemovitosti povinen předložit energetický průkaz budovy?

28. 5. 2020

Jste majitelem nemovitosti a uvažujete o tom, že začnete byt či dům pronajímat? Anebo ho máte v plánu rovnou prodávat? Podívejte se s námi, jestli je vaší povinností zajistit PENB.

Jak uplatnit odpočet životního pojištění v daních

27. 5. 2020

Přispíváte si na soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si můžete příspěvky uplatnit v daních, a snížit si tak daňovou povinnost. Co k tomu potřebujete vědět?

Při jakém odchodu z práce dostanete nízkou podporu v nezaměstnanosti?

25. 5. 2020

Budete si žádat anebo jste si již zažádali o podporu v nezaměstnanosti? A víte, že ne vždy ji dostanete v plné výši? Jak to? A kolik vám tedy bude náležet?

Kdy máte nárok na ošetřovné, když dítě nepošlete do školy?

20. 5. 2020

Máte dítě, kterému se v blízké době otevře škola nebo školka a vy jej tam nechcete poslat, protože má chronické onemocnění? Anebo jen proto, že se bojíte? Přečtěte si, jak to bude s nárokem na ošetřovné.

Jak se světová ekonomika s pandemií mění?

19. 5. 2020

Jak moc se pandemie podepisuje na ekonomice? A jak moc ji změní? Na otázky odpovídá odborník Bc. Robert Vlášek, MBA, ředitel divize KAPITOL Gold.

Co je dobré vědět o nároku na odstupné při výpovědi pro nadbytečnost?

18. 5. 2020

I když je vývoj pandemie v České republice příznivý, nelze jí upřít, jak moc se podepsala na zaměstnanosti obyvatel. Také jste dostali výpověď? Kdy vám náleží odstupné?

Otevření škol a rizikové skupiny podle Ministerstva zdravotnictví

14. 5. 2020

Ministerstvo zdravotnictví již na začátku května stanovilo rizikové faktory a skupiny, které souvisejí s otevřením nejen základních škol. Nespadá tedy vaše dítě do rizikové skupiny?

Jak to bude s ošetřovným, až se otevřou školy?

14. 5. 2020

Zvýšení ošetřovného již posvětil prezident. Jak to ale bude s nárokem na dávku, pokud se otevřou školy, ale dítě do ní nepošlete?

Co se v pracovní smlouvě nevyplatí přehlédnout?

14. 5. 2020

Pracovní smlouva anebo i dohoda o provedení práce a pracovní činnosti musí obsahovat náležitosti, které jsou dány zákonem. Jaké informace byste v ní rozhodně neměli přehlédnout?

Zrušení zájezdu: kdy máte nárok na poukaz a kdy na peníze

13. 5. 2020

Poukaz na další nákup dovolené anebo vrácení peněz za zájezd, na který kvůli pandemii nepojedete? Možné jsou obě varianty, každá však platí pro někoho jiného. Jak to tedy je?

Co dělat, když chcete dát výpověď ve zkušební době?

13. 5. 2020

Ukončit pracovní poměr už ve zkušební době není nic neobvyklého. Nemusí to být navíc pouze ze strany zaměstnance, ale i zaměstnavatele. Na jaké náležitosti by ale ani jedna ze stran neměla zapomenout?

Jaká úskalí přináší změny v oblasti financí a bankovnictví z důvodu pandemie?

12. 5. 2020

Svět financí, bankovnictví a finančního poradenství se změnil. Vyzpovídali jsme proto odborníka, který odpovídá na jedny z nejčastější otázek, které si veřejnost z hlediska pojištění, odkladu splátek, hypoték anebo investicí pokládá.

Vláda schválila odměny pro zaměstnance. Pro které a jak budou vysoké?

7. 5. 2020

Vláda dnes konečně rozhodla o odměnách pro zaměstnance. Kdo dostane ke mzdě peníze navíc a jak vysoké odměny budou?

Přehledně: kdy se zruší daň z nabytí nemovitosti a do kdy si budete moci uplatňovat odpočet úroků?

5. 5. 2020

Po měsíci čekání vláda konečně 30. dubna na tiskové konferenci po jednání oznámila, že se dohodla na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Změny také nastanou i u odpočtů a daně z prodeje. Od kdy budou změny platné?

Promítne se odklad splátek v negativním registru?

30. 4. 2020

Moratorium splátek úvěrů a hypoték již podepsal prezident. Pokud se ale někdo rozhodně tuto možnost využít, nemůže se dostat do negativního registru?

Může vás pronajimatel vyhodit z nájmu kvůli psovi nebo kouření?

30. 4. 2020

Domácí mazlíčky, kuřáky anebo kolikrát dokonce ani děti pronajimatelé ve svých bytech nechtějí. Když už jste ale jednou v nájmu a pořídíte si psa anebo začnete kouřit, může vás vlastník vyhodit? Co na to říká zákon anebo nájemní smlouva?

Jak je to s odkladem nájemného a zmrazením cen nájmů v 7 otázkách

28. 4. 2020

Odklad měsíčních plateb nájemného se netýká jen podnikatelů a firem. Platí i pro nájemné u bytů. Pokud někomu pronajímáte byt, musíte na odklad přistoupit? Jak je to s energiemi? A zmrazí se ceny nájmu?

Nájem nebo podnájem? Je v tom velký rozdíl

27. 4. 2020

Mnozí se mylně domnívají, že nájem a podnájem je totéž. Rozhodně tomu ale tak není. Jaké jsou zásadní rozdíly a u kterého bydlení budete omezenější?

Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?

24. 4. 2020

Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl. Kdy nesmíte dostat vyhazov?

5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti

23. 4. 2020

I když byl schválen kurzarbeit a s tím spojený příspěvek zaměstnavatelům na mzdy zaměstnanců, plno podniků i tak propouštělo. Je zavřeno, není práce, nejsou peníze. V takovém případě je vhodné uchýlit se na úřad práce a žádat o podporu. Kdy ji ale nedostanete?

Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?

23. 4. 2020

Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?

Ošetřovné se zvýší. Pro koho a o kolik?

22. 4. 2020

Ošetřovné je v posledních několika týdnech jedna z nejvyužívanějších dávek. Aktuálně ho čerpají rodiče především z důvodu uzavření škol. Výše dávky by se pro ně měla zvyšovat.

Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá

20. 4. 2020

Dostat výpověď není nic příjemného, a to zvláště tehdy, pokud jste v situaci nevině. Právě ale v takových případech může vzniknout nárok na odstupné. Kdy jej můžete uplatnit?

Jaký má pandemie koronaviru dopad na bydlení, nemovitosti a hypotéky

20. 4. 2020

Koronavirus již několik měsíců otřásá světem. Výrazně se také promítl ve finančním sektoru. Bitcoin začal klesat, cena zlata naopak stoupat. Je možné v blízké době očekávat pokles cen nemovitostí? A změnilo se kromě odkladů splátek něco u hypoték?

Podmínky u daně z příjmu z prodeje nemovitosti se mají měnit

17. 4. 2020

Během dnešního dne se bude projednávat zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Společně s tím by se ale měla řešit i daň z prodeje nemovitosti, o které se v posledních dnech přitom moc nehovořilo. I ta se má zrušit? Anebo se nějak změní?

7 otázek na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a daňových odpočtů úroků z hypotéky

16. 4. 2020

Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.