Krátce o autorovi Lucie Mečířová

Lucie Mečířová Odmaturovala na pedagogické škole, ale učitelkou být nikdy nechtěla. Už od malička ji totiž mnohem víc lákal svět slov a vět. Psaní článků na plný úvazek se věnuje od roku 2012. Od té doby vystřídala řadu online magazínu, zpracovávala nejrůznější témata a věnovala se copywritingu. V roce 2017 pak odepsala na jeden pracovní inzerát, díky kterému ještě tentýž rok nastoupila do Mladé Fronty, přesněji na portál Finance.cz. Aktuálně se pak ještě snaží prorazit i ve světě beletrie.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Lucie Mečířová

Jak je to s povinným čipováním psů a chovem více fen v roce 2021?

13. 5. 2021

Máte čipovaného a řádně naočkovaného psa proti vzteklině? Pokud ne, do kdy tak musíte učinit? A jak je to s chovem více fen?

Proč nepoužívat nájemní smlouvy stažené z internetu?

12. 5. 2021

Majitelé bytů se ve snaze ušetřit čas a peníze často uchylují k tomu, že si vzor nájemní smlouvy stáhnou z internetu, přepíší potřebné údaje a dají smlouvu podepsat nájemci. Často však taková smlouva nestačí. Kde v případě smlouvy podle vzoru z internetu nejčastěji nastávají problémy?

Jak je to s úhradou nedoplatku a vrácením přeplatku zdravotního pojištění po podání přehledu?

11. 5. 2021

Po podání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně (ale i ČSSZ) se můžete setkat s přeplatkem i nedoplatkem pojistného. Do kdy je třeba uhradit nedoplatek? A kdy obdržíte vratku?

Jak se v roce 2021 a 2022 zvyšuje poplatek za uložení odpadu na skládku?

10. 5. 2021

Od letošního roku dochází ke zvýšení poplatku za uložení odpadu na skládku. Kolik to bude stát a jaké bude podražení v dalších letech? A kdy se změny naplno projeví?

Jak je to s platbou daně z nemovitosti, pokud jste k ní ještě nebyli vyzváni

7. 5. 2021

Už jste uhradili daň z nemovitosti anebo ještě pořád vyčkáváte na příchod složenky, která se ne a ne ukázat? Co se stane, pokud daň neuhradíte a jakými způsoby ji lze zaplatit?

Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?

5. 5. 2021

Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?

Konec podnikání: jak pozastavit nebo zrušit živnost?

5. 5. 2021

Nedaří se vám v podnikání tak, jak jste si původně představovali? Uvažujete o tom, že ho pověsíte na hřebík? Podívejte se s námi, jak živnost zrušit nebo pozastavit. Pouze přestat totiž v tomto případě určitě nestačí. Proč?

Pracující starobní důchodci a zákoník práce: Na co mají nárok?

4. 5. 2021

Jste starobní důchodce a pracujete? Anebo do důchodu teprve půjdete a už teď víte, že si při něm chcete přivydělávat? Kolik si můžete vydělat, máte nárok na dovolenou a po skončení zaměstnání na podporu v nezaměstnanosti?

Jak je to s ošetřovným, když nechcete anebo nemůžete poslat dítě do školy

4. 5. 2021

Školy a školky jsou pro řadu dětí již otevřené. Mají však rodiče nárok na ošetřovné, pokud je zrovna jejich školka zavřená? A jak je to v případě, pokud dítě do zařízení nepošlete, protože se bojíte nákazy?

Jak je to s daňovou slevou na EET v době, kdy je elektronická evidence tržeb pozastavená?

3. 5. 2021

Konec jedné prodloužené lhůty pro odevzdávání daňového přiznání dnes končí. Možná pro vás byla dříve povinná elektronická evidence tržeb, která je však nyní pozastavená. Můžete si však slevu na EET odečíst z daní?

5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti

29. 4. 2021

Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?

Opět se usiluje o zvýšení přídavku na dítě. Kdo by mohl dostat víc?

28. 4. 2021

Pobíráte přídavky na děti? Anebo jste na ně doposud nedosáhly? To se může změnit, pokud projde nový návrh zákona. Přídavky by pak mohly být nově vyšší a navíc na ně dosáhne mnohem více rodin s nezaopatřenými dětmi.

V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?

28. 4. 2021

Dostáváte od zaměstnavatele stravenky? Pak víte, že je neberou ve všech supermarketech nebo hypermarketech. Kde jimi můžete zaplatit? A jak velký nákup?

Už jste podali daňové přiznání? 3. května některým končí prodloužená lhůta

27. 4. 2021

První termín daňového přiznání měl být letos 1. dubna u osob, které jej odevzdávaly v listinné podobě. Lhůta pro podání bez sankcí se však prodloužila do příštího pondělka. Do kdy musíte odevzdat elektronickou formu?

Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?

27. 4. 2021

Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.

Jak je to se sirotčím důchodem během prázdnin a po ukončení nebo přerušení školy?

26. 4. 2021

Pobíráte vy anebo vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, zda bude náležet i během letních prázdnin anebo při ukončení studia? Přečtěte si, jak to je, pokud student pobírající sirotčí důchod přeruší školu, ale po nějaké době nastoupí na jinou.

Ošetřovné se zvýší a nově jej budou moci pobírat i další příbuzní

23. 4. 2021

Výše krizového ošetřovného se bude měnit. O kolik se tato dávka zvýší a kdo ji bude nově moci čerpat?

Daň z nabytí nemovitosti je už více než rok zrušená. Jak dopadlo zrušení odpočtu úroků a prodloužení časového testu?

22. 4. 2021

Daň z nabytí nemovitých věcí byla loni zrušená. Došlo ale i ke slibovanému zrušení daňových odpočtů a prodloužení časového testu u daně z prodeje nemovitosti?

Bývalý partner vám neplatí alimenty? Za pár měsíců budete moci žádat o náhradní výživné

20. 4. 2021

Po dlouhých letech dohadů a diskuzí se konečně podařilo protáhnout celým legislativním procesem zákon, který pomůže samoživitelkám a samoživitelům, kterým jejich bývalý partner nijak nepřispívá na děti. Ušlé peníze jim bude moci kompenzovat nová dávka s názvem náhradní výživné.

Jak a od kdy se změnily podmínky u daně z příjmu z prodeje nemovitosti?

19. 4. 2021

Pokud prodáte nemovitost, hrozí, že peníze získané prodejem budete muset zdanit. Kdy ale od zdanění budete osvobozeni? A jak to dopadlo s daní z nabytí nemovitých věcí anebo s odpočty úroků z hypotéky?

Jakých spotřebičů se týkají nové energetické štítky a co z nich nově vyčtete?

19. 4. 2021

Energetické štítky se dočkaly změn. Co z nich zákazníci nově vyčtou, jaká označení se změnila a proč k tomu vůbec došlo?

Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?

15. 4. 2021

U vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to vlastně s nedoplatkem? Zjistěte, jak se neochudit.

Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?

15. 4. 2021

Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?

Česká pošta podražila. Jak se to dotkne výplaty nemocenských dávek a důchodů?

14. 4. 2021

Česká pošta se letos rozhodla zdražovat. Čeho se podražení dotkne? O kolik si tedy za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?

6 nejčastějších otázek na téma ošetřovné, rotační výuka a otevření škol a školek

13. 4. 2021

Od včerejšího dne jsou otevřené základní školy pro první stupeň a také speciální školy a mateřské školky. Na prvním stupni pak bude probíhat rotační výuka. Jak to bude s ošetřovným? Přečtěte si 6 nejčastějších otázek

Sčítání lidu 2021: Co dělat, když se nechcete sečíst přes internet?

12. 4. 2021

Nechcete se sečíst přes internet? Zúčastnit se povinného sčítání lidu nemusíte jen online. Pokud se nesečtete přes počítač, jaké máte možnosti? Sečte vás ještě někdo? A hrozí vám pokuta?

Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní

8. 4. 2021

Letos máme hned 3 termíny pro podání daňového přiznání závisle na tom, jakým způsobem jej odevzdáváte. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového základu.

Jak to bude s ošetřovným během rotační výuky?

7. 4. 2021

Během dubna by měla proběhnout první fáze otevírání škol a režimových opatření. Jak bude probíhat rotační výuka a které děti se do školy vrátí? A jak to bude s ošetřovným?

Kdy dítěti odeberou sirotčí důchod?

6. 4. 2021

Pobírá vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, jak dlouho mu ještě bude náležet? Do kolika let věku bude jeho poživatelem a za co mu jej "seberou"?

Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?

1. 4. 2021

Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?

Jak to bude letos o Velikonocích se zavřenými obchody, příplatky za svátek a ošetřovným?

31. 3. 2021

Letošní Velikonoce připadají na začátek dubna. Společně s nimi nás čekají i dva státní svátky a školní prázdniny. Jak budou mít otevřené obchody? Budete mít nárok na příplatek za práci ve svátek? A vzniká za dny Velikonoc nárok na ošetřovné?

Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?

30. 3. 2021

Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?

Kdo musí podat daňové přiznaní?

30. 3. 2021

Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?

4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání

29. 3. 2021

Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?

Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?

27. 3. 2021

Píšete články na internetové portály? Přispíváte do novin nebo časopisů a za práci přijímáte autorské honoráře? Musíte je uvádět do daňového přiznání? Jak se vlastně daní?

Kdy musí student odevzdat daňové přiznání?

26. 3. 2021

Jste student, ke škole si přivyděláváte a nevíte, jestli je vaší povinností podat daňové přiznání? Pojďte se s námi podívat na výčet, kdy zkrátka musíte.

6 nejčastějších otázek ke krizovému ošetřovnému

25. 3. 2021

Jste s dítětem na tzv. krizovém ošetřovném? Pokud ano, je možné, že v některých věcech nemáte jasno. Přečtěte si nejčastější otázky, na které se některé maminky, ale i tatínci ptají.

Rozhovor s KRUK: Došlo během roku 2020 k většímu zadlužení u Čechů a Slováků?

24. 3. 2021

Myslíte si, že se lidé během pandemie více zadlužili? A byl odklad splátek dobrou volbou? Na tyto otázky pro Finance.cz odpoví Jaroslava Padendalová, generální ředitelka společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Sčítání lidu 2021: Koho se týká a jak na to?

23. 3. 2021

Během tohoto víkendu započne sčítání lidu. Je vaše povinnost nechat se sečíst? Koho se to týká a můžete za nesplnění povinnosti dostat pokutu? Jaké lhůty musíte dodržet?

Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2020?

22. 3. 2021

Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?

Jak uplatnit odpočet životního pojištění v daních

20. 3. 2021

Přispíváte si na soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si můžete příspěvky uplatnit v daních, a snížit si tak daňovou povinnost. Co k tomu potřebujete vědět?

Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021

18. 3. 2021

Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?

Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?

18. 3. 2021

Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci nárok?

Kdy mohou OSVČ čerpat nemocenské dávky?

17. 3. 2021

Začínáte podnikat a přemýšlíte, zda máte jako OSVČ nárok na nemocenské dávky? Anebo musíte z důvodu nemoci, karantény anebo úrazu přerušit podnikání a věnovat nějaký čas léčbě nebo rekonvalescenci? Jak je to s nemocenskou?

Sdílené pracovní místo má pomoci osobám na rodičovské, penzistům i absolventům. Jak bude fungovat?

16. 3. 2021

Sdílené pracovní místo nebylo až do začátku roku 2021 nijak definováno v zákoně. Přesto jej maličké procento českých zaměstnavatelů využívalo. V zahraničí se pak jednalo o poměrně běžnou úpravu pracovního vztahu. Jak sdílené pracovní místo funguje? A bude pro vás vhodné?

Od kdy se prodlouží časový test u příjmů z prodeje nemovitosti na 10 let?

12. 3. 2021

Pokud v jednom roce prodáte nemovitost, další rok ji musíte uvést do daňového přiznání a příjem z prodeje zdanit. Není to však ve všech případech. Jak dlouho musíte nemovitost vlastnit, abyste peníze po následném prodeji danit nemuseli?

Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?

11. 3. 2021

Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?

3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání

11. 3. 2021

Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.

Lhůta pro podání daňového přiznání se opět prodlužuje

10. 3. 2021

Máte povinnost podat daňové přiznání a letos opravdu nestíháte? Nevadí, lhůta podání byla v pondělí prodloužena. Do kdy jej tedy musíte odevzdat a do kdy je třeba zaplatit daň z příjmů fyzických osob za rok 2020?

Jak vysokou náhradu mzdy dostanete s příspěvkem za karanténu?

9. 3. 2021

Kontaktovala vás hygiena s tím, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným? Pociťujete příznaky infekčního onemocnění? Projevila se u vás nákaza covid-19? Kolik dostanete, když strávíte 14 dní doma v karanténě nebo v izolaci?