Krátce o autorovi Lucie Mečířová

Lucie Mečířová Odmaturovala na pedagogické škole, ale učitelkou být nikdy nechtěla. Už od malička ji totiž mnohem víc lákal svět slov a vět. Psaní článků na plný úvazek se věnuje od roku 2012. Od té doby vystřídala řadu online magazínu, zpracovávala nejrůznější témata a věnovala se copywritingu. V roce 2017 pak odepsala na jeden pracovní inzerát, díky kterému ještě tentýž rok nastoupila do Mladé Fronty, přesněji na portál Finance.cz. Aktuálně se pak ještě snaží prorazit i ve světě beletrie.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Lucie Mečířová

Do kdy odevzdat daňové přiznání k silniční dani a zaplatit daň bez postihu?

20. 1. 2021

Máte letos povinnost podat daňové přiznání k silniční dani a vypořádat daň za rok 2020? Pak by vás mohlo zajímat, jak je to s letošními termíny a kterému úřadu vlastně formulář odevzdat.

Kdo musí platit rozhlasové a televizní poplatky nejen v nájmu?

11. 1. 2021

Posloucháte rádio? Anebo jen rádio vlastníte, ale neposloucháte? A co televize? Musíte platit rozhlasový poplatek, který společně s televizí spadá do koncesionářských poplatků? Kdo je od platby osvobozen?

Elektronické dálniční známky 2021: Vše, co o nich musíte vědět

6. 1. 2021

Řada věcí, která se měla zavést, se kvůli koronavirové krizi odkládala anebo odložila úplně. To ale neplatí u elektronických dálničních známek. Kde si je můžete koupit, jak je to s platností a na kolik vás vyjdou?

Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o provedení práce?

2. 12. 2020

Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete mít na ně nárok i vy jakožto brigádníci?

Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali otestovat na koronavirus?

30. 11. 2020

Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i v Česku? Bude zaměstnavatel v právu, pokud po vás bude požadovat negativní test na koronavirus?

Co se může stát, když budete v zimě jezdit na letních gumách?

16. 11. 2020

Přezouváte gumy anebo to neřešíte a jezdíte po celý rok pouze s jedním typem? Přečtěte si, co vás může čekat, pokud v zimě s letními pneumatikami způsobíte autonehodu a jak vysokou můžete dostat pokutu.

Jak a kdy vám může pronajimatel zvýšit nájem?

13. 11. 2020

Bydlíte v pronajatém bytě a majitel vám každý rok zvyšuje nájemné? Může jej zvyšovat pravidelně? A pokud ano, kdy a o kolik? Jak na zvyšování nájemného nahlíží zákon? A jakou roli hraje nájemní smlouva?

Komu náleží zvláštní příplatek za práci v zátěži?

12. 11. 2020

Pracujete v prostředí, které je velmi namáhavé na psychiku? Ohrožujete v práci své zdraví? V tom případě budete mít nárok na zvláštní příplatek. Jaká je jeho výše a kdo na něj má právo?

11 příplatků, na které můžete mít v práci nárok

11. 11. 2020

Pracujete o víkendu, o svátcích, ve ztíženém pracovním prostředí anebo máte rozdělené směny? V takovém případě máte nárok na příplatek. Dostat jej můžete i za pedagogickou činnost nebo za vedení.

(4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém při nesoučinnosti zaměstnavatele?

10. 11. 2020

Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si dlužnou výplatu můžete nechat proplatit právě tam. Opravdu tím ale pro vás zaměstnavatel skončil? Jak může ještě víc zhoršit vaši situaci?

Kdo se může přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění?

6. 11. 2020

Aby vznikl nárok na starobní důchod, je nutné splnit potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění. Některým lidem se však z výdělků neodvádí. Co udělat, aby neztratili roky, které budou potřebovat do důchodu?

Jak a kde se může OBZP přihlásit k platbám sociálního a zdravotního pojištění

5. 11. 2020

Kdo je OBZP a jak to má s platbou sociálního a zdravotního pojištění? Jakým způsobem se musí přihlásit a do kdy nejpozději?

(3) Zaměstnavatel v insolvenci: Co s nevyplacenou mzdou zaměstnance?

2. 11. 2020

Zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti a nezaplatil vám mzdu, na kterou máte právo? Jakým způsobem můžete uplatnit své mzdové nároky a kam vaše cesta nejdříve povede?

Kdy se smaže záznam z rejstříku trestů?

2. 11. 2020

Máte záznam v rejstříku trestů a chcete si začít hledat práci? Bojíte se, že se záznamem žádnou nenajdete? Podívejte se s námi, jak a kdy zažádat o výmaz, ale i do jakého zaměstnání je čistý trestní rejstřík nutný.

Výpis z rejstříku trestů bude v nové práci potřeba. Kde ho seženete?

30. 10. 2020

Hledáte si nové zaměstnání? Většina firem požaduje výpis z rejstříku trestů. Kde ho sehnat? A jak dlouho budete na výpis z rejstříku trestů čekat?

Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší?

29. 10. 2020

Chcete si založit živnost a pracovat jako OSVČ? Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší a jaké to s sebou nese výhody?

3 případy, kdy nedostanete příspěvek na bydlení

27. 10. 2020

Máte příliš vysoké výdaje za bydlení? Chcete si zkusit zažádat o příspěvek? Dosáhnou na něj jen někteří. Kdy na něj rozhodně nemáte nárok?

(2) Zaměstnavatel v insolvenci: Jak a kdy může zaměstnanec odejít z práce?

26. 10. 2020

Zjistili jste, že firma, u které pracujete, se ocitla v insolvenci? Pravděpodobně se vám hlavou honí celá řada myšlenek. Mezi ty určitě bude patřit, zdali by nebylo lepší zkusit štěstí jinde. Jak je to ale s výpovědí u firmy, která je v insolvenci?

5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti

23. 10. 2020

I když byl schválen kurzarbeit, plno podniků i tak propouštělo a pravděpodobně ještě propouštět bude. V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?

Jaké obchody zůstávají ode dneška otevřené?

22. 10. 2020

V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se uzavřely i některé obchody, které byly až do vyhlášení usnesení Vlády otevřené. Které služby jsou stále dostupné?

(1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím vědět?

20. 10. 2020

Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají jejich zaměstnanci, kde seženou potřebné informace a na co mají nárok?

Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?

15. 10. 2020

Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?

Může být přiznán invalidní důchod bez nároku na výplatu?

14. 10. 2020

Máte v plánu si v blízké době zažádat o invalidní důchod? K čemu se přihlíží kromě zdravotních potíží? A je vůbec možné, aby vám invalidní důchod přiznali, ale bez nároku na výplatu?

Jak je placená nařízená karanténa?

9. 10. 2020

Budete muset do povinné čtrnáctidenní karantény? Když je ale zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky? A co OSVČ?

Jak práce v důchodu může zvýšit penzi

7. 10. 2020

Důchodce, který pracuje, si může po určité době zažádat o zvýšení důchodu. Jak na to a o kolik se vám zvýší penze?

Jak a kde zjistím, že mám dluhy na zdravotním pojištění?

6. 10. 2020

Nejste si jistí, zdali něco nedlužíte své zdravotní pojišťovně? Jak můžete zjistit, zda nemáte dluhy na zdravotním pojištění? A co vás čeká, pokud je máte?

Jak se v roce 2020 zvýšil příspěvek na bydlení?

5. 10. 2020

Zabírají vám výdaje na bydlení podstatnou část platu? Házíte většinu peněz do pronájmu? Možná máte nárok na příspěvek na bydlení. Jaký bude v roce 2020?

Jak na výměnu nebo reklamaci dálniční známky

30. 9. 2020

Koupili jste si novou dálniční známku, ale při lepení se vám poškodila? Anebo jste ji již poškozenou dostali? Lze kupón dálniční známky reklamovat u prodejce anebo po nějaké době nechat vyměnit? Pokud ano, kdy je to možné?

Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?

24. 9. 2020

Dostali jste v zaměstnání výpověď a během pár dnů po odchodu vás skolila nemoc? Budete mít nárok na nemocenskou? A co náhrada mzdy nebo platu? Jak vlastně funguje ochranná lhůta?

Otec na mateřské dovolené: co potřebujete vědět?

23. 9. 2020

Na mateřskou nemusí nastoupit pouze matka dítěte. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec. Má to však trošku jiná pravidla. Jaká?

Jakou byrokracii zařídit, když se přestěhujete?

22. 9. 2020

Lepší vyhořet, než se stěhovat. Alespoň tak se to říká. Přestěhováním nábytku a dalších věcí však starosti nekončí. Na jaké zařizování byste neměli zapomenout?

Kdy nevzniká nárok na odškodnění za pracovní úraz?

21. 9. 2020

Pokud se vám během výkonu práce stane úraz, máte právo na odškodnění. Každý případ je však posuzován individuálně, a proto může jasně vyjít najevo, že kvůli příčinám úrazu nárok na odškodnění nemáte. V jakých situacích tedy nic nedostanete?

Kolik je v roce 2020 příspěvek na péči?

18. 9. 2020

Máte zdravotní problémy a jejich řešení vás stojí nemalé výdaje? V tom případě byste měli vědět, že některé výlohy můžete hradit příspěvkem na péči. Kdo má na něj ale nárok? A kolik činí v roce 2020?

Kdy může pojišťovna požadovat přirážku ke zdravotnímu pojištění?

17. 9. 2020

Co je přirážka ke zdravotnímu pojištění a kdy ji zdravotní pojišťovna může požadovat? Jak je vysoká a kdy a jakým způsobem se proti ní můžete odvolat?

Jak vysoký je v roce 2020 příspěvek na živobytí?

16. 9. 2020

Máte velmi nízké příjmy a nacházíte se v hmotné nouzi? Možná budete mít nárok na příspěvek na živobytí, který vám může alespoň trošku pomoct.

Pracovní možnosti u invalidních důchodců

15. 9. 2020

Byl vám přiznán invalidní důchod a došlo vám, že z něj v dnešní době bohužel nevyžijete, a tak přemýšlíte, zdali si můžete nějakým způsobem přivydělávat? Můžete, ale má to svá pravidla.

Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?

14. 9. 2020

Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět. Kdy?

Kdo a kdy vám může zrušit trvalý pobyt?

14. 9. 2020

Pokud si zřídíte trvalý pobyt v nájmu, může vám ho majitel bytu odhlásit? A pokud ano, kdy a za jakých okolností? Co k tomu bude pronajímatel potřebovat doložit za dokumenty?

Můžete si v pronájmu nahlásit trvalé bydliště i bez souhlasu majitele?

7. 9. 2020

Jste v nájmu nebo podnájmu a rádi byste si svou adresu nahlásili jako trvalé bydliště? Budete potřebovat souhlas majitele bytu anebo si můžete jít bydliště nahlásit bez jeho vědomí?

Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?

4. 9. 2020

U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých okolností takový případ může nastat?

Na co mají v zaměstnání nárok těhotné ženy a matky?

3. 9. 2020

Končí vám rodičovská dovolená a máte v plánu se vrátit do původního zaměstnání? Anebo naopak nastupujete na mateřskou a bojíte se, že vám šéf nepodrží místo? Podívejte se, na co máte podle zákoníku práce nárok.

Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?

31. 8. 2020

Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.

Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská

28. 8. 2020

Právě jste zjistila, že čekáte miminko a uvažujete o tom, že přejdete na zkrácený úvazek? Anebo máte problémové těhotenství a budete muset nastoupit na neschopenku? Ovlivní to nějak nárok na mateřskou anebo její výši? A co pro vás bude finančně výhodnější?

Co musíte vědět o zkráceném úvazku, než na něj nastoupíte

27. 8. 2020

Vracíte se po rodičovské dovolené zpátky do práce a přemýšlíte o zkráceném úvazku? Potřebujete skloubit rodinu a zaměstnání? Co na to říká zákoník práce?

Mateřskou nedostane každý. Komu nevzniká nárok?

24. 8. 2020

Plánujete anebo už rovnou čekáte dítě? V tom případě byste měli vědět, že na mateřskou dovolenou nemá nárok každý. Kdy od OSSZ nic nedostanete?

Co potřebujete vědět o ukončení pronájmu bytu?

19. 8. 2020

Jste nájemce a v blízké době vás čeká ukončování pronájmu, protože se budete stěhovat? A už o tom ví pronajímatel? Přečtěte si, jak správně ukončit nájem a odevzdat byt.

Může nájemce v bytě provádět stavební úpravy a změny?

18. 8. 2020

Představte si situaci, že si pronajmete byt a po přestěhování se rozhodnete, že byste si ho rádi trošku předělali k obrazu svému. Máte jako nájemník na úpravy v bytě vůbec právo?

Jak probíhá kontrola na nemocenské

18. 8. 2020

Když jste na nemocenské, můžete téměř kdykoliv očekávat kontrolu. Co je vaší povinností a jak taková kontrola vlastně probíhá? Jaký postih vám může hrozit, když nebudete doma?

Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?

17. 8. 2020

Plno Čechů vyráží v létě na dovolenou, a to vlastním autem. Rodinou a dovolenkovou idylu však může narušit dopravní nehoda v cizině. Jak se v takové situaci zachovat? A na co nezapomenout?

Kolik si můžete z dovolené dovézt cigaret a lahví alkoholu?

14. 8. 2020

Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.