Máte dluhy na daních a zároveň nárok na milost? Napoví portál Moje daně

12. 9. 2023 12:54 | , Finance.cz
DANĚ

Až do konce listopadu se mohou dlužníci na daních nebo sociálním pojištění ucházet o odpuštění hříchů v rámci Milostivého léta, již třetího kola této oddlužovací akce. Finanční správa jim k tomu pomůže novinkou na portálu Moje daně. Každý poplatník tam může zjistit, zda má dluhy a nárok na milost. 

Stát lidem v rámci třetího milostivého léta umožňuje požádat o tzv. mimořádné odpuštění daně a mimořádný zánik nedoplatků na dani a příslušenství.

Mimořádné odpuštění daně se vztahuje na tzv. příslušenství daně, které nebylo doposud uhrazeno. Podmínkou pro odpuštění příslušenství daně je uhrazení jistiny, tedy původního dluhu vůči Finanční správě. 

Právě ta na portálu Moje daně zprovoznila minulý týden novou funkcionalitu. "Přehled nedoplatků se zobrazí prostřednictvím nové funkce „Informace k mimořádnému odpuštění dluhů“ po přihlášení do daňové informační schránky na portálu MOJE daně. Pokud tuto funkci poplatník ve své DIS+ nenalezne, pravděpodobně žádné relevantní nedoplatky na dani nemá," uvedla Finanční správa v tiskové zprávě

Na tomto odkazu najdete praktický návod, kde po přihlášení hledat. Cesta vede přes záložku "Písemnosti" v horním menu. 

Finanční správa k 8. září obdržela 1 450 žádostí o prominutí příslušenství daně v celkové výši 40 milionů korun. "Spolu s těmito žádostmi podali občané také přes 260 žádostí o rozložení úhrady rozhodného nedoplatku na splátky. Ze zákona dlužníkům zanikly drobné nedoplatky v celkové hodnotě 3,5 milionu korun," dodává tisková zpráva. 

Automaticky zanikají nedoplatky, které do 1. července 2023 nepřesáhnou 30 Kč, pokud se jedná o nedoplatky na dani z nemovitých věcí a jejím příslušenství, nebo nepřesáhnou 200 Kč v jiných případech. Nedoplatky ovšem nezaniknou v takovém případě, kdy celková výše všech nedoplatků u jednoho správce daně přesáhne částku tisíc korun.

Čtěte také: Jak se zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění?

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DANĚ