K elektronické žádosti o výměnu řidičáku už není potřeba datová schránka

14. 11. 2023 08:26 | , Finance.cz
Spotřebitel

Ještě více než 200 tisíc lidí by si mělo do konce roku požádat o výměnu řidičského průkazu, protože mu letos končí platnost. Ministerstvo dopravy se už několik měsíců snaží řidiče motivovat k podávání elektronických žádostí, v cestě jim však stála povinnost vlastnit aktivní datovou schránku fyzické osoby. To už od začátku listopadu neplatí.  

Žádosti o výměnu řidičského průkazu je možné vyplnit na Portálu dopravy, kam se lze přihlásit prostřednictvím například bankovní identity. K odeslání žádosti však donedávna bylo potřeba mít aktivní datovou schránku fyzické osoby, což řidiči kritizovali. 

Zatímco totiž množina lidí s bankovní identitou se rozrůstá i proto, že banky nutí klienty používat elektronické aplikace s klíčem v mobilu, nepodnikajících fyzických osob s datovou schránkou přibývá pomaleji. I proto, že od povinného zavedení datových schránek pro všechny stát zatím upustil. 

Od 3. listopadu už ale podle tiskové zprávy Ministerstva dopravy není potřeba pro odeslání žádosti na Portálu dopravy mít zřízenou datovou schránku. 

"Jsem rád, že se nám po dohodě s Digitální a informační agenturou podařilo odstranit povinnost mít pro podání žádosti datovou schránku fyzické osoby. Celá žádost se tak ještě zjednoduší, zrychlí a žadateli bude stačit pár kliků," uvedl ministr Martin Kupka.

Žadatel o nový řidičák by tak měl po přihlášení a kliknutí na příslušné tlačítko najít formulář s předvyplněnými údaji z registru občanů včetně fotky, které stačí odsouhlasit, případně změnit podle skutečnosti. Identita už je ověřena přihlášením. 

"Na žadateli je pouze volba místa, na kterém si chce nový průkaz vyzvednout, popř. vyplnění kontaktních údajů pro zasílání notifikací, pokud již tyto nemá uložené v registru obyvatel. Pro doručení nového řidičského průkazu si může vybrat z kteréhokoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, jejichž seznam najdete na webu Ministerstva dopravy," stojí ve zprávě. 

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Měnit si řidičák bude povinné i s dokladem v šuplíku

Ministerstvo také upozornilo, že ačkoli od 1. ledna 2024 díky novele zákona o silničním provozu již nebude nutné mít u sebe fyzicky při řízení řidičský průkaz, nic se nemění na povinnosti takovým platným dokladem disponovat. Periodické výměny průkazů tedy budou probíhat stejně jako dosud.

"Od spuštění Portálu dopravy došlo k navýšení počtu žádostí o trojnásobek, v současné době mluvíme o cca 1600 žádostech týdně," uvedlo ministerstvo. Do Portálu dopravy se občané mohou přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky. 

Během deseti měsíců letošního roku si o výměnu končícího řidičského průkazu požádalo podle ministerstva téměř 650 tisíc zájemců, kterých se povinná výměna týkala. Pro nový řidičský průkaz si tak přišlo 77 % řidičů z celkových 875 tisíc, kterým letos platnost průkazu končí. 

Do konce roku zbývalo začátkem listopadu vyměnit ještě zhruba 225 tisíc průkazů, nejvíce v Praze a ve Středočeském kraji. V každé vlně výměn se také najde několik desítek tisíc lidí, kteří o výměnu nepožádají, protože z různých důvodů už řidičák nechtějí.

Články ze sekce: Spotřebitel