Meziměsíčně (v porovnání s letošním březnem) ceny dokonce klesly o 0,1 %. "Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 1,8 %, což bylo o 0,9 procentního bodu méně než v březnu," konstatoval Český statistický úřad.
Na dobrém výsledku se u řady položek podílela také vyšší srovnávací základna. Tedy: cenová hladina v minulých letech stoupla tak vysoko, že naštěstí pro spotřebitele nyní už neroste tak rychle, nebo ceny dokonce klesají.
Kromě alkoholu ve spotřebním koši klesaly oproti březnu i ceny některých potravin (uzenin o 1,6 %, vajec o 4,4 %, cukru o 10,6 %, olejů a tuků o 1,3 % a čokolády a čokoládových výrobků o 2,5 %). Naopak zdražuje maso, zejména hovězí, ovoce nebo jogurty.
Pomohlo také zlevnění organizovaných dovolených a pohonných hmot, což motoristé mohou pozorovat na vlastní oči u většiny čerpacích stanic, kam pravidelně zajíždějí tankovat.
Naopak stále zdražují výrobky do domácnosti i věci na její údržbu a také ubytovací a stravovací služby.
Meziročně rekordní "nepřírůstek" za dlouhou dobu
„Spotřebitelské ceny v dubnu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 1,8 %, což byla nejnižší hodnota od března 2018. Toto zpomalení bylo ovlivněno jak loňskou vyšší srovnávací základnou, tak pokračujícím poklesem cen pohonných hmot,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
* Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny ve vykazovaném měsíci daného roku proti stejnému měsíci předchozího roku.
Zdroj dat: Veřejná databáze ČSÚ
Oproti loňskému dubnu zbrzdil především růst cen potravin a nápojů. K tomu by se dalo dodat "už bylo na čase", neboť právě loni touto dobou výrazně zdražovaly. I tak jsou například vejce meziročně dražší o 37,1 %, čokoládové výrobky skoro o 18 procent a jedlé oleje o více než pět. Levnější je mouka nebo cukr.
"Na meziroční růst cenové hladiny měly v dubnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde kromě již výše zmíněného vzrostly ceny másla o 28,8 %, kávy o 20,4 % a kakaa o 18,9 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde se kromě nákladů vlastnického bydlení zvýšily ceny nájemného z bytu o 5,9 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 3,4 %, vodného o 4,2 %, stočného o 3,7 % a tepla a teplé vody o 4,9 %. Ceny elektřiny meziročně klesly o 4,7 % a zemního plynu o 8,9 %," uvedli statistici.
V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 4,7 % a ubytovacích služeb o 8,2 %.
Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v dubnu působily především ceny v oddíle doprava, kde klesly ceny pohonných hmot a olejů o 13,4 %.
Nutno dodat, že "osobní inflace" je pro každého zcela jiná - záleží na tom, jaké zboží a služby pravidelně potřebuje nakoupit a zaplatit. A také kde si je obstará, jak jsme ukázali v našem dubnovém článku o vývoji cen za domácí velikonoční mazanec: Zlevnila mouka, zdražila vejce i tuzemák. Na kolik vás letos vyjde mazanec?