Od ledna 2025 průměrný důchod přesáhne 21 tisíc korun, kdo na něj dosáhne?

11. 7. 2024 10:40 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

MPSV oznámilo odhad růstu řádné valorizace od ledna 2025, kdy by měly důchody vzrůst v průměru o 356 Kč a průměrný důchod by měl přesáhnout 21 078 Kč.

MPSV: Průměrný důchod od ledna 2025 přesáhne 21 tisíc

MPSV oznámilo, že na základě dat ČSÚ ohledně míry inflace za červenec 2023 až červen 2024 se podle posledních propočtů MPSV důchody v rámci řádné lednové valorizace v průměru zvednou o 356 Kč.

Průměrný starobní důchod by tak měl přesáhnout 21 tisíc korun.

Růst průměrného důchodu

Zdroj: MPSV

Na tento důchod dosáhnou lidé, jejichž důchod v současnosti činí kolem 20 700 Kč.

„Důchody jsou nejvyšší v historii a s jejich pravidelnou valorizací se počítá i v důchodové reformě. Každoroční navýšení bude i nadále inflaci kompenzovat v plném rozsahu. Podle našich posledních propočtů odhadujeme, že v lednu dosáhne průměrný starobní důchod výše 21 078 korun. Za posledních pět let jde tedy o nárůst o 6 650 korun,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vypočítejte si výši důchodu v roce 2024

 

Důchody rostou rychleji než inflace

MPSV uvedlo, že za posledních 10 let důchody vzrostly o 18 % více než inflace.

Zvýšení důchodů se odvíjí od růstu cen, který se měří indexem spotřebitelských cen a životními náklady domácností důchodců. Z těchto dvou údajů je rozhodující ten, který je za dané období vyšší. Do výše pravidelné každoroční lednové valorizace promlouvá ještě růst reálných mezd. „Nikde v okolních zemích za posledních několik let nerostly důchody tak razantně jako u nás. Před deseti lety činil důchod zhruba polovinu toho, co dnes. Celkově za naší vlády důchody narostly zhruba o třetinu. Nesmíme zapomenout také na výchovné, kterým jsme od začátku roku 2023 důchody zvýšili o pětistovku za každé vychované dítě,“ dodal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Tip: Porovnání důchodů podle výše mzdy v letech 2024, 2020 a 2016

 

Koho se valorizace důchodů od ledna 2025 bude týkat?

Řádná valorizace zvýší všechny typy důchodů - starobní, invalidní i pozůstalostní (sirotčí a vdovecký).

Důchodová reforma je aktuálně v Poslanecké sněmovně

Aktuálně je v Poslanecké sněmovně projednáván návrh důchodové reformy, jejímž hlavním cílem je zajistit solidní důchody vyplácené z průběžného systému nejen současným důchodcům, ale i příštím generacím. V rámci reformy je například navázání hranice odchodu do důchodu na věk dožití, další parametrické úpravy výpočtu nových důchodů či zavedení slev na pojistném pro pracující důchodce místo navyšování důchodů.

Tip: Kalkulačka věku odchodu do důchodu

Zdroj: YouTube.com / Česká správa sociálního zabezpečení

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY