Philip Morris ohlásil růst tržeb, ačkoli kuřáků klasických cigaret ubývá

28. 3. 2023 15:47 | , Finance.cz
SPOTŘEBITEL

Česká filiálka tabákového koncernu Philip Morris ohlásila za loňský rok růst tržeb navzdory faktu, že kuřáků klasických cigaret dál ubývalo. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH dosáhly 20,9 miliard korun. Meziročně stouply o jedenáct procent. 

"Odbyt nahřívaných tabákových výrobků a výrobků určených ke kouření v České republice a na Slovensku dosáhl celkového objemu 11,2 miliardy kusů. Mírný pokles z 11,5 miliardy kusů v roce 2021 odráží pokles trhu s cigaretami, který je významně kompenzovaný růstem spotřeby zahřívaných tabákových výrobků," komentovala firma v tiskové zprávě

Zdroj: Shutterstock

Konsolidovaný čistý zisk meziročně vzrostl o 3,4 % na 3,6 miliardy Kč. Kutnohorská továrna firmy zaznamenala rekordní objem výroby a akcionářům se má podle návrhu pro valnou hromadu vyplácet hrubá dividenda 1 310 Kč. 

Podle vyjádření firmy se daří postupně kuřáky přesvědčovat k používání bezdýmných alternativ cigaret. Ty jsou sice také návykové kvůli obsahu nikotinu, odpadá však řada dalších negativních látek, které kuřák vdechuje. Celkový počet dospělých uživatelů bezdýmných alternativ se podle vyjádření společnosti meziročně zvýšil v České republice na téměř 570 tisíc. 

„S přihlédnutím k řadě výzev byl z finančního hlediska rok 2022 pro Philip Morris ČR úspěšný. Výsledky nás vedou k dalšímu urychlení transformace směrem k budoucnosti bez cigaretového kouře, v uplynulém roce se nám podařilo i díky novinkám v produktovém portfoliu dosáhnout dalších milníků. Koncem roku užívalo naše bezdýmné produkty IQOS v Česku a na Slovensku už více než 860 tisíc dospělých kuřáků, na 590 tisíc z nich zcela přestalo s kouřením cigaret," uvedla Andrea Gontkovičová, předsedkyně představenstva a generální ředitelka Philip Morris ČR. 

Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků se v Česku v roce 2022 meziročně výrazně nezměnil (17,4 miliardy kusů), na Slovensku pak mírně vzrostl o 1,3 % na 7,4 miliardy kusů. Společnost Philip Morris má na českém trhu podíl kolem 40 procent, na Slovensku podle jejích údajů přesahuje 55 procent.


Štítky: