Počet spořících Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu

31. 5. 2023 10:51 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ

Počet spořících Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Stoupl také počet lidí, kteří investují, nicméně bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel, vyplývá z analýzy České spořitelny.

  • Poslední rok byl ve znamení růstu (duben 2022-duben 2023) objemu finančních prostředků na spořicích účtech klientů Spořitelny o čtvrtinu. Počet klientů se spořicím účtem narostl dokonce o třetinu. 
  • Podle Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů 83 % Čechů má nebo si tvoří dlouhodobou rezervu, nicméně téměř pětina obyvatel (17 %) stále nemá nebo nevytváří dostatečnou finanční rezervu na vzdálenější potřeby a cíle

  • Tři čtvrtiny Čechů (74 %) si měsíčně nebo skoro každý měsíc ukládá částku do 8 tisíc korun, zároveň 64 % Čechů má naspořeno méně než 300 tisíc korun

  • Třetina Čechů (37 %) již má zkušenost s pravidelným nebo jednorázovým investováním a dalších 27 % o investování uvažuje.  

  • Z dat České spořitelny zároveň vyplývá, že meziročně se zvýšil počet klientů, kteří pravidelně investují, a to o 70 tisíc. Jen v dubnu 2023 tito klienti investovali do fondů souhrnnou částku přes 800 milionů korun. 

„Nejvíce finančních prostředků si Češi uchovávají na netermínovaných účtech u bank. Ke konci roku 2022 na nich české domácnosti měly uloženo přes 2,5 bilionu korun, přičemž z toho 1,5 bilionu korun, tedy 60 %, bylo na běžných účtech a zbytek na různých typech spořicích účtů. Jejich obliba s rostoucími úrokovými sazbami logicky v posledních dvou letech vzrostla,” říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

„Jen u našich klientů vidíme v meziročním srovnání od dubna 2022 do dubna 2023 čtvrtinový nárůst objemu finančních prostředků na spořicích účtech, zároveň o více než třetinu vzrostl počet klientů, kteří mají na svém spořicím účtu uložené finance,” doplňuje Navrátil s tím, že zvýšení úrokových sazeb rovněž zvýšilo zájem Čechů o termínované vklady.

V ideálním případě by totiž člověk měl mít na svůj důchod naspořeno alespoň 2 miliony korun. „Díky tomu se v penzi vyhnete prudkému poklesu své životní úrovně. V důchodu s největší pravděpodobností lidé stráví něco mezi patnácti a pětadvaceti lety – takže pokud máte naspořené dva miliony korun, tak vám vyjde, že ze svých úspor můžete utratit 100 tisíc ročně, tedy 8 333 korun měsíčně. A tato částka vám pak doplní důchod od státu,“ vysvětluje Monika Hrubá, manažerka zákaznické zkušenosti České spořitelny.

Zdroj: Česká spořitelna


Čtěte také:

Nových smluv na stavební spoření mírně přibylo, podpora se má krátit

DPH na léky a pitnou vodu vzroste, klesne naopak na potraviny a pohřební služby

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ