Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Jak platit z běžného účtu?

Běžný účet si zřizujeme, abychom mohli využívat bezhotovostního styku s různými institucemi. Bezhotovostním platebním stykem myslíme pohyb peněz pomocí převodů na běžné účty. Máme dvě formy bezhotovostního styku:
  • Úhradová - jedná se o platby z příkazu plátce.
  • Inkasní - jedná se o platby z příkazu příjemce.
Při platebním styku se využívají tyto formuláře:
příkaz k úhradě, příkaz k inkasu, hromadný příkaz k úhradě, trvalý příkaz k platbě SIPO, trvalý příkaz k úhradě, trvalý příkaz k inkasu. Jejich vyplnění bývá obdobné. 

Jak příkazy vyplnit ?

Ve speciálním formuláři banky vyplňujete zejména:

  • název banky a její pobočku (pokud nemáte formulář přímo od banky)
  • datum splatnosti, bankovní spojení (číslo účtu) a kód banky plátce
  • bankovní spojení a kód banky příjemce
  • částku v příslušné měně
  • případně symboly platby (variabilní, konstantní a specifický symbol)
 

Pokud symboly neznáte, pracovnice banky je doplní za vás. Variabilní a specifický symbol slouží k bližší identifikaci platby. Často se používá rodné číslo nebo IČO společnosti. Příjemce potom pozná, že je platba zrovna od vás. Pro ještě bližší identifikaci platby slouží kolonka údaj pro vnitřní potřebu příkazce, zde může být například poznámka "nájem za 11/2004" a vy pak hned víte, co jste tímto příkazem platili nebo inkasovali.

Hromadný příkaz k úhradě se liší od klasického jednorázového pouze tím, že zde vyplňujete několik plateb najednou. Nemusíte vyplňovat pro pět plateb pět příkazů k úhradě.

Odlišnost trvalých příkazů je v tom, že tato platba nebo inkaso je opakující se (trvalé), a to až do doby než ho zrušíte. Zde se ještě zadává datum od kdy platí a může se i stanovit k jakému datu bude trvalý příkaz zrušen.

Platba SIPO

Jde o souhrn plateb, které probíhají pravidelně, ale většinou nejsou na stejnou částku. Když si chcete zřídit tuto platbu, musíte si zajít na některé z kontaktních míst České pošty (obvykle to bývá hlavní pošta), zde si zažádáte o přidělení spojovacího čísla SIPO. Jakmile Vám toto číslo přidělí, musíte projednat jednotlivé platby SIPO s dodavatelskými organizacemi (např. elektrárenská, plynárenská společnost, příslušné bytové družstva, SPT TELECOM atd.). Pokud chcete tyto platby platit přímo z účtu, tak i s vaší bankou. Po vyřízení všech formalit, bude pošta každý měsíc do poštovní schránky doručovat platební doklad  k úhradě plateb SIPO.

Sdílení a tisk

Související aktuality

Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či…

26.09.  |  Michal Bureš

4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit…

Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či…

26.09.  |  Michal Bureš

4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy…

Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!

25.09.  |  Michal Bureš

Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu?…
Zobrazit další související aktuality
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků