Celní unie může zaniknout, ale obchodní výhody mají zůstat

10.05.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Češi a Slováci chystají zásadní transformační kroky v energetice, a proto se podle lídrů delegací obou zemí nabízí spolupráce v tomto sektoru

Češi a Slováci chystají zásadní transformační kroky v energetice, a proto se podle lídrů delegací obou zemí nabízí spolupráce v tomto sektoru. Ačkoli smlouva o celní unii mezi zeměmi bývalé federace vylučuje jakékoliv dovozní omezení, v reálném obchodě se u některých potravinářských výrobků obchodní výměna nadále reguluje. Tento zjevný nesoulad včera po zasedání Rady celní unie připustili ministři zemědělství ČR a SR Jan Fencl a Pavol Koncoš. Fencl přitom poukázal na fakt, že

Bratislava v roce 1997 přislíbila jen tříletou platnost roční dovozní kvóty na české pivo ve výši 532 tisíc hektolitrů. Ta má ovšem ve skutečnosti skončit až napřesrok. Koncoš si naproti tomu stěžoval na omezení dovozu izoglukózy ze Slovenska. Přitom ji ČR podle něj dováží z Maďarska. "Tento import je však zatížen clem ve výši 30 až 40 procent z jeho ceny," kontroval Fencl.

Žádné změny v obchodních omezeních však včerejší zasedání Rady celní unie nepřineslo, i když slovenská pivovarnická lobby již dlouho usiluje o snížení roční kvóty pro české pivo na 200 tisíc hektolitrů. Přes faktické porušování dvoustranné mezistátní smlouvy se vedoucí delegací ministr hospodářství SR Lubomír Harach a ministr průmyslu a obchodu ČR Miroslav Grégr shodli, že celní unie je ku prospěchu jak ČR, tak Slovenska. "Citlivé položky činí ve vzájemném obchodě pouhých pět procent," řekl Grégr, jenž byl včera zároveň zvolen na příštích šest měsíců předsedou Rady celní unie.

Podle Haracha by tedy všechny pozitivní účinky vyplývající z existence celní unie měly být zachovány, i pokud jedna ze zemí vstoupí do Evropské unie dříve než druhá. Brusel přitom dal při negociaci s ČR jasně najevo, že žádná ujednání o volném obchodu s nečlenskou zemí nepřicházejí z principiálních důvodů v úvahu. "

Požadavek ČR na zachování celní unie je nekompatibilní s unijní legislativou," řekl nedávno vyjednávač Michael Leigh. Platnost celní unie je dočasná a přechodné období pro její existenci nemůže požadovat ČR ani Slovensko.

EU však podle Grégra předběžně souhlasila, že bude s ČR jednat o požadavku na přechodná období v některých agrárních komoditách, jejichž odbyt by zrušením celní unie utrpěl. "Tyto citlivé položky by se měly vytypovat do konce tohoto roku," řekl včera šéf české delegace. Také ministr zahra

ničí Jan Kavan nedávno uvedl, že dohody o obchodu s jednotlivými komoditami by mohly nahradit příznivé efekty dnešní celní unie.

ČR i Slovensko zároveň chystají klíčové transformační kroky v energetice, a proto se podle zástupců obou stran v Radě celní unie nabízí spolupráce v tomto oboru. "Na obou pólech je snaha, aby tyto procesy byly maximálně prospěšné pro obě země," řekl Grégr s tím, že jde o výměnu zkušeností s privatizací, přizpůsobování tržním podmínkám a volbě potenciálních strategických partnerů.

"Vzhledem k propojení a příbuznosti systémů jsme věnovali pozornost vytvoření jistého středoevropského prostoru," dodal Harach.

Například plynárenské komplexy byly vybudovány v obou zemích technologicky obdobně. "Je evidentní, že plyn, který by se ze zdrojů na východ od Slovenska dopravoval na západoevropský trh, musí projít oběma našimi tranzitními plynovody, případně volit jiné cesty (Polsko)," uvedl slovenský ministr hospodářství Harach.

V elektroenergetice zase velcí odběratelé elektřiny vzhledem k postupné liberalizaci trhu mohou nakoupit elektrickou energii v jednom státě a nechat si ji dopravit přenosovou soustavou do bodu, kde ji chtějí mít. "Musíme transformační kroky v elektroenerget

ice konzultovat," míní Harach. Ministři Grégr a Harach dodali, že Rada celní unie rovněž jednala o jednotném postupu členských zemí při uzavírání dohod o volném obchodu, a to konkrétně Slovenska s Litvou a Estonskem, kde SR chce sladit pravidla podle ČR, a s Makedonií a Chorvatskem.

Koncem tohoto měsíce by se rovněž měli setkat premiéři obou zemí Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman, aby mohli podepsat smlouvy například o přeshraniční spolupráci, o ochraně investic nebo spolupráci v kultuře a ve školství. Slovensko chce také s Českou republikou koordinovat vízovou politiku

. Přebytek obchodu České republiky se Slovenskem klesl za první čtvrtletí tohoto roku meziročně přibližně na 3,256 miliardy Kč z 5,16 miliardy v roce 1999. Vývoz se zvýšil o 4,5 procenta na 18,64 miliardy, zatímco dovoz o 21,4 procenta na 15,4 miliardy Kč. Český agrární vývoz na Slovensko za letošní první čtvrtletí činil 2,28 miliardy korun, přičemž ze SR importovala v tomto období ČR zemědělské produkty za 1,073 miliardy korun.

Zdroj: HN z 10. 5. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU