Spořící účet jako doplněk k běžnému účtu

01.08.2007 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


Ačkoliv řada bank nabízí spořící účet na běžném účtu zcela nezávislý je tento finanční produkt vhodný především jako doplněk běžného účtu. Navíc řada bank nabízí možnost automatických převodů mezi oběma účty.

Téma týdne: Objevujeme spořící účty

U některých bank je závaznou podmínkou, kterou musí zájemce o spořící účet splnit, vedení běžného účtu u příslušné banky. Jiné banky nabízejí spořící účet na běžném účtu zcela nezávislý. Řada bank rovněž nabízí založení automatických převodů mezi spořícím a běžným účtem. Jak automatické převody fungují? Na běžném účtu si nastavíte horní limit (částku, která odpovídá vašim měsíčním výdajům), například 20 000 Kč. Pokud je váš zůstatek vyšší, pak banka částku, která tento limit přesahuje, automaticky převede na spořící účet. Podobně je možné nastavit si i dolní limit. Pokud zůstatek na vašem běžném účtu klesne pod tuto hranici, automaticky se na něj převedou peníze ze spořícího účtu. Založení automatických převodů mezi spořícím a běžným účtem nabízí banky většinou zdarma a řada z nich nezpoplatňuje ani samotné automatické převody mezi spořícím a běžným účtem.


Různé způsoby úročení spořícího účtu


Zatímco úročení termínovaného vkladu je poměrně jednoznačnou záležitostí, kterou jednotlivé banky či záložny úročí na základě stejných kriterií – výše vkladu a výpovědní lhůty, u spořícího účtu je užíváno několik způsobů:

 • Úročení dle výše vkladu – Bawag Bank Úsporný účet, GE Money Spořící účet, HVB Bank Spořící účet plus, Komerční banka Sporoúčet, Poštovní spořitelna Spořící účet, Raiffeisenbank Spořící účet Kompletkonto, Raiffeisenbank Spořící účet Efektkonto, Volksbank Spořící konto
 • Úročení dle výše vkladu i výpovědní lhůty – ČSOB Spořící účet, Živnostenská banka Spořící účet
 • Jednoduché úročení jednou úrokovou sazbou (bez závislosti na výši vkladu či výpovědní lhůtě) - Citibank Spořící účet, ING Konto

Výše úroků je samozřejmě značně rozdílná, nicméně prim mezi bankami hrají dvě posledně jmenované, tedy Citibank a ING, které spořící účty úročí jednotnou úrokovou sazbou 2 % p.a., která navíc není závislá ani na výši vkladu ani na žádné výpovědní lhůtě.


Výhody spořícího účtu:

 • díky vyšší úrokové sazbě zhodnocujete své peníze více než na běžném účtu
 • nízké riziko - vklad na spořícím účtu je ze zákona pojištěn
 • možnost využití automatických převodů z a na běžný účet
 • založení, vedení i výpisy z účtu zdarma
 • řada bank nepoužívá žádnou výpovědní lhůtu, tudíž peníze jsou neustále k dispozici
 • řada bank nabízí spořící účet bez nutnosti nebo jen s velice nízkým minimálním vkladem
 • řada bank nabízí možnost přístupu na spořící účet pomocí elektronického bankovnictví


Nevýhody spořícího účtu:

 • nižší zhodnocení než u jiných investičních produktů
 • u některých bank nutnost vedení běžného účtu

 

Spořící účtySpořící účet nabízí zajímavé zhodnocení s minimální rizikem a vysokou likviditou. Vše podstatné o spořících účtech najdete v naší pravidelné rubrice finančních tipů a triků! Dozvíte se, co to spořící účet je, jaké jsou jeho výhody, jak ho uzavřít a jak je na tom při porovnání s termínovaným vkladem či vkladní knížkou.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.