Přestože poslední doba nahrává platebním kartám, zdaleka to ještě neznamená konec starších forem bezhotovostního placení, jako jsou šeky. Po vzoru ze zahraničí funguje v České republice již pět let zaručený šekový systém, který svým uživatelům nabízí zajímavé výhody. Lze proto předpokládat, že ještě brzy neřekne své sbohem.
Platit v hotovosti se stále více stává minulostí a svůj výrazný rozmach zažívají v posledních několika letech platební karty. To však vůbec neznamená, že by bylo nutné se dívat skrz prsty na některé starší varianty bezhotovostních plateb, protože i ty jsou spojené s řadou zajímavých výhod. Své příznivce si tak v tuzemsku stále drží zaručený šekový systém.
Tzv. zaručené šeky znamenají pro majitele i příjemce jistotu, že je vždy dostanou proplaceny. Obchodník-příjemce se nemusí strachovat, že šek je či není krytý. V případě nedostatečné hotovosti na účtu původního majitele je tento instrument vždy bankou proplacen. Na druhou stranu stejně tak i uživatel systému (majitel šeků) si může být jist, že šekem zaplatí vždy, když má obchodník smlouvu o akceptaci tohoto instrumentu, a důležité je, že není rozhodující aktuální stav účtu. Z tohoto pohledu je tedy možné zaručený šek využít i jako úvěrový instrument pro překlenutí krátkodobé insolventnosti, což znamená jednu z jeho největších výhod.
Přestože šeky jako takové se v České republice příliš neujaly a hlavním tahounem na poli bezhotovostních plateb jsou platební karty, tak stále "papírová platidla" mají své opodstatnění. Vedle platebních karet je možné jich využít jako vhodného doplňku pro případ, kdy nebude možné zaplatit kartou. Taková situace přitom může velmi snadno nastat, zvláště, jedná-li se o debetní platební kartu, kdy ve většině případů plateb dochází k autorizaci, tudíž i zjišťování stavu na kontě. Není-li hotovost na kontě dostatečná, je možné s výhodou využít právě zaručené šeky a v krátké době (přibližně do týdne) účet potřebně doplnit, aby při zúčtování realizované platby nesklouzl do záporu.
Zaručený šekový systém funguje v České republice již pátým rokem. Vznikl po vzoru eurošeků, které jsou velmi výrazně využívány zvláště v Německu a Rakousku. Na jeden zaručený šek lze uplatnit částku nejvýše 6500 Kč a na jednu platbu lze použít maximálně deset z nich. To tedy znamená, že zaručenými šeky je možné realizovat platbu nejvýše 65 tisíc korun. Nemalou výhodou je dále skutečnost, že šeky jako takové mají neomezenou platnost. Je možné jich využít kdykoliv.
Při platbě je nezbytnou součástí i záruční karta, kterou se majitel šeků prokáže. Karta má obvykle dvouletou platnost a není možné ji využít při výběru hotovosti z bankomatu. Cena za její vydání se pohybuje okolo sta korun. Při každé platbě je nutné se kartou prokázat a v přítomnosti příjemce podepsat šek shodně s podpisem, který je právě na kartě.
Jednou z dalších výhod je i možnost proplacení šeku v hotovosti v bance, která je zapojena do zaručeného systému. Zde na rozdíl od bezhotovostních plateb majitel šeku již zaplatí určitý poplatek (okolo dvou procent), který si stanovuje banka sama. Nezbytností je opět doložení záruční karty, která je nedílnou součástí těchto šeků. Bezhotovostní platby šeky nejsou zatíženy poplatky. Majitel pouze zaplatí při jejich přebírání od banky, kdy cena za kus se pohybuje okolo čtyř až pěti korun. Šeky však mají neomezenou délku platnosti.
Pro využívání tohoto systému musí zájemce splnit určité podmínky. Jedná se především o historii, kdy banka vyžaduje, aby klient již nějakou dobu měl u ní otevřený účet a na něm i určitý průměrný zůstatek. Důvodem je skutečnost, že banka se předáním šeků klientovi vlastně zaváže, že dané šeky proplatí vždy bez ohledu na jejich krytí.
V porovnání s platebními kartami mohou zaručené šeky jen velmi obtížně konkurovat, neboť jednak nejsou tolik uživatelsky příjemné a i počet obchodních míst, kde je možné je uplatnit, není příliš vysoký. V současné době je to přibližně čtyři tisíce obchodů. Přesto však si tento instrument díky svým výhodám nachází nadále svoje příznivce.