Trvalo dlouhých jedenáct čtvrtletí, než se investiční "pasivita" v české ekonomice proměnila v aktivitu. Druhé čtvrtletí po sobě dosáhly přírůstky tvorby hrubého fixního kapitálu kladných hodnot. I když 5,9 % nejsou ty bájné, téměř třicetiprocentní růsty přelomu 90. let, ukazuje se, že investice nastoupily růstovou trajektorii. Jejich sezonní charakter je zřejmý a role stavebnictví také. Pokud jde o vnitřní strukturu, v posledních dvou letech stagnují investice nefinančních institucí a poněkud vzrostly investiční výdaje vlády.
Růst je založen nadějně, směrem k podpoře nabídkové strany ekonomiky. K této úvaze opravňuje i vysoká dynamika investic do strojního vybavení.
Struktura se zlepšila
Na výdajové straně měl hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí přínosy jednotlivých složek rozděleny tak, že k přírůstku 1,9 procenta přidala tvorba hrubého kapitálu plných 1,17 % a spotřeba domácností, vlády a neziskových institucí v úhrnu 1, 05 %. Tyto příspěvky přesahují vykázanou dynamiku HDP, ale je to dáno tím, že čistý vývoz naopak ubral růstu za pololetí 0,34 %. Neklesající ceny ropy a drahý dolar tak udělaly své. "V USA byl přerušen cyklus zpracování zásob v rafineriích a ty jsou nyní asi 40 % pod normálem," říká Miroslav Brabec ze Societe Générale. "Náhlý skok cen by mohl přijít i v prvním čtvrtletí příštího roku." Některé obavy o budoucí dynamiku vývozu mohou pramenit z toho, že transformace vysokých dovozních cen ropy do cen českých vývozů může nějakou dobu trvat. Podobnou obavu vyjadřují i podniky. Podle konjunkturálního průzkumu ČSÚ pro třetí čtvrtletí očekávají firmy nižší dynamiku exportu.
"Tvorbě HDP dominuje hrubá přidaná hodnota v průmyslu," říká Marie Bohatá, předsedkyně ČSÚ. "V zemědělství, lesnictví a zejména ve stavebnictví došlo k jejímu poklesu."
Žádné drama, ale vyrovnaný růst
Vlivem silného čísla za první kvartál je pololetní růstu hrubého domácího produktu vykázán na úrovni 3,1 procenta. Jaké jsou predikce pro celý letošní rok? ČSÚ odhadoval dvouprocentní tempo růstu HDP. Na tiskové konferenci po zveřejnění posledních výsledků však Marie Bohatá vysvětlila posun k optimističtějšímu odhadu. "V prvním čtvrtletí jsme byli velmi opatrní, protože jsme si byli vědomi rizikových vlivů. Ty už pominuly."
Otevřenost svazuje
S ohledem na svoji otevřenost jsme vázáni na vývoj ve světovém hospodářství. Měkké přistání americké ekonomiky a změny v její struktuře, změněné predikce na trhu cen ropy, evropské obavy z inflace. To je vnější rámec, který nyní ovlivňuje český ekonomický růst. Naše ceny rostou zejména v důsledku cizích vlivů. Cenový šok klíčové světové suroviny může zpomalit překvapivě dobrý hospodářský růst zemí eurozóny, největšího dovozního partnera ČR. I cíle ČNB byly letos v dubnu projektovány s ohledem na to, že vysoké ceny ropy budou mít dočasný charakter a podzim by měl přinést jejich snížení. K tomu nedošlo, přestože se prognózy opíraly o úvahy světových analytiků.
Je proto dobře, že ekonomickému oživení dominují faktory, které mohou posílit nabídkovou stranu a vyšší růst spotřeby domácností v zatím neinflační podobě.