Stavební spoření a rodina

12.06.2009 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Rodina může žít a fungovat spokojeně jen tehdy, když má zabezpečené a dobře řízené finance. Stavební spoření s pevným úročením vkladů, státní podporou a možností získat úvěr se pro rodinu velmi dobře hodí.

Podle statistik se rodiny často zbytečně zadlužují (viz článek Máme se bát rostoucí zadluženosti našich domácností?)
 ve snaze vylepšit si krátkodobě svůj životní standard, třeba nákupem elektroniky či rodinných dovolených. Díky různým reklamním akcím, kdy lze zboží koupit dnes a platit až zítra, se spousta rodin dostává do problémů. Nejen v dnešní době ekonomické krize je přitom velmi důležité „myslet na zadní kolečka“.


Stavební spoření pro celou rodinu


Svou smlouvu o stavebním spoření může mít celá rodina. Státní podporu může získat každý její člen, přičemž svým spořením si automaticky vytváří nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření. A čím dříve se začne spořit, tím lépe. Naspořit si tak rodina může velmi slušnou částku. Navíc – pokud bude majitel smlouvy o stavebním spoření žádat o překlenovací nebo řádný úvěr ze stavebního spoření, bude mít výhodu – a to v tom, že mu bude přiznána zvýšená důvěra, je pro banku „dobrý známý“.


Výhody stavebního spoření pro děti


Smlouva samozřejmě nemusí být uzavřena jen na dospělé členy domácnosti, ale i na děti. Je to v současné době velmi výhodný a zároveň bezpečný způsob uložení peněz. Spoření mohou za své děti založit pouze rodiče, spořit za ně ale již může kdokoli. Stavební spořitelny navíc často poskytují svým nejmladším klientům různé výhody navíc (viz i akce spořitelen). Např. Raiffeisen stavební spořitelna v současné době v rámci nové kampaně nabízí speciální výhody pro mladé - 50% slevu a dvojnásobné zhodnocení vkladů. Všichni klienti narození v roce 1990 a později mají možnost v období od 1. 6. do 31. 12. 2009 uzavřít smlouvu s poloviční úhradou za její uzavření a dvojnásobným úročením vkladů až do konce roku 2010. Další spořitelna, Modrá pyramida, nabízí mladým od 16 do 21 let slevu na poplatku v rámci spoření Mopy Junior; klienti do 15 let si mohou uzavřít spoření Mopísek. Podobné akce mají i další spořitelny, stačí si vybrat.


Zvýhodnění úvěrových podmínek


Více smluv v rodině (které nějakou dobu již trvají) znamená mnohdy méně přísné podmínky u úvěrů. Například u Wüstenrot stavební spořitelny vám existence smlouvy u manželky nebo dítěte umožní získat bez ručitele až 200.000 Kč. V opačném případě by to bylo pouze 50 tisíc korun...U Raiffeisen stavební spořitelny existuje možnost slučování nároků u nabídky překlenovacího úvěru „Dobrý známý“. V případě, že podmínky pro poskytnutí tohoto překlenovacího úvěru splňuje zároveň více smluv o stavebním spoření jednoho klienta RSTS, (respektive zákonného zástupce klienta RSTS), může klient požádat o poskytnutí úvěru „Dobrý známý“ ve vazbě na tyto smlouvy o stavebním spoření. Pro účely určení maximální výše úvěru se nároky na jednotlivé smlouvy sčítají. Podmínkou je, že na základě těchto smluv dosud nedošlo k poskytnutí překlenovacího úvěru „Dobrý známý“.

Různých výhod spojených s větším počtem smluv o stavebním spoření v jedné rodině a zvýhodnění pro mladší ročníky je mnoho, se žádostí o bližší informace je nejlepší obrátit se na finanční poradce své stavební spořitelny.

Autor je ředitel odboru podpory prodeje a vývoje produktů ve společnosti Raiffeisen stavební spořitelna.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.