K jaké stavební spořitelně vás vítr zavane…

08.04.2010 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Je celkem těžké se racionálně rozhodovat, u které stavební spořitelny začít spořit. Všechny spořitelny totiž nabízejí identický produkt, rozdíly ve výnosu jsou mizivé, rozdíly v poplatcích zanedbatelné. Většinou.

Jako stávající klient některé stavební spořitelny to máte jednoduché. Naštvala vás  vaše spořitelna něčím v průběhu cyklu? Pak půjdete pravděpodobně o dům dál, ledaže by spořitelna vaši hořkost přeplatila výhodností nabídky na nové spoření. Pokud jste však čistým zájemcem o stavební spoření (rozumějte z hlediska zkušeností), výběr „té nejlepší spořitelny“ moc nevymyslíte.

Až na několik případů (viz níže) se při výběru stavební spořitelny stačí řídit sympatiemi k té či oné společnosti, doporučením známých nebo aktuální akcí spořitelny. Podívejme se na dvě z těchto kritérií, na aktuální akce a na případy, kdy se počítat vyplatí.


Akce, slevy, lákadla


 • Buřinka
  Stavební spořitelna České spořitelny nabízí od 1. dubna 2010 službu Buřink@ přes internet. Když využijete sjednání smlouvy prostřednictvím elektronického formuláře přístupného na internetových stránkách a přistoupíte na jednotnou cílovou částkou 300 tisíc Kč, ušetříte na poplatku za uzavření. Ten by u takové cílové částky činil 1500 Kč (0,5 % z CČ). Nevýhodou je, ztratíte svobodu volby cílové částky a sjednání neproběhne přes internet kompletně – musíte ještě navštívit pobočku pro ověření totožnosti.
 • Liška
  Českomoravská stavební spořitelna láká v období od 1. 4. do 30. 6. 2010 na prémii – v překvapivé výši – 1500 Kč. Prémii dostanete zpětně, poté, co zaplatíte plnou úhradu za uzavření smlouvy. Získat ji mohou pouze noví klienti a odpovídá poplatku (1 %) při cílové částce 150.000 Kč.
  Liška navíc pokračuje i v akci "Získejte 6000 Kč!". Když uzavřete do 30. 6. 2010  smlouvu s cílovou částkou nejméně 300 tis. Kč a vložíte alespoň 30.000 Kč, získáte bonus 3000 Kč. Zbývající 3000 Kč (do 6000) jsou pouze marketingový trik, jedná se státní podporu získatelnou za těchto podmínek u jakékoli spořitelny.
 • Modrá Pyramida
  Do konce dubna platí u Modré pyramidy akce pro cílové částky 100.000 a 200.000 Kč. Pro smlouvy s cílovou částkou 200.000 Kč a minimálním počátečním vkladem 20.000 Kč náleží odměna 2000 Kč. Pro smlouvy s CČ 100.000 a vkladem alespoň 10.000 pak obdoba 1000 Kč. Jedná se jednoduše o vrácení vstupního poplatku.
 • RSTS
  Když u Raiffeisen stavební spořitelny uzavřete do 30. 6. 2010 smlouvu o stavebním spoření, získáte prémii podle objemu vložených prostředků. Pokud od 31. 7. 2010 budete mít na účtu 10 tis. Kč, připíše vám spořitelna prémii ve výši 1 000 Kč. Pokud do 31. 10. 2010 vložíte 100 tis. Kč, získáte prémii 5 000 Kč.
 • Wüstenrot
  Wüstenrot - stavební spořitelna upravila od března spoření pro děti a mládež do 18 let Kamarád. Nový Wüstenrot Kamarád+ se uzavírá na částku 300.000 korun a je bez poplatku za uzavření. Úspora tedy činí 3000 korun. Podmínkou je vložení 3000 Kč do 4 měsíců.


Základy matematiky výhodou


Jak ukazuje přehled akčních nabídek, spořitelny hrají stále stejnou a velmi podobnou písničku: Uzavři si smlouvu u nás a čím vyšší cílovou částku zvolíš a čím více vložíš co nejdříve, tím více ti pak vrátíme formou bonusu/prémie. Svým způsobem tak můžete vybírat stavební spořitelnu právě podle momentálního apetitu na cílovou částku a schopnosti výše počátečního vkladu. Že výše a frekvence vkladů ovlivňuje celkové zhodnocení se dočtete ve článku Zůstává stavební spoření jistotou?.

Jedním z případů, kdy se vyplatí u výběru stavební spořitelny opravdu zpozornět, je uzavírání smlouvy na vysokou cílovou částku, např. 1 mil. korun. U takového objemu je potřeba hlídat max. hranici poplatku za uzavření. Konkrétně Raiffeisen stavební spořitelna ji totiž nemá. Při jejím poplatku 1 % z CČ by to znamenalo 10.000 Kč. V podobném případě by bylo výhodnější zvolit např. Buřinku, která má horní hranici poplatku na 7500 Kč (mimo to účtuje jenom 0,5 % z CČ, tzn. limit by vám pomohl až od smluv na výše než 1,5 mil. Kč).

Pokud byste bazírovali pouze na konečném zhodnocení, tedy zcela se oprostili od potenciálních úvěrů v budoucnu, v současnosti ho dosáhnete nejvýše u Wüstenrot. Spořitelna totiž úročí úspory nejvyšší úrokovou sazbou na trhu 2,2 % p.a (ostatní 2 %). Spolu se státní podporou až 3000 korun ročně tak Wüstenrot nabízí u šestiletého spoření nejvyšší průměrné zhodnocení vkladů až 7,1 % ročně. U konkurence 6,9 % pro úrokovou sazbu 2 %.

Volit spořitelnu by se dalo i podle dalších kritérií, určitě třeba podle sankcí při předčasném výběru (viz článek Předčasný výběr stavebního spoření. Jak moc bolí?) nebo podle podmínek budoucího úvěru, což je i téma na další článek.

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.