Bezpečnost sítí a spolehlivost dodávek elektřiny posílí propojení českého a slovenského trhu s maďarským

01.06.2011 | , Ministerstvo průmyslu a obchodu
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


31.5.2011 Větší konkurenci ale i stabilitu a bezpečnost v dodávkách elektřiny přinese propojení českého a slovenského trhu s maďarským. Memorandum, které by se zhruba do roka mělo přetavit ve faktické propojení trhů, podepsali zástupci zodpovědných organizací včera v noci.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě podporuje větší propojení trhů s elektřinou v Evropě. Spojení trhů obecně přináší bezpečnější dodávky a tlak na podmínky, za kterých si zákazník elektřinu kupuje," vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

"Budoucí propojení českého, slovenského a maďarského trhu s elektřinou je také dalším krokem k vytváření budoucího jednotného trhu v tomto sektoru na úrovni EU. Ministerstvo průmyslu a obchodu větší integraci trhů vítá," pokračuje ministr Kocourek a připomíná, že už nyní funguje propojení trhů mezi Českou a Slovenskou republikou.

"Ve starých členských zemích se trhy s elektřinou postupně propojují už delší dobu. Mezi novými členy je náš propojený česko—slovenský trh, ke kterému se brzy přidá Maďarsko, první dobrou vlaštovkou," dodává ministr Kocourek.

Propojení trhů včera pozdě večer odsouhlasili národní regulátoři (MEH, ERÚ, ÚRSO) provozovatelé přenosových soustav (MAVIR, ČEPS, SEPS) a organizátoři trhů s elektřinou (HUPX, OTE, OKTE) Maďarska, České republiky a Slovenské republiky

Společná tržní oblast Maďarsko — Česká republika — Slovensko by na základě včera podepsaného memoranda měla vzniknout v průběhu prvního pololetí roku 2012.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVAT