Česko prohlubuje spolupráci s Bavorskem

11.07.2011 | , Ministerstvo průmyslu a obchodu
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


10.7.2011 Ministr Kocourek bude jednat v Mnichově mimo jiné o pomoci bavorských komor v oblasti technického školství a o spolupráci při satelitní navigaci.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek bude v pondělí v Mnichově jednat s bavorským místopředsedou vlády a ministrem hospodářství, infrastruktury, dopravy a technologie Martinem Zeilem. K hlavním tématům setkání bude patřit nedávné založení společné Česko-bavorské pracovní skupiny pro zlepšení přeshraničního poskytování služeb. „Věřím, že společné úsilí českých a bavorských zástupců povede k lepšímu porozumění a také k odstranění problémů a nejasností, na které mohou české nebo německé firmy narazit při přeshraničním poskytování služeb,“ říká ministr Martin Kocourek.

Vznik česko-bavorské pracovní skupiny je konkrétním výsledkem společného březnového jednání ministra Kocourka s ministrem Zeilem v Praze. Zástupcům České republiky a českých podniků se tak otevírá možnost projednávat otázky, s nimiž se české firmy setkávají při podnikání v Německu. Mezi hlavní témata patří rozdílnost daňového systému v obou zemích, rozdílný statut komor v SRN a v ČR, obava z vytváření filtrů k získání oprávnění k podnikání či poskytování služeb a podobně. „Založením pracovní skupiny vznikla platforma, v jejímž rámci bude od teď možné uvedené problémy českých a bavorských firem řešit,“ dodává ministr Kocourek.

Ministr Kocourek se bude při návštěvě Bavorského státního ministerstva hospodářství, infrastruktury, dopravy a technologie zajímat také o konkrétní podobu budoucí spolupráce v oblasti technického školství. „Uvědomujeme si, že odborné a jazykové vzdělávání je jedním ze základních předpokladů pro udržení konkurenceschopnosti na trhu,“ konstatuje ministr Kocourek a dodává: „Vítáme snahu Česko-německé obchodní a průmyslové komory přiblížit veřejnosti i školám v České republice význam znalosti cizích jazyků, především němčiny, pro budoucí povolání.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu také podle Kocourka podporuje snahu motivovat studenty ke studiu německého jazyka prostřednictvím navázání přímého kontaktu s německými firmami, například v rámci exkurzí v jednotlivých firmách, odborných praxí, profesního poradenství a podobně.

Ministr Kocourek má také na programu cestu do Oberpfaffenhofenu, kde navštíví Německé centrum pro letectví a kosmonautiku, bavorský klastr satelitní navigace, bavorský klastr pro letectví a kosmonautiku a Aplikační centrum satelitní navigace. Právě možnosti spolupráce v oblasti satelitní navigace, v níž je Bavorsko nejvyspělejší spolkovou zemí v Německu, budou také jedním z tématem pro diskuzi ministra Kocourka s ministrem Zeilem.

Vzájemný obchod

Bavorsko je v rámci Německa naším nejdůležitějším obchodním partnerem. Jeho podíl na celkovém obratu našeho zahraničního obchodu se SRN činí 24,4 %, kdy podíl Bavorska na vývozu do SRN činí 30,9 %, v případě dovozu ze SRN pak 17,3 %. V roce 2010 dosáhl celkový obrat zboží hodnoty 13,9 mld. euro.

Spolková republika Německo je naším nejvýznamnějším obchodním partnerem s podílem téměř 29 % na celkovém obratu našeho zahraničního obchodu; téměř 32 % českého vývozu směřuje do Německa.

Vzájemný obchod má dlouhodobě, již od roku 1993, rostoucí trend, který jen v roce 2009 na krátko přerušila hospodářská krize. Vloni, stejně jako letos, náš vzájemný obchod opět rostl – v roce 2010 činil podle údajů české statistiky celkový vzájemný obrat téměř 56 mld. euro, za období leden až duben letošního roku pak 21,5 mld. euro.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVATPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.