Soudy po celé České republice jsou zahlceny

12.07.2011 | , AD Notam
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


12.7.2011 V pondělí 4. července podepsal prezident Václav Klaus novelu zákona o soudních poplatcích. „V praxi to znamená jediné, jestliže se hodláte s někým soudit o peníze, nejpozději od října letošního roku se připravte na vyšší soudní poplatek, který bude až 2,5 krát vyšší než dosud.“ Komentuje zvýšení soudních poplatků Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz

Největší navýšení se týká poplatků za finanční spory o nižší částky do výše 15.000 Kč, kde se doposud hradil soudní poplatek 300 Kč při využití elektronického platebního rozkazu. Nově věřitel při žalobě na částku ve stejné výši zaplatí 800 Kč při elektronickém podání, využije-li klasický způsob podání na soud, pak jej poplatek přijde na rovných 1.000 Kč.

Méně soudní agendy – více motivace?

Ministerský resort předpokládá, že novela zákona o soudních poplatcích přispěje k tomu, aby věřitelé a dlužníci řešili své spory mimosoudní cestou. „Otázkou zůstává, zda se naplní záměr ministerských úředníků, kteří předpokládají, že vyšší poplatky by měly lidi přimět k tomu, aby při řešení svých sporů častěji usilovali o uzavření smíru. Pokud se znesvářené strany dohodnou ještě předtím, než ve věci rozhodne soud, vznikne nárok na vrácení až 80% z uhrazeného soudního poplatku. Minimální nevratná částka má představovat podle novely 1.000 Kč. S ohledem na dosavadní zkušenosti v rámci věřitelské problematiky zůstávám však vůči této otázce poněkud skeptický. V současné době se v případě smíru před soudním jednáním vrací poplatek celý, ale jak ukazuje praxe, zájem dlužníků o uhrazení svých závazků ještě před soudním jednáním je minimální.“ Komentuje připravovanou novelu a její předpokládané dopady Kovář.

Věřitelé a vymahačské agentury zahlcují soudy

Novela o zvýšení soudních poplatků byla avizovaná již několik měsíců dopředu, což v poslední době motivovalo věřitele řešit své pohledávky rychleji a razantněji, než tomu bylo doposud. „Věřitelé se nyní častěji než kdy jindy informují o možnostech vymáhání pohledávky soudní cestou a argument brzkého zdražení soudních poplatků je pro ně rozhodující, aby se do vymáhání pustili co nejdříve. S tím však souvisí i absolutně přetížená soudní agenda. Některé soudy hlásí nezpracovaných až 40 tisíc případů.“ Uvádí případy z praxe Kovář a dodává, že k této situaci přispívají i praktiky některých vymahačských firem, které nakoupily tisíce promlčených pohledávek a na poslední chvíli se jich snaží zažalovat co nejvíc. Jedná se nejčastěji o velmi nízké částky, u kterých je nyní při podání elektronického platebního rozkazu soudní poplatek jen 300 Kč.

S ohledem na skutečnost, že právní povědomí je v České republice na velmi nízké úrovni a lidé se podobným praktikám neumí účinně bránit, není ani důvod se domnívat, že se v postupu těchto firem do budoucna mělo cokoliv měnit. Tyto firmy budou i nadále podávat tisíce žalob, protože většina žalovaných nakonec stejně zaplatí, a to včetně všech soudních výloh v řádu několika tisíc. Krátká rada s právníkem by je stála pouhý zlomek toho, co nakonec díky své neinformovanosti zbytečně zaplatí firmám, které na jejich neznalosti vydělávají ve velkém.

Září nebo říjen 2011

Novela by měla s největší pravděpodobností začít platit od září nebo od října 2011, záleží jen na tom, kdy bude uveřejněna ve Sbírce zákonů. Nejdříve od 1. září se prodraží nejen soudy o majetek, ale také například rozvod či soud na ochranu osobnosti.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVAT