Ministr Kocourek jednal s ministrem zahraničních věcí Senegalu

21.07.2011 | , Ministerstvo průmyslu a obchodu
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


21.7.2011 Posílení vzájemného obchodu bylo hlavním tématem čtvrtečního jednání ministra zahraničních věcí Senegalu Madické Nianga s ministrem Kocourkem.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek ve čtvrtek jednal se senegalským ministrem zahraničních věcí Madické Niangem. Hlavním tématem byly možnosti dalšího rozvoje společného obchodu. Ten vinou světové finanční krize citelně oslabil, za prvních pět měsíců letošního roku ovšem dosáhl ve srovnání se stejným obdobím 2010 už dvojnásobné hodnoty — bezmála osmi milionů dolarů.

"Senegal i nadále pro české vývozce představuje ideální vstupní bránu do několika zemí západoafrického regionu a české produkty mají na nenasyceném senegalském trhu prostor k uplatnění v mnoha oblastech," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. "Máme zájem na oživení našich vzájemných hospodářských vztahů například prostřednictvím některé ze zahraničních kanceláří agentury CzechTrade," dodal ministr.

"Senegalská republika patřila k tradičním obchodním partnerům bývalého Československa a svůj význam mezi africkými zeměmi v regionu si zachovává i pro Českou republiku. Podstatnou část našeho vývozu do Senegalu dnes tvoří textilie, perspektivní je export zařízení a služeb pro těžební průmysl, zemědělství a potravinářství nebo energetiku, ale také informační technologie. Senegalská vláda také uvažuje o rozsáhlých investicích do infrastruktury, kde by se mohly uplatnit české firmy,"
říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

O projekt výstavby tramvajové trati v hlavním městě Dakaru se dlouhodobě zajímá česká společnost INEKON GROUP. Kontrakt by mohl dosáhnout hodnoty bezmála jedné miliardy eur. Právě tento projekt byl také jedním z témat čtvrtečního jednání. Po setkání s ministrem Kocourkem pokračuje program senegalské delegace na Ministerstvu zahraničních věcí.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVAT