I klokan teď ví, kde je Česká republika

02.08.2011 | , CzechInvest
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


29.7.2011 Česká republika v poslední době v Austrálii frčí. Zaplňuje stránky australských deníků a dostává prostor ve vysílání rádií i televizí.

Jestli před měsícem znal Českou republiku jeden ze tří Australanů, tak teď už o ní ví snad každý klokan. Cestu prorazila díky svému vítězství ve Wimbledonu zkraje července Petra Kvitová. Výrazně tak usnadnila situaci skupině představitelů českých univerzit, firem a institucí, kteří navštívili Melbourne a okolí první červencový týden v rámci Česko-australských technologických dnů. Většina rozhovorů údajně začínala právě úspěchem nadějné české tenistky.

Česká delegace v Austrálii zanechala viditelnou stopu. Během týdne dokázala, že je Česká republika konkurenceschopným státem s výzkumem a vývojem na světové úrovni nejen v oblasti automobilového průmyslu, na který byla celá akce zaměřená. Účastníci Česko-australských technologických dnů se vrátili plní dojmů a s příslibem společných česko-australských projektů, které by nás mohly posunout zase o něco dál. Česká delegace se v Austrálii rovněž setkala s velkým zájmem médií. Televize ABC a CNBC, radio SBS, The Australian, to je jen zlomek z těch, která jí věnovala pozornost. Týden slávy českého výzkumu a vývoje v Austrálii skončil a štafetu převzal zase někdo jiný.

Stačí jeden tvrdohlavý australský úředník u bezpečnostního rámu a po Česko-australských technologických dnech na sebe strhnul pozornost prezident Václav Klaus. Televize ABC má Českou republiku v oblibě, do svého vysílání pozvala i pana prezidenta. Ten jako hlava státu odmítl projít bezpečnostní kontrolou, což zaregistrovala nejen australská média. Pan prezident má na takovou reakci samozřejmě právo, neuvrhne však tato událost Česko-australské technologické dny v zapomnění?

Neuvrhne. Už teď se totiž pracuje na zahájení projektů, na kterých se čeští zástupci dohodli se svými australskými protějšky. V září mají Australané dorazit do Prahy na obhlídku výzkumným pracovišť ČVUT a objevují se stále nové nabídky ke spolupráci. Česká republika a Austrálie jsou ve výzkumu a vývoji v automobilovém průmyslu na podobné úrovni, přestože se finanční částky plynoucí do této oblasti v obou zemích výrazně liší. Pokud spojíme síly, časem se můžeme dočkat výsledků, které pak všichni pocítíme v praxi, například při jízdě v bezpečném ekologicky nenáročném automobilu z materiálů, o kterých teď možná ani netušíme.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVAT