Bezplatné poradenství k evropským programům velmi zajímá regiony

08.08.2011 | , CzechInvest
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


3.8.2011 Žádost o dotaci z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) a programy Nemovitosti a Inovace patřily k nejčastějším tématům konzultací, které za prvních šest měsíců tohoto roku poskytly regionální kanceláře CzechInvestu. Na 13 pracovišť Agentury pro podporu podnikání a investic se obrátilo celkem 10 472 podnikatelů. Nejvíc z nich oslovilo regionální kanceláře ve Středočeském (společně s Prahou), Moravskoslezském a Zlínském kraji.

"Své kanceláře právě v těch nejvytíženějších krajích také CzechInvest na začátku roku po dohodě s námi posílil, aby mohl zvýšit komfort podnikatelů při zpracování jejích dotačních a investičních záměrů. V praxi to přineslo víc konzultací a otevřelo nové příležitosti, kdy podnikatelé mohli svoje plány s CzechInvestem probrat," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

"V prvním pololetí tak CzechInvest téměř každých pět minut pomohl jednomu podnikateli vyřešit jeho nebo její otázky ohledně Operačního programu. I to určitě přispělo k tomu, že jsme mohli z OPPI podnikatelům celkem proplatit už bezmála 21 miliard korun; z toho více než pět miliard jen v letošním roce," vypočítává Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Díky zastoupení v regionech mají podnikatelé služby CzechInvestu na dosah ruky,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek a dodává: „Kromě konzultací naši pracovníci v jednotlivých krajích pořádají odborné semináře, pomáhají s realizací investičních projektů a spolupracují s místní správou a samosprávou, školami a dalšími institucemi při hledání příležitostí jak rozvíjet podnikatelské prostředí regionu.“

Největší zájem měli klienti CzechInvestu v regionech o informace k čerpání dotací z evropských fondů. Metodiky OPPI se týkalo 8 159 dotazů, konkrétních evropských programů pak 6 428 dotazů. Struktura konzultovaných témat se měnila mimo jiné v souvislosti s vyhlašovanými výzvami, fázemi přijímání žádostí o dotace nebo chystanými semináři. Otázky spojené s investicemi a podnikatelskými nemovitostmi řešili pracovníci CzechInvestu 416krát, nejčastěji se vztahovaly k brownfieldům. Regionální kancelář pro Středočeský kraj a Prahu odpověděla na dotazy 1 701 žadatelů, pracoviště pro Moravskoslezský kraj 1 539 lidem a ve Zlínském kraji poskytli 991 konzultací.

Síť třinácti regionálních kanceláří založil CzechInvest ve všech krajských městech začátkem roku 2004. Tehdy začal podporovat malé a střední podniky prostřednictvím strukturálních fondů Evropské unie. Pracoviště na různých místech České republiky vznikla proto, aby nabídka služeb byla co nejširší a co nejblíže klientům. Díky regionálním kancelářím vznikla kontaktní místa, kde mohou podnikatelé získat komplexní informace o podpoře podnikání, kterou má na starosti CzechInvest. Kontakty na regionální kanceláře jsou k dispozici na http://www.czechinvest.org/regionalni-kancelare.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVATPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.