Kdo platí daň z převodu nemovitostí?

28.01.2004 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Rozhodli jste se koupit nebo prodat domek nebo jinou nemovitost? Nezapomeňte, že z převodu nemovitostí se platí daň. Ta je sice od letošního roku nižší, ale zaplatit se přesto musí.

Vybrali jsem pro vás jeden z dotazů, který na našem Poradenském centru položil jeden z našich čtenářů. S koupí nemovitost se vždy řeší otázka, kde na nemovitost vzít finance. Většinou je třeba hledat nějakou formu půjčky.  Ale vraťme se k dotazu, ohledně placení daně z převodu nemovitostí.

Dotaz čtenáře zní:
Dobrý den, kupuji byt od předchozího majitele. Daň z převodu nemovitosti platí asi prodávající, myslím, nebo i kupující?“

Odpověď poradce:
"Dobrý den, daň z převodu nemovitosti platí prodávající, a to nově od letošního roku 3% (dříve byla tato sazba vy výši 5%). Daň se vypočítává z kupní nebo odhadní ceny, podle toho, která je vyšší. Kupující je ale ze zákona ručitelem za prodávajícího. V případě, že prodávající daň z převodu nemovitosti do dvou let příslušnému Finančnímu úřadu nezaplatí, bude ji FÚ požadovat od kupujícího. Vám by pak nezbývalo, než tuto částku zaplatit a po původním majiteli nemovitosti ji vymáhat zpět soudní cestou. Toto ale lze ošetřit již v kupní smlouvě. Na druhé straně mám zkušenost, že někteří prodávající si vymíní, že tuto daň zaplatí kupující. Je tedy pouze na dohodě mezi současným majitelem nemovitosti a vámi, jak celou záležitost vyřešíte.“

Odpověď poradce je jasná, bohužel kupující sice daň neplatí, ale pokud jí prodávající odmítne zaplatit, bude požadována po něm.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.