Ručitel si snižuje bonitu pro vlastní úvěr

26.07.2004 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Jednou z možností zajištění úvěrů je ručení třetí osoby, tzv. ručitele. I když se to na první pohled může zdát jako jednodušší, může být ručení pro samotného ručitele někdy překážkou k vlastnímu úvěru…

Jednou ze služeb, které nabízí náš server, je možnost zadat dotaz na našem Poradenském centru. Této možnosti využil i náš čtenář, kterého zajímá jak se ručení projeví na bonitě ručitele. Ale pojďme ke konkrétnímu dotazu.

Dotaz čtenáře zní:
Prosím můžete mi poradit, zda se ručiteli snižuje bonita pro případ, že by si i on chtěl výhledově půjčit? Jde mi o to, že pokud mi někdo ručí, zda se mu snížila šance na získání úvěru. Sdělují si banky a spořitelny navzájem informace o ručitelích?“

Odpověď našeho poradce:
„Dobrý den, když někdo ručí, tak se mu splátka úvěru promítne do jeho bonity (celé rodiny) jako když by si úvěr bral on sám. Tzn., že se ručiteli snižuje bonita o stejnou částku jako dlužníkovi. Banky si přes registr dlužníků jsou schopny ověřit závazky  jednotlivých dlužníků a ručitelů.“

Ručit nebo neručit? Zdá se, že pokud jsme někým požádáni, zda bychom mu mohli dělat ručitele jeho úvěru, že se pro nás vlastně nic nemění. Dlužník splácí svůj úvěr a ručitel ručí jen pro případ, že by dlužník na splátku neměl, což samozřejmě nepředpokládáme.

Bohužel nic není tak růžové, jak to vypadá. Pokud jednou ručitel podepíše ručení úvěru, až do splacení tohoto úvěru, je pro banky brán jako by úvěr splácel, a tím je jeho bonita nižší, příjem se mu automaticky snižuje o splátku úvěru, který svým podpisem zaručil.

Proto pokud jste požádáni o ručení, dobře si to rozmyslete! Pokud si hodláte sami vzít úvěr, myslete na to, že se vám do bonity promítne i splátka tohoto zaručeného úvěru.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.