Jak získat zpět peníze, které jste investovali do nemovitosti?

24.09.2013 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Vydali jste se kvůli rekonstrukci, výstavbě či koupi nemovitosti z úspor? Hodily by se vám dnes tyto peníze na provozování chodu domácnosti, nákup nového automobilu či třeba další investice do nemovitosti? Způsob, kterým se k již vynaloženým penězům dostat tu je – zpětné proplacení prostředků prostřednictvím hypotečního úvěru.

Investice do nemovitosti, resp. investice do bydlení jsou, bez ohledu na typ rezidenční nemovitosti, standardním účelem hypotečního úvěru. Pokud jste tedy v minulosti použili své úspory na výstavbu, rekonstrukci či koupi nemovitosti, ale také například vypořádání majetkového podílu (rozvod, dědictví) či splacení jiného úvěru na bydlení, máte šanci se k těmto penězům znovu dostat a to až tři roky zpětně (tzn. k 1. 11. 2013 můžete získat peníze investované od 1. 1. 2010).

Ovšem pozor! Lhůta tři roky je na českém hypotečním trhu spíše výjimkou, setkáte se s ní pouze ve Sberbank a GE Money, u ostatních bank poskytujících hypoteční úvěru na území ČR se setkáte buď s lhůtou dva roky, či dokonce jen jeden rok.

Co ke zpětnému refinancování budete potřebovat?

Pokud chcete své peníze získat zpět levnou formou – prostřednictvím účelového hypotečního úvěru s nízkou úrokovou sazbou, budete muset bance, u které máte v úmyslu podat žádost o hypotéku, předložit doklady prokazující, že žádáte skutečně o zpětné proplacení prostředků investovaných do nemovitosti.

Praktický příklad 1.:

Manželé Novákovi si před 2 roky koupili byt (800 000 Kč), který následně rekonstruovali (200 000 Kč). Stavební úpravy řešili skrze stavební firmu s tím, že koupi i rekonstrukci nemovitosti financovali manželé Novákovi z vlastních úspor. Nyní by manželé chtěli tyto peníze zpět. Vydali se tedy do své banky, kde podali žádost o hypotéku a spolu s ní i kupní smlouvu a fakturu od stavební firmy. Koupě i rekonstrukce nemovitosti jsou standardními účely hypotéky, banka manželům Novákovým poskytla hypotéku ve výši rovnající se souhrnu částek dle kupní smlouvy a faktury od stavební firmy, tj. 1 000 000 Kč.

Praktický příklad 2.:

Manželé Novotní před rokem mimořádně splatili svou hypotéku. Nyní by si však chtěli pořídit nové auto s tím, že spotřebitelský úvěr jim připadá příliš drahý. Novotní se tedy rozhodli, že požádají o hypotéku, jejímž účelem bude zpětné proplacení prostředků použitých na mimořádnou splátku hypotéky. Spolu s potvrzením o mimořádném splacení hypotéky se tedy vydali do banky, kde požádali o novou hypotéku.


TIP: Nejlepší hypotéku naleznete pomocí naší kalkulačky

Jde to i bez dokladů

K penězům, které jste v minulosti využili na investice do nemovitosti, se můžete dostat i bez dokladů. Řešením je v případě, kdy nechcete nebo nemůžete doklady bance předložit, tzv. americká hypotéka. U tohoto druhu úvěrů nechce banka standardně znát účel použití půjčených prostředků. Ovšem, tato „laskavost“ je vykoupena vyšší úrokovou sazbou než v případě řádných (účelových) hypoték. V praxi se přitom můžete setkat s úročením od 4,5 % - 12 %.

I přes vyšší úrokovou sazbu je však americká hypotéka stále levnější „cestou“ k penězům, než spotřebitelské úvěry, po kterých byste možná v případě nouze také „sáhli“.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.