Dlužné daně činily na konci loňského roku 97,9 miliardy

02.02.2000 | ,
DANĚ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Celkem o 15

Celkem o 15,9 miliardy korun vzrostly v loňském roce daňové nedoplatky. Jak včera HN informovala Jana Vargová z tiskového oddělení Ministerstva financí (MF), souhrnný fiskální dluh fyzických a právnických osob činil k poslednímu dni minulého roku 97,9 mil

iardy korun. Rozhodující podíl představovaly loni nové daňové nedoplatky, a to 82,6 miliardy Kč. Nedoplatky na daních staré daňové soustavy činily 15,3 miliardy.

Základní příčinou růstu nedoplatků je podle MF nadále platební neschopnost a nekázeň daňových subjektů. V prosinci vzrostly zejména nedoplatky u spotřebních daní, u daně z příjmu fyzických osob, které dávají daňová přiznání, a u odvodů za neoprávněné užití dotací. Martin Čihák z Komerční banky soudí, že nelze rozsah nedoplatků podceňovat, ale že p

roblém daňových úniků, spojených se "šedou ekonomikou" je mnohem větší. "Velikost šedé ekonomiky v ČR odhadujeme řádově na 15 procent HDP, což odpovídá zhruba 300 miliardám Kč," sdělil našemu listu.

Podíl jednotlivých daní na nedoplatcích (%)

Daně

1997

1998

1999

Staré daně

20

16

16

DPH

37

36

34

DPPO

11

15

16

Spotřební daň

11

10

9

DPFO z přiznání

8

8

8

DPFO ze závislé činnosti

4

5

5

Daň dědická, darovací, z převodu nemovitosti

5

5

5

Daň z nemovitostí

1

1

1

Ostatní příjmy, odvody a nedoplatky

5

5

6

Zdroj: HN z 2. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: DANĚ