Společná hypotéka bez manželství rozchodem nekončí

13.11.2013 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Je všeobecně známo, že sňatků u nás stále ubývá. Minulý rok jich bylo dokonce nejméně od roku 1933. Naštěstí to však neznamená, že by se z Čechů stávali samotáři. Pouze někteří z nás žijí spolu i bez manželství, nebo se o sňatek starají až po několika letech soužití. Vzrůstá tak počet těch, kteří si spolu pořizují bydlení kryté hypotéčním úvěrem, aniž by šlo o manžele. Víte, jaký je rozdíl žádat o hypotéční úvěr jako manželé a jak o něj žádat, pokud se jedná o nesezdaný pár?

Žádat mohou i více jak dvě osoby

Žádat o hypoteční úvěr může prakticky jakákoliv dvojice, případně i více uchazečů. Toto množství bývá omezeno na 2 až 4 žadatele podle typu banky. Pokud tedy přijdete žádat o hypotéku jako nesezdaný pár, máte zcela stejné možnosti jako jakákoliv jiná dvojice, čí více lidí. V případě manželů platí, že o hypotéční úvěr musí žádat oba a oba musí s úvěrem souhlasit. Pakliže bude žádost schválena kladně, pak nemovitost ale i schválený úvěr spadají do tzv. bezpodílového vlastnictví manželů. Musí se tedy oba snažit o splácení úvěru a v případě rozvodu jsou stále oba dva za splácení zodpovědní, pokud nedojde k vypořádání manželů. Pouze v případě, že dojde k rozdělení jmění manželů již za trvání manželství, může o hypotéku žádat pouze jeden uchazeč. Svou žádost však musí doložit patřičným potvrzením. Jinak je takový úvěr druhým z manželů snadno napadnutelný.

Více v článku Společná hypotéka bez manželství rozchodem nekončí na prodej.finance.cz.
-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.