Které produkty si musíte sjednat spolu s hypotékou a které ne?

16.12.2013 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Stačí na bankovní přepážce narazit na obchodně trochu zdatnějšího pracovníka a rázem si domů můžeme odnášet, vedle kopie žádosti o hypoteční úvěr, i smlouvy k dalším finančním produktům, jejichž placení nám v budoucnosti rozhodně nebude dělat radost. Které produkty si k hypotéce sjednat musíte a které produkty jsou pouhým nástrojem cross-sellingu se dozvíte níže.

Které produkty si MUSÍTE sjednat?

Jediný finanční produkt, který po vás spolu s hypotékou budou vyžadovat všechny banky je pojištění nemovitosti vinkulované ve prospěch banky (tj. pokud dojde k poškození nemovitosti, bude pojistné plnění vyplaceno bance, ne dlužníkovi). Všechny další produkty jsou snahou bank o cross-selling, kdy žadatel za sjednání dalšího finančního produktu získává slevu na úrokové sazbě, nebo je sjednáním tohoto produktu podmíněno samotné získání hypotéky.

Pokud jde o produkt, jehož sjednáním je podmíněno získání hypotéky, nejčastěji se jedná o životní pojištění. Ano, dříve by vám skutečně hypotéku bez životního pojištění neposkytl téměř nikdo, dnes je však životní pojištění vyžadováno výjimečně (např. v situaci, kdy o hypotéku žádá pouze osoba v pokročilém věku, která ke svému záměru nedokládá žádné vlastní prostředky).

Více v článku Které produkty si musíte sjednat spolu s hypotékou a které ne? na prodej.finance.cz.

Praktický příklad

Pan Liška chce požádat o hypotéku na koupi bytu. Pracovnice na přepážce banky, ve které má zřízen běžný účet, mu nabídne, že pokud si spolu s hypotékou sjedná úvěrové pojištění a kreditní kartu, vyjedná mu slevu 0,2 procentního bodu na úrokové sazbě. V případě pana Lišky by se jednalo o snížení splátky o 300 Kč. Samotná platba na pojistném však činí 320 Kč, poplatek za vedení kreditní karty je pak 50 Kč měsíčně. Pan Liška tedy sjednáním doplňkových produktů reálně „prodělává“ 70 Kč měsíčně.

Co dělat, pokud Vám v bance nutí doplňkové produkty?

V první řadě zvažte užitek, který vám tyto produkty přinesou. Pokud například doposud nemáte žádné životní pojištění, má pro vás bankou k hypotéce nabízené pojištění smysl, v případě, že již životní pojištění máte, není důvod si sjednávat a platit další. Podobně je tomu i s běžným účtem. Pokud jsou náklady na běžný účet nižší, než náklady na váš běžný účet u jiné banky, pak má smysl si tento (nový) účet založit. Pokud pro vás bankou nabízené produkty nemají smysl a finančně se vám nevyplatí (náklady na produkty jsou vyšší, než úspora na splátce), jednoduše si je nesjednávejte. Pokud pak banka těmito produkty podmiňuje poskytnutí hypotéky, zkuste štěstí v jiné bance.

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.