Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě?

07.01.2014 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Hypotéka není automaticky cesta k pohodlnějšímu životu. V některých případech se žádost o hypotéku spíše než slavnostnímu zahajovacímu výstřelu rovná průstřelu lebky. Tendenci k „sebevražedným“ sklonům pak mají ve spojitosti s hypotékou i ti psychicky stabilnější z nás.

Vím, že přijdu o práci

S prominutím absolutně nejhloupější důvod k žádosti o hypotéku. Ano, nezaměstnaný člověk skutečně nemá v bance šanci, to však není důvod k tomu, abychom o hypotéku žádali hned, jak začneme mít pocit, že přijdeme o zaměstnání. Omluvou zde není ani to, že jsme si „jistí“ tím, že si brzy najdeme práci jinou. Nic není jisté a velmi snadno se může náš „pobyt“ na úřadu práce protáhnout z plánovaných dnů či týdnů na měsíce. Podpora v nezaměstnanosti je pak vždy výrazně nižší, než kolik činí naše příjmy, pobírat ji navíc můžeme max. po dobu 6 měsíců. Nemalá část lidí, kteří požádají o hypotéku v době, kdy mají přijít o lukrativní pozici (která jim dává šanci na nižší úrokovou sazbu), nakonec o svou nemovitost přichází – banka jim ji zabaví. Ukvapené kroky nás tak mohou dočasně připravit o střechu nad hlavou a vystavit nám „stopku“ při další žádosti o hypotéku (žádná banka neposkytne hypotéku žadateli, kterému již byla v uplynulých 4 letech zabavena nemovitost).

Více v článku Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě? na prodej.finance.cz.

O hypotéku žádejte pouze v případě, že se vaše finanční situace nebude zhoršovat

Požadavky na příjmy žadatelů o hypotéku nejsou určeny pouze pro ochranu bank (ochranu před ztrátou schopnosti splácet hypotéku), ale také pro ochranu samotných žadatelů. Nepsané pravidlo říká, že výdaje spojené s bydlením (splátka hypotéky, nájem) by neměly tvořit více jak 30 % našich příjmů. V opačném případě je totiž pravděpodobně pouze otázkou času, než nám tyto výdaje začnou působit existenční problémy. Pravidlo 30 % bychom pak měli aplikovat nejen na současné, ale i budoucí příjmy.

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ